Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Menu

Poprvé na dostizích

Jdete poprvé na dostihy a nevíte, co vás čeká?


Projděte si následující informace, abyste získali základní povědomí například o tom, jak se vyznat v programu, jaké jsou druhy a kategorie dostihů, co jsou to klasické dostihy, od jakého stáří koně běhají, jak sázet, co jsou dotace a handicap, kdo jsou trenéři, majitelé a jezdci nebo co najdete na závodišti.

 

Program: popis dostihu (co se poběží)

Koně se procházejí v padoku, vy listujete programem – co se to teď poběží za dostih? Jak bude dlouhý, jak kvalitní budou koně, kdo se ho může zúčastnit? Ne všechny údaje mohou být patrné na první pohled a je potřeba umět je číst.

Více informací najdete zde.

 

Program: popis koně (kdo poběží)

Stále jsme u padoku s programem v ruce. Vy se ale pochopitelně chcete dovědět i něco o koních, kteří se před vámi promenují. Není nic jednoduššího, většinu potřebných údajů najdeme právě v programu.

Více informací najdete zde.

 

Závodiště (kde co najdete)

Zde se odehrává veškeré dění, které návštěvníka dostihů zajímá. Orientace není složitá, ale pro začátečníka může být trochu matoucí, kde a kdy se má co stát. Jako model použijeme závodiště ve Velké Chuchli, ostatní dráhy jsou podobné.

Více informací najdete zde.

 

Druhy dostihů (co se běhá)

Když s dostihy začínáte, musíte najednou zpracovat ohromné množství informací naráz. Udělejte si základní přehled o tom, co se v dostihovém sportu děje. Pomůže to přispět k vaší orientaci.

Více informací najdete zde.

 

Kategorie dostihů (jak jsou koně dobří)

Stejně jako se ve fotbale proti sobě staví soupeři více či méně rovnocenných úrovní, existuje i v dostizích způsob, jak (přeneseně) rozlišit, jestli jde o mistrovství světa, první ligu nebo okresní přebor.

Více informací najdete zde.

 

Klasické dostihy (co je to Derby)

Klasické dostihy patří k největším událostem v turfu a nejspíš upoutají vaši pozornost hned na začátku. Pokud nějaký rovinový dostih znáte jménem, bude to asi jedna z klasik - Derby.

Více informací najdete zde.

 

Stáří koně (od kdy kůň běhá)

Jako mnoho sportovců podává i dostihový kůň ty nejlepší výkony na začátku svého života. Někteří koně jezdí nejlépe ve dvou či třech letech, čas jiných přijde později. V důchodu se může hřebec stát zasloužilým plemenným hřebcem a klisna matkou úspěšných potomků.

Více informací najdete zde.

 

Dotace (o kolik se běží)

Není běžné, že by se díky vlastnictví dostihových koní daly až na výjimky vydělat velké peníze. Péče o koně a jeho trénink něco stojí a alespoň část nákladů se majitelům může vrátit právě prostřednictvím odměn za vítězství a umístění v dostizích zvaných dotace.

Více informací najdete zde.

 

Handicap (kolik kůň ponese)

Výraz „handicap“ má tendenci začátečníky hodně mást, už kvůli tomu, že znamená několik různých věcí zároveň, byť věcí souvisejících. Abychom se jím mohli zabývat, probereme si nejprve, jak se určuje váha, kterou kůň při každém závodě nese.

Více informací najdete zde.

 

Lidé kolem dostihů (koho tam potkám)

České dostihy jsou malý svět. Po pár návštěvách zjistíte, že potkáváte vlastně stále ty samé lidi. A nemalá část z nich nebudou jen diváci, mnoho známých tváří bude přímo či nepřímo patřit k dění, které se odehrává na dráze.

Více informací najdete zde.

 

Trenér – majitel – chovatel (komu kůň patří)

V programu u jednotlivých koní jsou kromě jezdce vždy uvedeny tři osoby – chovatel, majitel a trenér. O majiteli a trenérovi jsme se zmiňovali už v části o lidech kolem dostihů, zde si vazby mezi nimi, které bývají občas trochu matoucí, rozebereme podrobněji.

Více informací najdete zde.

 

Jezdci (kdo koně jezdí)

Předpokládá se, že na koních jezdí žokejové, a svým způsobem je to vlastně pravda. Dostihová terminologie je ale poněkud specifičtější, takže se v programech můžete setkat i s jinými variantami.

Více informací najdete zde.

 

Sázení (jak si můžu vsadit)

Přijít na dostihy a nevsadit si je samozřejmě možné, ale pokud nešetříte každou korunu, přijdete o malý kousek toho, co se tam dá zažít. Na druhou stranu není dobré mít přehnaná očekávání.

Více informací najdete zde.

Sledujte dostihy