Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Menu

Praktické informace

Praktické informace pro návštěvníky dostihů


Než se poprvé vydáte na závodiště, určitě vás zajímá, jak probíhá dostihový den, jak dlouho trvá jeden dostih a kolik se jich během dne běží, kde koupit vstupenky a co na sebe.

Nejčastější otázky a odpovědi:

 

Kde si mám koupit vstupenky?

Vstupenky se prodávají na pokladnách u vstupu do areálu v den konání dostihů, prodej začíná zpravidla dvě hodiny před startem prvního dostihu. Některá závodiště mají také online předprodej vstupenek, kde získáte nižší cenu.

Co si mám obléci? Je na dostizích nějaký předepsaný dresscode?

Pro běžné návštěvníky žádný předepsaný dress code není. Pokud je společenské oblečení vyžadováno, např. do VIP salonku, je tato informace uvedena přímo na pozvánce či voucheru.

V kolik hodin je nejlepší na závodiště přijet? Kdy začínají dostihy?

Pokud chcete v klidu stihnout první dostih, ideální je naplánovat příjezd 30 až 45 minut před jeho startem. Areály závodišť, včetně stánků s občerstvením a restaurací, bývají otevřené již dvě hodiny před startem prvního dostihu. Časy zahájení akce a startu prvního dostihu vždy najdete v detailu akce na webu daného závodiště.

Jak dlouho dostihy trvají? Kolik se běží dostihů?

Jeden dostih trvá v průměru minutu a půl, překážkový kolem pěti až devíti minut. Během dostihového dne se běží většinou 8 dostihů s 30minutovými přestávkami. Celková doba trvání dostihového dne je okolo 3,5 hod.

Dostihy se dělí mj. podle výkonnostních kategorií, hlavní dostih (nejvyšší kategorie daného dostihového dne) bývá umisťován do druhé části programu, ale jen výjimečně na jeho samotný konec.

Jak probíhá dostihový den?

  • 30 minut před startem prvního dostihu je dostihový den zahájen místním rozhlasem.
  • Cca 20 minut před startem se koně představují divákům v paddocku, kam 10 minut před startem přicházejí také jezdci.
  • S nimi v sedlech pak 5 minut před startem koně opouštějí paddock a tzv. zkušebním cvalem zamíří k místu startu. To může být pokaždé na jiném místě dráhy, záleží na délce dostihu. Cíl je vždy na stejném místě.
  • V čase plánovaného startu vydají rozhodčí pokyn k odstartování.
  • Po odběhnutí dostihu, odsedlání a převážení jezdců je vyhlášen oficiální výsledek a vítězové jsou dekorováni v ceremoniálním paddocku. To bývá zhruba 10 až 15 minut po dostihu a ve velkém paddocku se mezitím již představují koně, kteří budou startovat v dalším bodu programu.

Jak mohu dostihy sledovat? Je k tomu potřeba dalekohled?

Nejlepší přehled budete mít z tribuny. Pozice ve vyšších řadách vám přinesou lepší přehled o dění během dostihu, nižší řady, či přímo chodník před tribunou, vám umožní bližší až těsný kontakt s koňmi v cílové rovince. Své vybrané místo na tribuně je dobré obsadit cca 5 až 10 minut před plánovaným startem dostihu. Na některých závodištích jsou umístěné velkoplošné obrazovky nebo obrazovky uvnitř tribuny s interním videookruhem. Náš tip: pokud chcete sledovat dostih jako správný "turfman", vybavte se dalekohledem a i z výšky tribuny budete mít dostihové dění jako na dlani.

Kde dopředu zjistím, kteří koně v dostizích poběží?

Všechny důležité informace nejen o účastnících dostihů, ale také o celém harmonogramu dostihového dne obsahuje brožura Dostihový program, kterou zakoupíte hned u vstupu na závodiště. Startovní listiny na víkendové dostihy se uzavírají v úterý daného týdne a s předstihem je najdete na našich stránkách závodišť nebo na webu Jockey Clubu ČR.

Sledujte dostihy