Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Info pro diváky

Info pro diváky

Vítejte na dostizích, ve světě příběhů a emocí

Vydejme se společně do světa dostihů, který je na první pohled tajemný a pro většinu běžných smrtelníků neznámý. Někomu může připadat i nebezpečný, vždyť se v sázkách točí velké peníze. Ale to je jen jeden, velmi úzký a hodně nepřesný pohled na život na dostihových drahách a v jejich okolí. Dostihový sport (slangově „turf“) není jen fascinující klání plné zvratů, ale jedná se především o výkonnostní zkoušky anglického plnokrevníka.

Jeden dostih trvá v průměru minutu a půl, překážkový kolem pěti až devíti minut. Jeho aktéři se ale na svou velkou chvíli často připravují dlouhé roky. Na 10 závodištích v ČR se od začátku dubna do začátku listopadu koná kolem 50 dostihových dnů, což znamená kolem 400 rovinových a překážkových dostihů ročně.

Dostihy - místo setkávání

Dostihy jsou ideálním prostředím na setkávání s rodinou, přáteli nebo obchodními partnery. Dokážete si představit, že si dáte schůzku na sportovním klání, které vás strhne dramatickým dějem od první minuty? Přestávka je jen krátkým časem na vydechnutí, sdělení si dojmů a opět do víru zábavy. Právě na různé schůzky jsou dostihy ideální. Samotný dostih trvá několik desítek vteřin, překážkový v jednotkách minut a následuje minimálně 20 i více minut přestávky, kterou můžete využít k rozhovoru.

Jdete poprvé na dostihy a nevíte, co vás čeká?

Projděte si následující informace, abyste načerpali základní povědomí o tom, jak se vyznat v programu, jaké jsou druhy a kategorie dostihů, co jsou to klasické dostihy, od jakého stáří koně běhají, jak sázet, co jsou dotace a handicap, kdo jsou trenéři, majitelé a jezdci nebo co najdete na závodišti.

Než se vydáte na závodiště, přečtěte si praktické informace pro návštěvníky dostihů.

Dozvíte se více o tom, jak probíhá dostihový den, jak dlouho trvá jeden dostih a kolik se jich během dne běží, kde koupit vstupenky a co na sebe.