Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

53. ročník Mezinárodní konference dostihových autorit – I. část

16. 10. 2019  |  16:39

Mezinárodní federace dostihových autorit (IFHA), které je Jockey Club České republiky členem, každoročně den po Prix de l´Arc de Triomphe pořádá Mezinárodní konferenci dostihových autorit v budově France Galop. Louis Romanet (prezident IFHA) jako každý rok otevřel Valné shromáždění konference svým slavnostním projevem. V následném otevřeném fóru byla nejzajímavější sekce Rozvoj mezinárodních dostihů a sekce Welfare a vnímání dostihů veřejností. Informace ze sekce Welfare přineseme ve až druhém článku. 

53. ročník Mezinárodní konference dostihových autorit – I. část

Louis Romanet©IFHA_ScoopDygaObr. 1 Louis Romanet, prezident IFHA

Program mezinárodní konference

V rámci sekce Rozvoj mezinárodních dostihů na otázky odpovídala také paní Criquette Head (trojnásobná trenérka vítězných koní v Prix de l´Arc de Triomphe 2x Treve a 1x Three Troikas) a John Gosden (trojnásobný trenér vítězných koní v Prix de l´Arc de Triomphe 2x Enable a 1x Golden Horn).

John Gosden©IFHA_ScoopDygaObr. 2 John Gosden 

John Gosden (Velká Británie – Newmarket) i Criquette Head (Francie – Haras du Quesnay) shodně potvrdili, že když mají nejlepší koně, tak je to chvíle, kdy jsou opravdu na vrcholu, slavní koně prostřednictvím příběhů přitáhnou fanoušky a média. Stáje těchto koní musí být otevřené fanouškům a sdílet s nimi radost.

Jaká byla jejich osobní zkušenost na největší mítincích světa a co se změnilo za poslední dvě desetiletí (Prix de l´Arc de Triomphe, Hong Kong Cup, Dubai World Cup, Goodwood)? Gosden uvedl, že dnešní doba, je taková, že už s těmi dobrými koňmi nemůže běhat jen ve své zemi, ale je nutné setkávat se s dalšími výbornými koňmi a jezdit do jiných zemí. Je rád, že jsou mezinárodní mítinky dobře dotované i v jiných zemích a může se jich s nejlepšími koňmi účastnit. Mezinárodní kalendář by měl být navržen tak, aby se co nejlépe cestovalo mezi zeměmi na tyto top mítinky. Head poděkovala dostihovým autoritám, že umožnily koním cestovat a běhat v zahraničí. Dřív cestovala s koňmi do Ameriky 10 – 15 dní, dnes létá s koňmi po celém světě bez problémů. Počet dní v karanténě je redukován a pro trenéry je vše snadnější a přístupnější.

Nejkritičtější složka dostihového sportu jsou majitelé, jak jim více zpřístupnit cestu do dostihového průmyslu? Gosden zmínil zejména tyto možnosti – majitelům více vysvětlovat odborné záležitosti dostihů, musí mít takového koně, aby z dostihů měli radost. Dostihové autority, resp. pořadatelé se musí snažit zvyšovat prize money v dostizích i na nižších úrovních. Protože se věkový průměr majitelů zvyšuje, apeluje na to, aby se vytvářela zábava na dostizích pro mladé lidi ve formě koncertů a jiných doprovodných programů. Cesta syndikátů je asi teď nejlepší cesta, kterou jít do budoucnosti. Za příklad dává Japonsko. Pokud jste majitelem koní v Japonsku, získáte publicitu, získáváte velmi dobré výhry i v nižších úrovních dostihů, velmi pečlivě se věnují novým majitelům a ukazují jim cestu, jak se v začátcích orientovat v dostizích. Dělají pro ně semináře a zároveň od nich získávají cennou zpětnou vazbu.

Criquette Head©IFHA_ScoopDygaObr. 3 Criquette Head

Jak mají mladí lidé přijít dostihového sportu a zapojit se? Head zdůraznila, že musíme být k mladým lidem upřímní, hned od začátku jim říct, že jejich koně nebudou pravidelně vydělávat, protože se jedná o hlavně o srdcovou záležitost. Měly by se otevřít školicí střediska pro nové majitele. Trenéři by měli být otevření k novým majitelům a snažit se také hledat nové majitele. Snažit se pro majitele dělat dostihový sport atraktivní a říkat majitelům o svěřených koní pravdu.

Dalším důležitým prvkem je zajistit pro účastníky dostihů čistotu, aby se dostihy běhaly na spravedlivém a rovném základě. Co si myslí o opatření proti dopingu koní Gosden? Za prvé pro všechny zajistit rovné podmínky. Za druhé je velký příznivec testování koní před dostihy (ve stájích i přímo v den dostihů). Zmínil čistotu sportu v Anglii, Irsku a Francii a také zmínil, že z pohledu účastníků dostihů, kteří cestují do Ameriky, by se měla pravidla proti dopingu sjednocovat v rámci všech států v Americe stejně. Co si myslí o opatření proti dopingu Head? Je přesvědčená, že dostihy by měly být 100 % bez léků. V Americe je to hrozné, mají tam spousty výjimek, co se týká používání léčiv. Podle názoru Head by trenér měl být trenérem, nikoliv chemikem. Prý nikdy nevyužívala služeb veterináře a za nejlepší medikaci pro koně považuje vodu a cukr. V dnešní době všichni chtějí vydělávat peníze a i v prostředí dostihového sportu je tlak na rychlé výsledky. Proto se mnozí trenéři uchylují k používání různých léčiv, aby si pomohli k dosažení rychlejších výsledků.

Jaké jsou výzvy pro dostihový sport do budoucnosti? Gosden zopakoval, že k dostihům musíme přilákat mladou generaci, která se může stát novými majiteli a chovateli. Nový majitel by neměl mít představu, že jako majitel dostihového koně zbohatne, protože se jedná o velmi drahý sport. Potenciálním majitelům se musí ukázat krása dostihových koní a jejich ušlechtilost. Musíme jim ukázat nádheru a dynamiku dostihů, využít jezdce v barevných dresech, jako účastníky dramatických soubojů. Je nutné je vtáhnout do světa vášní, které se pojí se sázkami, ne proto, aby vyhráli, ale proto, aby si užili okamžiky vzrušení a zábavy s tím spojené. Dostihy mají být prezentovány jako zábava určená pro všechny, nejen pro elitu. Head považuje za největší výzvu zapojit tisk, aby novináři psali pozitivní příběhy pro veřejnost a nepsali hlavně o neštěstí a nehodách v dostihovém sportu. Novináři nám mohou pomoc, aby tento sport dělal dobrý dojem.

Na celé video - Rozvoj mezinárodních dostihů se můžete podívat zde:

 

Martina Krejčí
generální sekretář Jockey Clubu 

Foto: IFHA/ScoopDyga

Související články

Zpět na výpis