Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Čeští koně překonali hranici 100 black-type umístění

10. 12. 2019  |  14:08

Stejně jako v minulých letech, tak i letos posbírali čeští koně řadu úspěchů na zahraničních drahách. Dosaženo přitom bylo jednoho významného milníku. V srpnu totiž Nagano Gold dosáhl na jubilejní sté black-type umístění v historii českého potažmo československého turfu. Do konce sezóny počet českých black-type umístění, tedy umístění do třetího místa v mezinárodně uznaných dostizích kategorií Gr.1, Gr.2, Gr.3 nebo Listed, dosáhl čísla 102. Jejich kompletní přehled naleznete v přiložené TABULCE.

Čeští koně překonali hranici 100 black-type umístění

Z éry před rozdělením Československa pochází jediné black-type umístění. Postaral se o něj svěřenec Arslangireje Šavujeva Rezon, který v roce 1992 překvapivě zvítězil v Gr.2 v Kolíně nad Rýnem. Další black-type úspěch se zrodil na stejné dráze o rovných dvanáct let později a znovu pod ním byl podepsán trenér Šavujev. Jím připravovaný Darsalam totiž skončil třetí v Preis von Europa, tedy dostihu nejvyšší kategorie Gr.1. O rok později Darsalam v Kolíně nad Rýnem dokonce na Gr.1 scéně zvítězil, když na měkké dráze stylem start-cíl s náskokem 5 délek ovládl Rheinland-Pokal. Společně s dalším Šavujevovým svěřencem Meandrem je jediným českým koněm, který dosáhl na vítězství v nejvyšší kategorii.

Další trenéři začali sbírat black-type umístění v roce 2007, ale pravidelně čeští koně bodují ve velkých evropských dostizích až od roku 2009. Počínaje tímto rokem totiž nikdy neklesl počet sezónních black-type umístění pod 5. Dvouciferný počet black-type umístění získali čeští koně ve dvou sezónách. Konkrétně v letech 2016 (12) a také ve vůbec nejúspěšnějším roce 2017, během něhož jich posbírali 18.

Zajímavý je také pohled na to, jak se měnily cílové destinace českých koní. Prvních deset black-type umístění totiž čeští koně získali v Německu. Posléze začali často mířit také do Itálie, která hrála prim především v letech 2010 a 2011. V těchto dvou sezónách totiž čeští koně získali celkem šestnáct black-type umístění, z toho dvanáct právě v Itálii. Od roku 2016 pak můžeme pozorovat výrazný nárůst úspěchů na francouzských drahách.

Od letošního roku je tak právě Francie státem, kde čeští koně získali nejvíce black-type umístění. Konkrétně jich je 36, ovšem Itálie (33) a Německo (31) zůstávají v těsném závěsu. V posledních dvou letech se díky úspěchům Subway Dancera a Nagano Golda stala Velká Británie čtvrtým státem na mapě českých black-type úspěchů. Mezi závodišti nejvíce českých úspěchů vidělo italské Miláno (29). S výrazným odstupem následují německý Baden-Baden a francouzské Longchamp (obě 9).

Mezi koňmi je českým rekordmanem v počtu black-type umístění Trip To Rhodos. Konkrétně jich vybojoval 13, z toho šestkrát zvítězil. Za bývalým svěřencem Pavla Tůmy následuje Zdeno Koplíkem připravovaný Subway Dancer (7) a Lukova dvojice Nagano Gold - Wireless (oba 6). Na čtveřici black-type umístění pod českou vlajkou dosáhli Autor, Darsalam, Leo Gali, Meandre, Mikesh a Shamalgan. Celkem na black-type umístění dosáhlo 41 koní v českém tréninku.

Z v Česku působících trenérů se o nejvíce black-type umístění zasloužil Václav Luka. Jeho svěřenci totiž získali 29 black-type umístění. Z toho bylo ovšem „pouze“ 6 vítězství, což ho řadí na úroveň Pavla Tůmy (14 black-type umístění) a až za sedmkrát vítězného Arslangireje Šavujeva (19). Dvouciferný počet black-type umístění oslavil ještě Zdeno Koplík (10) a Top 5 nejúspěšnějších českých trenérů uzavírá Tomáš Šatra (8). Celkem je pod českými black-type úspěchy podepsáno 17 trenérů.

(Jaroslav Fabris)

ČESKÁ BLACK-TYPE UMÍSTĚNÍ

Zpět na výpis