Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Jak může ovlivnit koronavirus dostihovou sezónu 2020

18. 3. 2020  |  12:36

Už skoro měsíc se každého z nás dotýká nákaza koronavirem COVID-19, která přišla do Evropy z hlavního města čínské provincie Wu-chan.

Vláda vyhlásila dne 12. března od 14:00 NOUZOVÝ STAV na dobu 30 dnů, tj. do 12. dubna 2020. Další opatření, které následovalo, bylo rozhodnutí vlády o zákazu volného pohybu osob na území České republiky s výjimkou cest do zaměstnání, do zdravotnických zařízení, za rodinou a dalších nezbytných cest s účinností od 16. března 2020 od 0:00 do 24. března 2020 do 6:00.

Jak může ovlivnit koronavirus dostihovou sezónu 2020?

Co z těchto nařízení vyplývá pro každodenní realitu, na tomto místě asi není potřeba vysvětlovat, protože média, a to myslím bez nadsázky, vše neustále dopodrobna vysvětlují a informují.

Hranice s okolními státy jsou uzavřeny, a jak jsou na tom s dostihy naši sousedé a vzdálenější kolegové?

NĚMECKO dostihy zrušeny do 18. dubna
SLOVENSKO pravděpodobně dostihy zrušeny do 30. dubna 
MAĎARSKO dostihy zrušeny (5. dubna měl být první cvalový mítink)
ŠVÝCARSKO dostihy zrušeny do 30. dubna
POLSKO dostihy zrušeny do 30. dubna
ITÁLIE dostihy zrušeny do 3. dubna
ANGLIE dostihy zrušeny do 30. dubna
IRSKO dostihy se konají bez diváků, zatím do 29. března
FRANCIE dostihy zrušeny do 15. dubna
ŠPANĚLSKO dostihy zrušeny do 30. března 
DÁNSKO dostihy zrušeny do 30. března
BELGIE dostihy zrušeny do 3. dubna 
HOLANDSKO dostihy zrušeny do 6. dubna 
NORSKO nesmí se pořádat sport. akce do 26. března, první dostihový den 23. dubna
TURECKO dostihy se konají bez diváků do 30. dubna, s přísným omezením
ŘECKO dostihy zrušeny do 27. března 
MAROKO od 14. března se dostihy konají bez diváků, s přísným omezením
LIBANON dostihy zrušeny do 29. března 

 

 

Sezóna 2020 v České republice

Z výše uvedených rozhodnutí vlády je zatím jasné, že jsou první dva dostihové dny - 5. 4. 2020 v Praze – Velké Chuchli a 11. 4. 2020 v Mostě - zrušeny. Další vývoj nákazy způsobené koronavirem COVID-19 lze těžko předjímat a s tím souvisí i vývoj dostihové sezóny 2020. Jockey Club ČR každopádně připravuje několik scénářů dostihové sezóny, které počítají s jejími různými začátky, o kterých bude jednat s dalšími aktéry dostihového provozu.

Dle slov Jaroslav Fabrise, předsedy rovinové komise, který dostal za úkol připravit konkrétní scénáře tzv. na papír, lze predikovat zatím následující:

Pokud bude sezóna zahájena 1. května, Jockey Clubu ČR navrhuje posunout termíny klasických dostihů včetně jejich předzkoušek zhruba o tři týdny. V takovém případě by nebylo nutné výrazně upravovat termíny dostihových dnů, ale nutná by byla výraznější úprava propozic, která by se týkala také dalších dostihů nejvyšších kategorií a programu pro tříleté koně i v nižších kategoriích.

Pozdější začátek dostihové sezóny od 1. června a dál by vyžadoval výraznější změny v termínové listině i v propozicích, na kterých také pracujeme.

Každopádně se Jockey Clubu ČR bude v první řadě snažit zajistit sezónu pro tříletý ročník a také bude v každém případě jednat s pořadateli o nahrazení zrušených dostihových dnů, například prodloužením sezóny.

Je jasné už teď, že se budeme potýkat s dost velkými komplikacemi, co se týká dostihového provozu. Majitelé, trenéři mají nakoupeno ve stájích mnoho nových „nadějí“ bez vidiny toho, kdy se začne. Naší hlavní prioritou ale je a minimálně několik týdnů, možná měsíců, bude starost o zdraví naše, našich rodin a všech blízkých. Držme si vzájemně palce, ať se život brzy vrátí do starých kolejích.

Sledujte, prosím, naše webové stránky, kde Vás budeme informovat nejen o organizačních věcech, ale i o odborných záležitostech. Zatím v souvislosti s vládními opatřeními jsou odložena veškerá jednání Rady, Prezídia a také školení dostihových rozhodčích. Další informace k situaci „nákaza versus dostihová sezóna“ budou ze strany vedení Jockey Clubu připravena ke dni 25. března 2020 (středa).

Ing. Martina Krejčí, Ph. D.
generální sekretář JC ČR

Zpět na výpis