Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Klasifikace 2019: Nagano Gold porazil Subway Dancera

6. 1. 2020  |  09:00

Po sezóně 2016 nahradila Generální handicap Klasifikace, takže letos vychází její čtvrtý ročník. Klasifikace je hodnocením koní za jejich nejlepší výkony v uplynulé sezóně, tedy českou obdobou Longines World's Best Racehorse Rankings (tzv. mezinárodní klasifikace).

Klasifikace 2019: Nagano Gold porazil Subway Dancera

Do Klasifikace jsou zahrnuti všichni koně v českém tréninku registrovaní ke startům v České republice a koně v zahraničním tréninku, kteří jsou hodnoceni pouze za výkony v České republice. Úspěchy pod českou vlajkou ovšem sbírají i koně registrovaní pouze pro starty v zahraničí, takže aby byl přehled top výkonů nejlepších českých koní kompletní, do Klasifikace jsme znovu zapracovali ty, kteří vyběhli formu odpovídající minimálně českému handicapu 75 kg. Tuto hranici překonalo celkem 95 koní a my vám nabízíme jejich přehled, který je zpracován v TABULCE po vzoru mezinárodní klasifikace.

Stejně jako před rokem vidělo nejlepší český výkon závodiště v Ascotu. Zatímco v říjnu 2018 tam Subway Dancer finišoval na senzačním třetím místě v Champion Stakes, na loňském mítinku Royal Ascot se papírovým předpokladům pro změnu vzepřel Nagano Gold. Jeho druhé místo z Hardwicke Stakes (Gr.2) má hodnotu 118 liber respektive 99 kg, takže se jedná o nejlepší výkon v historii české Klasifikace. Subway Dancer přes vítězství v Prix du Conseil de Paris (Gr.2) obsadil druhou příčku. Za zmínku ovšem stojí skutečnost, že od vzniku české Klasifikace v ní neskončil hůře než právě druhý.

V samostatné TABULCE naleznete také nejlepší výkony 12 dvouletých koní, kteří se dostali přes hranici 70 kg. Dokonce hranici 80 kg pokořil Rate. Suverénní vítěz Gerschova memoriálu je tak nejlépe hodnoceným dvouletkem za dobu existence české Klasifikace.   

Klasifikace je prioritně záležitostí rovinových koní, když pomáhá zařadit výkony nejlepších českých koní do mezinárodního kontextu. Překážkové dostihy jsou oproti rovinám záležitostí pouze několika států, přičemž překážkový provoz každého je specifický. Mezinárodní srovnání je tedy o poznání složitější. Každopádně abychom si připomněli také nejlepší výkony českých překážkářů, letos jsme do příslušné TABULKY zpracovali také výkony těch, kteří překonali handicapovou hranici 85 kg. Jedná se o 16 koní, jimž vévodí dvacetidélková vítězka z pařížského Auteuil Cheminée.

Při sestavování rovinové Klasifikace jsme se stejně jako v minulých letech mohli opřít i o hodnocení našich zahraničních kolegů, protože nám byl zásluhou bližší spolupráce se zahraničními dostihovými autoritami umožněn přístup do handicapové databáze všech světových black-type dostihů. Pohled na výkony českých koní v black-type dostizích tak nemáme pouze od handicaperů ze států, kde se dané dostihy odběhly, ale i od několika dalších handicaperů. Právě na základě této databáze vzniká zmiňovaná mezinárodní klasifikace.

Jaroslav Fabris a Jan Žid

handicapeři JC ČR

KLASIFIKACE 2019 - roviny

KLASIFIKACE 2019 - dvouletí

KLASIFIKACE 2019 - překážky

Zpět na výpis