Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Kůň roku 2019: Nagano Gold zvyšuje náskok

4. 7. 2019  |  11:41

Letos o ocenění Kůň roku rozhodnou vedle tradiční ankety také body, které koně získávají za výsledky na dráze. V anketě bude možné hlasovat pouze pro koně, kteří si vyběhají aspoň 2 doby, přičemž tuto podmínku dosud splnilo 19 koní. Celkem podle před začátkem sezóny zveřejněného klíče bodovalo už 47 koní.

Kůň roku 2019: Nagano Gold zvyšuje náskok

Naposledy jsme vám pohled na průběžné pořadí nabídli v polovině května, kdy po dvou úspěšných francouzských startech zaujímal první pozici Nagano Gold. Svěřenec Václava Luky od té doby své vedení ještě navýšil, když na mítinku Royal Ascot vybojoval výborné druhé místo v Hardwicke Stakes (Gr.2). Bezpochyby se jedná o jeden z nejcennějších výsledků v historii českého turfu, přičemž nechybělo mnoho k ještě senzačnějšímu úspěchu. Po odskoku ze startovacích boxů a v cílové rovině totiž Nagano Golda poškodil Masar, přesto reprezentant Syndikátu V3J přišel se silnou koncovkou, které čerstvý vítěz Coronation Cupu Defoe odolal jen o půl délky. Dodejme, že kdyby Nagano Gold zvítězil, získal by kromě bodů za grupové vítězství také bonusový bod, který obdrží vítěz jakéhokoliv dostihu v Anglii nebo Irsku. Na Britských ostrovech totiž ještě žádný kůň v českém tréninku nezvítězil.

Nejbližším pronásledovatelem Nagano Golda je v italských překážkových dostizích úspěšný Notti Magiche. Svěřenec Josefa Váni mladšího sice k italské špičce patří už řadu let, ale v největších dostizích pravidelně nacházel přemožitele. V devíti letech se ovšem dostal do životní formy, když letos v pěti startech neprohrál. Sezónu zahájil už v lednu menším vítězstvím v Pise a postupně stoupal vzhůru. Poslední dva starty už absolvoval v nejvyšší kategorii Gr.1, přičemž Grande Steeple Chase di Milano i Grande Steeple Chase d'Europa ovládl lehce stylem start-cíl. Posledně sice narazil pouze na české soupeře, ale nacházel se mezi nimi i výborný Al Bustan, který se k němu nedostal blíže než na 2 a ½ délky.

Na děleném třetím místě se nachází skupina šesti koní se třemi body. Protože velké rovinové dostihy pro starší koně jsou na programu až ve druhé polovině sezóny, na našich drahách zatím více bodů posbírali tříletí. Shodně jsou na tom první tři koně z Českého derby. Nejprestižnější klasiku ovládl Radkem Holčákem připravovaný Pacific Hill, když oplatil porážku z Velké červnové ceny tempo diktujícímu Angkor Watovi. Na třetím místě finišoval vítěz Velké jarní ceny a stájový kolega Nagano Golda Ignacius Reilly. Nijak nezaostává ani pátý Arcturus, který všechny body posbíral v Bratislavě, kde především ovládl slovenskou Velkou jarní cenu.

Z u nás startujících překážkářů má zatím k titulu Kůň roku nejblíže Ange Guardian. Svěřenec Josefa Váni totiž ovládl dvojici pardubických jedniček včetně červnové kvalifikace. Úspěšné italské jaro se odráží na postavení Morning Stara, který ale od dubna nevyběhl. Kompletní pořadí naleznete v níže uvedené tabulce.

pořadí jméno body
1. Nagano Gold (GB) 8
2. Notti Magiche (FR) 5
3. Ange Guardian (GER) 3
3. Angkor Wat (GB) 3
3. Arcturus (IRE) 3
3. Ignacius Reilly (GB) 3
3. Morning Star (GER) 3
3. Pacific Hill (GER) 3
9. Amazing Gangster (GER) 2
9. Astoria (FR) 2
9. Beau Massagot (FR) 2
9. Gold Memory (IRE) 2
9. Hegnus 2
9. Lumum (GER) 2
9. Northerly Wind (FR) 2
9. Stuke 2
9. Ventaron (FR) 2
9. Wagram (FR) 2
9. Wireless (FR) 2
20. Al Bustan (IRE) 1
20. Benidiction (IRE) 1
20. Black Canyon (FR) 1
20. Broughton (GER) 1
20. Cape Freedom (IRE) 1
20. Darkolva (IRE) 1
20. Delight My Fire (FR) 1
20. Famous Valley (IRE) 1
20. Heaven’s Night (FR) 1
20. Il Superstite (IRE) 1
20. Ile Jones (FR) 1
20. Iwnianka (POL) 1
20. Kihnu (FR) 1
20. Kristiano 1
20. Lord Dragon (FR) 1
20. Master Of Gold (FR) 1
20. Medic 1
20. Mollys Best (FR) 1
20. Nikeandnemesis (IRE) 1
20. Orpheus  1
20. Premier Lion (FR) 1
20. Prince d'Orage (FR) 1
20. Red Persian (IRE) 1
20. Sternkranz (GER) 1
20. Sweeticon (GB) 1
20. Sztorm (POL) 1
20. Tzigane du Berlais (FR) 1
20. Zock (FR) 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis