Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Menu

Kůň roku 2020: Nagano Gold vykročil za obhajobou

16. 7. 2020  |  09:30

Letos stejně jako v loňském roce rozhodnou o ocenění Kůň roku kromě tradiční ankety také body, které koně získají za výsledky na dráze podle klíče uveřejněného ve Věstníku ČT 11/2020. Zatím na body dosáhlo 28 koní, přičemž nejvyšší porci jich získal obhájce vítězství Nagano Gold.

Kůň roku 2020: Nagano Gold vykročil za obhajobou

Svěřenec Václava Luky Nagano Gold loni získal ocenění Kůň roku zcela jednoznačně, když nejvíce bodů posbíral za výsledky na dráze i za výsledky ankety. Letos sice vyběhl pouze jednou, ovšem jeho výsledek je natolik cenný, že ho katapultoval do čela průběžného pořadí. V Grand Prix de Saint-Cloud totiž nechybělo mnoho, aby se stal teprve třetím českým koněm, který zvítězí v dostihu kategorie Gr.1. Finišem podél bariéry se totiž dostal o hlavu před tempaře Ziyada, ale ještě údernější koncovku předvedl Way To Paris, jenž měl v cíli převahu krku. Druhým místem každopádně reprezentant Syndikátu V3J ukázal, že je stále nejkvalitnějším koněm v českém tréninku.

Na domácích drahách nejvíce září Rate. Svěřenec Čestmíra Olehly kraluje klasickému ročníku, když po vítězství v Memoriálu profesora Václava Michala ovládl také Velkou jarní cenu. O druhé místo se s ním dělí nad italskými překážkami úspěšný Beau Saonois. Svěřenec Josefa Váni mladšího začal sbírat body už v lednu a v únoru získal Gr.1 vítězství v Gran Corsa Siepi Nazionale, v nichž porazil Anakinga. O další úspěch v nejvyšší kategorii usiloval koncem června v Gran Corsa Siepi d'Italia, ale v nadějné pozici spadl na závěrečném skoku.

Pohled do kalendáře sice prozrazuje, že polovina roku už je za námi, ovšem dostihová sezóna zdaleka tak daleko není. Kvůli pandemii nového typu koronaviru totiž došlo k posunutí termínů většiny velkých dostihů, takže příležitostí ke sbírání bodů bude ještě víc než dost a pořadí se může výrazně měnit. Jeho aktuální podobu každopádně naleznete v níže uvedené tabulce.

pořadí jméno  body
1 Nagano Gold (GB) 4
2 Beau Saonois (FR) 3
2 Rate (FR) 3
4 Eternity (GER) 2
4 First Of All (FR) 2
4 Kölsche Jung (GER) 2
4 Notti Magiche (FR) 2
4 Stuke (GER*) 2
9 Aeneas (IRE) 1
9 Anaking (FR) 1
9 Aztek 1
9 Barthesa (IRE) 1
9 Black Canyon (FR) 1
9 Broughton (GER) 1
9 Cacophonous (GB) 1
9 Dusigrosz (FR) 1
9 Fraga (IRE) 1
9 Chilli Chocolate (FR) 1
9 Ignacius Reilly (IRE) 1
9 L'Estran (FR) 1
9 Northerly Wind (FR) 1
9 Piton des Neiges (FR) 1
9 Portorikos (IRE) 1
9 Pour Vous Et Nous (GB) 1
9 Subway Dancer (IRE) 1
9 Theophilos (FR) 1
9 Ultimate Fight (FR) 1
9 Zariyannka (IRE) 1

 

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis