Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Měření stavu dráhy v letošní sezóně

26. 4. 2019  |  16:58

Často diskutovaným tématem v minulých letech byla otázka měření stavu dráhy na jednotlivých závodištích. Jockey Club ČR proto před letošní sezónou ve snaze sjednotit tato měření na všech závodištích přistoupil k vydání Metodiky měření stavu dráhy (jejíž součástí je Protokol stavu měření dráhy) a zároveň i ke kontrole a kalibraci penetrometrů, které se používají k měření stavu dráhy.

Měření stavu dráhy v letošní sezóně

Ke kontrole, která v polovině března proběhla na dráze závodiště v Praze – Velké Chuchli byly poskytnuty penetrometry používané pořadateli z těchto závodišť: Praha – Velká Chuchle, Pardubice, Most, Karlovy Vary, Slušovice, Lysá nad Labem a Brno. Následně byly penetrometry předány ke kalibraci firmě LABO-MS, spol. s r. o., která pro každý vystavila osvědčení s platností na jeden rok. Dle Metodiky měření stavu dráhy byly vyřazeny penetrometry se špičkou a mohou se používat pouze penetrometry s tupým hrotem. 

Při pohledu na výsledky měření stavu dráhy z prvních dostihových dní letošní sezóny se zdá, že provedená kontrola měla smysl, neboť při podobných klimatických podmínkách, které na celém území republiky panovaly, byly naměřeny podobné hodnoty. Jedinou výjimkou je dostihový den v Kolesách u Kladrub, kde vzhledem k naměřenému výsledku existuje pochybnost o správnosti aplikovaného postupu měření stavu dráhy. Při dalším dostihovém dni v Kolesách bude zajištěna kontrola správnosti měření. 

Naměřené hodnoty stavu dráhy jsou pracovníky Jockey Clubu sledovány a průběžně vyhodnocovány, s výsledky této analýzy budou pořadatelé po uplynutí relevantní části sezóny seznámeni na pravidelném setkání. 

Tab. č. 1 Aktualizovaná stupnice stavu dráhy

naměřená hodnota slovní vyjádření
do 1,4 tvrdá
1,5 až 2,6 pevná
2,7 až 3,2 dobrá až pevná
3,3 až 4,1 dobrá
4,2 až 4,7 dobrá až měkká
4,8 až 5,9 měkká
6,0 až 7,4 těžká
7,5 a více hluboká

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Naměřená hodnota stavu dráhy přímo v den konaní dostihů je zveřejněna nově i v online výsledcích u každého dostihu a v pracovních dnech po dostizích jsou naměřené hodnoty zveřejny ve výsledcích také u každého dostihu (online výsledky + výsledky najdete na webových stránkách www.dostihyjc.cz).

Metodika měření stavu dráhy

Protokol měření stavu dráhy

Ing. Martina Krejčí, Ph. D. 
generální sekretář JC ČR

Zpět na výpis