Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Nagano Gold čtvrtým českým koněm mezi světovou elitou

23. 1. 2020  |  13:55

Jen čtyři dny poté, co byl na prostějovském XXV. Galavečeru českého turfu Nagano Gold vyhlášen Koněm roku 2019, zaznamenal další výrazný úspěch. Reprezentant Syndikátu V3J se stal totiž teprve čtvrtým českým koněm, který od mezinárodního panelu handicaperů obdržel rating minimálně 115 liber, což je podmínka, aby se objevil v takzvané mezinárodní klasifikaci.

Nagano Gold čtvrtým českým koněm mezi světovou elitou

Mezinárodní klasifikaci, jejíž oficiální název zní Longines World's Best Racehorse Rankings, můžeme považovat za dostihový ekvivalent žebříčků různých sportovních organizací, jakými jsou například tenisový žebříček ATP nebo fotbalový žebříček FIFA. Mezinárodní klasifikaci vydává Mezinárodní federace dostihových autorit (IFHA), přičemž v současné podobě vychází od roku 2003. Její historie každopádně sahá až do roku 1977, kdy vyšlo první hodnocení na základě mezinárodní dohody. Tehdy se na něm ale podílely pouze Francie, Irsko a Velká Británie. V roce 1985 se připojily Itálie a Německo a od poloviny 90. let následovaly i mimoevropské státy. 

Od roku 2016 má svou obdobu mezinárodní klasifikace také Česko. Zkraje roku tak bylo zveřejněno čtvrté vydání české Klasifikace, jíž díky druhému místu z Hardwicke Stakes (Gr.2) vévodil právě Nagano Gold. Známka 118 liber přitom napovídala, že se může objevit i v její mezinárodní podobě. Pozitivním signálem byl rovněž Racing Rating 120 liber, tedy rating udělovaný prestižním britským médiem Racing Postem. Nutno ovšem dodat, že Racing Post Ratingy bývají ve většině případů vyšší než oficiální ratingy. Koneckonců Nagano Gold se stal letos sedmým českým koněm, který získal Racing Post Rating přes 115 liber, ale jak už je víše zmíněno, v mezinárodní klasifikaci je teprve čtvrtým českým zástupcem.

Vůbec nejspolehlivějším indikátorem pro zařazení do mezinárodní klasifikace, je každopádně handicapové databáze všech světových black-type dostihů. Ta je sice neveřejná, ale zásluhou bližší spolupráce se zahraničními dostihovými autoritami do ní mají přístup i čeští handicapeři. Právě na základě této databáze mezinárodní klasifikace vzniká. Z níže uvedeného obrázku je patrné, že výkon Nagano Golda z Hardwicke Stakes hodnotila desítka handicaperů z celého světa, přičemž se vešli do rozmezí mezi 116 a 118 librami. Nejfrekventovanějším hodnocením bylo 117 liber, což by znamenalo vyrovnání českého maxima v mezinárodní klasifikaci, které od roku 2005 drží Darsalam, ale nakonec Nagano Gold obdržel o libru méně.

Nagano Gold - ratingy

Hodnocení Nagano Golda v databázi světových black-type dostihů (v lepší kvalitě ZDE).

I tak je samozřejmě hodnocení Nagano Golda velkým úspěchem. Vždyť patří mezi Top 200 nejlepších koní světa, když konkrétně obsadil dělené 149. místo. Celkem se do mezinárodní klasifikace vešlo 296 koní, kteří jsou trénováni v sedmnácti státech. Česko je přitom jedinou zemí, která má zástupce v mezinárodní klasifikaci a zároveň se v ní nekoná žádný dostih se statusem black-type. Pro srovnání v Německu se koná hned sedm dostihů nejvyšší kategorie Group 1, přesto je v mezinárodní klasifikaci zastoupeno rovněž pouze jedním koněm. Tím je vítěz Deutsches Derby (Gr.1) Laccario, který obdržel rating 115 liber. Můžeme tedy konstatovat, že nejlepší český kůň je hodnocen výše než německý lídr. Za zmínku rovněž stojí, že maďarská hvězda Nancho se navzdory vítězství v Grosser Preis von Bayern (Gr.1) do mezinárodní klasifikace nevešel.

Pro úplnost je třeba uvést, že na samotném čele aktuálního vydání mezinárodní klasifikace je se shodným ratingem 128 liber trojice Crystal Ocean, Enable a Waldgeist. Historicky poprvé se tak o prvenství podělila trojice koní a nikdy v minulosti se nestalo ani to, že by na vítězství stačila takto nízká známka. Zmíněné trio stejně jako Nagano Gold vyběhlo nejlepší formu na distanci 2400 metrů. S pomocí handicapové matematiky tedy dojdeme k závěru, že pokud by všichni zúčastnění vyběhli své maximum, Nagano Gold by na nejlepší koně světa teoreticky ztrácel zhruba 8 délek.

Všechny české předchůdce Nagano Golda v mezinárodní klasifikaci připravoval Arslangirej Šavujev. Jako první do prestižního žebříčku pronikl už zmíněný Darsalam, který v roce 2005 za lehké vítězství v Rheinland-Pokalu (Gr.1) obdržel rating 117 liber. Ten ho řadil na 77. místo, takže je jediným českým koněm umístěným v Top 100. Shamalgan se do mezinárodní klasifikace vešel hned dvakrát. V roce 2010 obdržel za třetí příčku ve francouzské klasice Poule d`Essai des Poulains (Gr.1) rating 116 liber (178. místo) a o rok později získal za vítězství v Oettingen-Rennen (Gr.2) známku 115 liber (248.). V roce 2013 se mezi nejlepšími koňmi světa objevil Dux Scholar, když byl za čtvrté místo v Prix de la Foret (Gr.1) ohodnocen 115 librami (200.).

Výše zmíněný odstavec by mohl svádět k závěru, že Nagano Gold je historicky nejlépe hodnoceným koněm připravovaným českým rodákem. Tak tomu ovšem není. V roce 2008 totiž vybojoval třetí příčku v Prix de l’Arc de Triomphe It’s Gino, jehož v Německu trénoval Pavel Vovčenko. It’s Gino za tento výkon obdržel rating 124 liber, který ho řadil dokonce na 13. místo.

Na včerejším slavnostním ceremoniálu v Londýně, jehož oficiální část trvala zhruba tři čtvrtě hodiny, byla udělena také Longines World's Best Horse Race Award pro nejlepší dostih světa. Tu už počtvrté za posledních pět let obdržela Prix de l’Arc de Triomphe, takže Nagano Gold získal osmé místo v nejlepším dostihu světa za rok 2019. Pořadí nejlepších dostihů určuje průměrný rating prvních čtyř koní, přičemž je započítán nejvyšší rating, který kůň v průběhu sezóny získal. Pro správný výpočet je třeba počítat také s úlevou pro klisny. Pokud se tedy mezi nejlepším kvartetem umístí klisna, k jejímu ratingu se připočítávají čtyři libry, přestože v Evropě je úleva pro klisny standardně o libru nižší.

Ze zveřejněného pořadí nejlepších 101 dostihů světa rovněž vyplývá, kde hledat největší dostihové velmoci. Takřka shodným počtem dostihů jsou totiž v tomto žebříčku zastoupeny Velká Británie (21 dostihů), Austrálie (20) a Spojené státy americké (20). Před rokem přitom byla situace jiná. Nejvíce dostihy mezi Top 100 totiž byla zastoupena Austrálie (31), za níž Velká Británie (19) i Spojené státy americké (14) výrazněji ztrácely. Tehdy zaznívala řada hlasů, že australské dostihy jsou nadhodnocené, a jak se zdá, tak byly vyslyšeny.

foto: Getty Images/IFHA

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis