Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Příprava sezóny navzdory koronaviru

1. 4. 2020  |  16:33

V souvislosti s uveřejněným článkem ze dne 25. března 2020 bychom vám rádi poskytli další informace k situaci „nákaza versus sezóna“.

Vláda ČR v pondělí 30. března prodloužila omezení volného pohybu do 11. dubna (původně platil do 1. dubna).

Prodloužení NOUZOVÉHO STAVU o dalších 30 dní, který zatím platí také do 11. dubna, by měla schválit Poslanecká sněmovna. Na webových stranách www.vlada.cz je celkem přehledně uvedeno co můžete/nemůžete dělat, nebo co je/není otevřeno. 

Příprava sezóny navzdory koronaviru

Rozhodující je doba po 11. dubnu, kdy by mohlo v příznivé situaci dojít ke zrušení omezení volného pohybu. Poté by mohl nastat čas pro naše vyjednávání ohledně zahájení sezóny alespoň bez diváků. Jestli se zdá naše vyjadřování mírně optimistické, tak je to pravda. Nemůžeme psát, že se začne běhat od září, protože to opravdu nevíme a vše bude záviset na rozhodnutí Vlády ČR. Budeme se snažit využít všech dostupných prostředků, začít i za „zavřenými dveřmi“, hlavně začít. Můžeme konstatovat, že dostihy budou na tom ze všech aktivit nejhůře, protože koně do garáže nemůžeme zavřít, tak jako formuli, fotbalový míč nebo hokejku a čekat až nákaza odezní.

O možných variantách začátku jsme vás již informovali v minulém vyjádření ze dne 25. března. Samozřejmě začátek sezóny se může postupně modelovat na základě s dalších rozhodnutí Vlády ČR.

Na naší interní časové ose máme v plánu po zrušení nařízení o omezení volného pohybu zajistit, resp. dokončit veškeré administativně-organizační záležitosti (jednání Rady JC ČR, školení rozhodčích po menších skupinách, atd.) a následně mít potřebný čas pro přípravu zahájení sezóny i s možností běhat bez diváků.

 

Slovo prezidenta Jockey Clubu ČR Ing. Josefa Bečváře

Vážení přátelé dostihového sportu, dovolte, abych vás touto cestou informoval, že jako prezident Jockey Clubu ČR intenzivně jednám o současné situaci se subjekty, které významným způsobem v nynější době řeší otázky pandemie koronaviru. V příštím týdnu proběhne jednání na Ministerstvu zemědělství ČR. Jsem v intenzivním kontaktu s Ministerstvem zdravotnictví ČR, vedení ČT Sport a pochopitelně s potenciálním generálním partnerem Jockey Clubu ČR. Pro mě osobně bude rozhodující období k realizaci možných variant k zahájení sezóny v týdnu po velikonočních svátcích. Přeji vám a vašim koním v této složité době hodně sil a zdraví.

 

Co situaci „nákaza versus sezóna“ říkají pořadatelé?

Jaroslav Fabris, handicaper a předseda Rovinové komise JC ČR, zmonitoroval situaci na závodištích kategorie A a získal vyjádření od jednotlivých pořadatelů k  reakci sponzorů, náhradě za zrušené dostihové dny a na možnost pořádat dostihy bez diváků.

Situaci v Chuchle Areně Praha okomentoval ředitel závodiště Martin Pecka: „U sponzorů dochází k omezení nebo částečnému rušení smluv nebo přesun na další období. Bude záležet na dalším vývoji a hlavně době, jak dlouho bude celá situace trvat. Jsme připraveni kalendář předělat dle potřeby, prodlužování sezóny přes náš poslední termín je i kvůli počasí poměrně komplikované. I pokud by se dostihy konaly bez diváků, podle stávajících doporučených pravidel bude problematické udržet některé úseky na závodišti (šatny, vážnice) s malou koncentrací lidí. Konání dostihů bez diváků a bez sponzorů je možné pouze za předpokladu, že dojde k dohodě o profinancování dostihů a provozu závodiště při nich. Jsme připraveni na jakékoliv jednání a jen můžeme doufat, že se celá situace trochu zklidní, a že budeme moci nějak pokračovat.“

Za Hipodrom Most se vyjádřil ředitel závodiště Jakub Šimůnek: „Sponzoři nemají zájem podepisovat smlouvy na VIP Dostihový klub, jelikož nikdo neví, kdy sezona začne a hlavně, jak na tom budou oni sami finančně. Co se týká sponzoringu například pro nás významného srpnového dne, máme se ozvat, jakmile bude jasné, v jakém režimu a kdy se akce uskuteční. Realita je tedy taková, že sponzory nemáme. Dále jsme měli na Jarní cenu klisen v původním termínu 2. května požádáno o dotace od okolních samospráv a tyto žádosti jsme museli stáhnout. Je otázka, zdali bude možno žádat o dotace znovu, jelikož jsou tam nějaká termínová omezení, do kdy je možné žádat. Logicky nejsme jediní, kdo má tyto problémy a možná tak dojde k celkové úpravě pravidel, ale nelze to považovat za samozřejmost. Jelikož nemáme jakýkoliv příjem ze sázek, a již tak velmi křehký vztah se sponzory je aktuálním děním narušen, situace s financováním dostihů je opravdu špatná a skoro vše je pouze na akcionářích společnosti.

V našem případě by k rušení dnů dojít nemělo – Memoriál Rudolfa Deyla i Jarní cena klisen se konat „musí“ a počítáme tak spíše s posunutím sezony do listopadu. Memoriál Rudolfa Deyla je možné uspořádat bez diváků. Jedná se ale o zahajovací dostihový den a bude to velmi špatně „hratelné“ pro diváky především z řad zdejších obyvatel, kteří pořád Hipodrom považují za svůj. Co se týče dostihů bez diváků, tak je opět samozřejmě potřeba myslet i na sponzory (členy Dostihového klubu), kterým bude nepříjemnou situaci potřeba citlivě vysvětlit a pro nás to může znamenat jejich nezájem do budoucna. Jarní cenu klisen bez diváků dělat nechceme.“

Jaká je situace na karlovarském Hipodromu Holoubek popsal manažer dostihového provozu Ivan Janatka: „Sponzory máme z 50 % potvrzené. Ještě čekáme na vyjádření karlovarského magistrátu a kraje. Co se týče náhrady za zrušené dostihy, tak jsem s panem Dufkem mluvil o možnosti, že by podpořil nový dostihový den v listopadu. Také je možné, že během dostihových dnů zvýšíme počet dostihů ze sedmi na osm. Dostihy bez diváků pořádat nechceme.“

Za Dostihový spolek, který pořádá dostihy v Pardubicích, se vyjádřil výkonný ředitel Jaroslav Müller: „Situace se sponzory ve sportu obecně není z dlouhodobého hlediska jednoduchá. V souvislosti se současnou epidemiologickou situací jsme se prozatím nesetkali s žádným zásadním problémem a případné reakce některých partnerů považujeme s ohledem na aktuální vývoj za pochopitelné.  Znamená to, že máme partnery, kteří sice potvrdili zájem pokračovat ve spolupráci, nicméně s podpisem smlouvy vyčkávají. I v této nejisté době se nám však podařilo podepsat smlouvu s novým strategickým partnerem pro celou dostihovou sezonu 2020, který se tímto zařadil do skupiny našich nejvýznamnějších sponzorů. Celkový vývoj bude zcela záviset na délce a charakteru nastavených vládních opatřeních.

Sezona na Pardubickém závodišti tradičně začíná 8. května. Je zcela zřejmé, že tento termín bude odložen. Přesto počítáme s tím, že se všechny naplánované dostihové mítinky uskuteční. V kalendáři akcí mají dostihy na Pardubickém závodišti nejvyšší prioritu. Máme proto již zablokován dostatek náhradních termínů pro jejich pořádání. Prodloužení sezony do listopadu je teoreticky také možné, nicméně vrchol sezóny plánujeme jako každoročně na druhou říjnovou neděli.

Samozřejmě jsme si vědomi toho, že dostihy jsou mimo jiné i výkonnostními zkouškami koní, a proto je potřeba zachovat „plynulý“ dostihový provoz. Začátek sezony by s ohledem na vývoj mohl probíhat bez návštěvníků, nebo v jejich omezeném počtu. Tato situace však pro pořadatele není dlouhodobě udržitelná. O průběhu a podpoře zajištění dostihového provozu na jednotlivých závodištích bude zcela jistě probíhat diskuse se zástupci Jockey Clubu ČR. V Pardubicích jsme z výše uvedených důvodů připraveni pořádat dostihové dny a kvalifikace v letních termínech, kdy by mohla být epidemiologická situace již vyřešená. Pevně v to věříme a uděláme vše proto, aby sezona na Pardubickém závodišti byla úspěšná a vyvrcholila jubilejní 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou.“

 

Přání pevného zdraví všem je základem, kterým budeme končit a začínat veškerá naše vyjádření. Nyní bude také přicházet přání vzájemné solidarity a vzájemné podpory, protože sezóna 2020 bude probíhat v zredukovaných mantinelech. Nicméně všichni doufáme, že sezóna vůbec začne a snad ne úplně pozdě. Další informace k situaci „nákaza versus dostihová sezóna“ bude připravena ke dni 9. dubna 2020 (čtvrtek), kdy vás seznámíme se situací na závodištích kategorie B a C.

Ing. Martina Krejčí, Ph. D.
generální sekretář JC ČR

Související články

Zpět na výpis