Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Termínová listina 2020

31. 10. 2019  |  13:08

Dne 18. října byla na jednání Rady JC ČR schválena TERMÍNOVÁ LISTINA NA SEZÓNU 2020. Zatímco dříve byla schvalována zvlášť termínová listina pro I. a II. polovinu sezóny, už potřetí jsou ještě před koncem roku známy termíny na celou následující sezónu. Díky včasnému schválení termínové listiny mají pořadatelé více prostoru pro jednání s eventuálními sponzory a zároveň je možné zahájit jednání o televizních přenosech.

Termínová listina 2020

Termínová listina na rok 2020 je v mnohém podobná té letošní. Schváleny byly termíny na deseti dostihových drahách, přičemž na devíti z nich se uskuteční stejný počet dostihových dnů jako v aktuální sezóně. Jedinou výjimkou jsou Pardubice, kde sice ubyl termín, v němž se konal Zlatý pohár, který se odběhne při II. kvalifikaci na Velkou pardubickou, zato přibyla čtveřice pátečních dostihových dnů. Ty budou předcházet všem kvalifikacím na Velkou pardubickou. Konkrétní návrh propozic na pardubické pátky bude znám později, ale jejich součástí by měly být dlouhé roviny a dostihy přes lehčí skoky. Celkem je plánováno 55 dostihových dnů, což je o 3 více než v letošním roce, na čemž mají zásluhu právě pardubické pátky.

V termínové listině zatím schází dostihové dny v Mimoni. Letos totiž byly oba tamní dny kvůli nesplnění finančních závazků z roku 2018 zrušeny, takže Rada JC ČR rozhodla, že dostihové dny v Mimoni zatím schvalovat nebude. Pokud tamní pořadatel své finanční závazky uhradí, mohou být dostihové dny v Mimoni schváleny dodatečně a do termínové listiny doplněny.

Rovinová komise každopádně podobně jako letos považuje vypsaný počet dostihových dnů za minimální, aby nebyla výrazně narušena struktura dostihové sezóny. Nižší počet dostihových dnů oproti roku 2018 totiž znamená, že průměrný počet koní startujících v rovinovém dostihu meziročně vzrostl z 8,5 na 9,44, přičemž po uskutečnění poslední dvou dostihových dnů letošní sezóny toto číslo pravděpodobně ještě vzroste. Při mezinárodním srovnání vychází průměrný počet koní na rovinový dostih jako nadstandartní, když například v Německu se loni jednoho dostihu zúčastnilo v průměru 8,79 koně.

Dlouhodobě problematický bývá počet dostihových dnů v letních měsících červenci a srpnu. Během nich tentokrát není pouze na dvojici víkendů plánován žádný dostihový den na rovinovém závodišti kategorie A, což lze považovat za uspokojivé. Stejně jako v aktuální sezóně se dostihová sezóna na závodišti ve Velké Chuchli uzavře až o druhém listopadovém víkendu, a jak prozrazují dnes zveřejněné přihlášky, protáhnutí sezóny se setkalo s pozitivním ohlasem.

Podobně jako v letošním roce patří mezi pozitiva termínové listiny skutečnost, že dochází k minimu termínových kolizí mezi rovinovými závodišti kategorie A. Konkrétně pouze o víkendu 25. a 26. 4. se uskuteční dva dostihové dny na rovinových závodištích kategorie A. Termínová listina rovněž respektuje nejvýznamnější dostihy v okolních státech, a to zejména na Slovensku. Definitivní podoba tamní termínové listiny sice ještě není známa, ale české dostihové dny byly schváleny v takových termínech, aby pokud možno nekolidovaly s vrcholy slovenského kalendáře.

Jaroslav Fabris

předseda Rovinové komise JC ČR

TERMÍNOVÁ LISTINA 2020

Zpět na výpis