Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Amadeon se prosadil také mezi elitou

9. 9. 2018  |  18:31

Desátý překážkový start kariéry absolvoval šestiletý hnědák Amadeon ve Zlatém poháru Elektrizace železnic Praha na 4200 metrů a pošesté kariéře vyhrál. Poprvé mezi elitou, a tak rodinný tým Vocáskových z Němčic pod Kunětickou horou může plánovat další jedničkové vystoupení v rámci mítinku při Velké pardubické. „Nevím, jestli poběží proutěné překážky nebo klasickou steeplechase, ale ještě jeden start v letošním roce plánujeme,“ sdělil spokojený Ladislav Vocásek krátce po doběhu.

Amadeon vyhrál první překážky už před dvěma lety od té doby střídal roviny a překážky. Také letošní sezónu zahájil na rovině, po vítězství a druhém místě v Karlovarské dvojnásobné místě se vydal opět na skoky. Podle realizačního týmu by se měl vydat už v příštím roce na krosy. Rozhodující moment nastal zhruba 1600 metrů před cílem, kdy Sertaš Ferhanov pobídl Amadeona, ten se posunul ze čtvrté pozice na úroveň lídra, Dangerous Glema a do Lahovického oblouku už šel s náskokem za vítězstvím. Jediným koněm, který s ním držel krok byl Sundara s Marcelem Novákem. Po posledním skoku ovšem Amadeona zabral a u cílového mezníku byl s náskokem téměř tří délek.

„Báli jsme se pomalého tempa, ale zvládli jsme to, ukázal svou třídu. Kdysi finišoval na druhém místě v Ceně zimního favorita, tak víme, že nějakou rovinou třídu má,“ doplnil Ladislav Vocásek. Druhé místo vybojoval Sundara před Lamumem, Sixtyseven a Dangerous Gleamem. Právě tempař Dangerous Gleam se staral o tempo, ale bohužel nebylo rychlé, ale vycházkové, proto nebylo překvapením, že se v oblouku přes Dangerous Gleama všichni dostali a on jen dostih dokončil. Pomalé tempo vyústilo v druhý nejpomalejší Zlatý pohár Elektrizace železnic v historii. Amadeon jen o 26 setin pokořil hranici 5 minut a 30 vteřin, rekord dostihu Gejzira je o půl minuty rychlejší.

Další zajímavosti z 12. letošního dostihového dne na dráze ve Velké Chuchli.

Hattrick Rodinný klan Vocáskových si připsal dnes ve Velké Chuchli hattrick. Vítězné tažení odstartovala na letounské distanci 1000 metrů Archipenka s Adamem Florianem. Druhou čárku přidala v prvním klání přes proutěné překážky Famous Valley. Pro čtyřletou hnědku to bylo už páté vítězství v řadě, dvakrát vyhrála na rovině a třikrát na překážkách. Hattrick završil již zmiňovaný Amadeon se Sertašem Ferhanovem. Bulharský jezdec byl také v sedle Famous Valley a stal se jedním ze dvou jezdců, kteří si v průběhu získali double.

Double O dvou vítězstvích Sertaše Ferhanova již šla řeč. Na rovině se stejný kousek podařil Janu Rájovi. Nebyla to vítězství suverénní, ale vybojovaná. Nejprve se prosadil s tříletou La Velocitou o krátkou hlavu a o půl hodiny později vyhrál s Iwniankou o půl délky. Rájovi tak chybí k překonání mety 500 vítězství (roviny a překážky dohromady) už jen čtyři triumfy.

Těsné doběhy Rovinová část programu měla šest položek a maximální rozdíl mezi prvním a druhým koněm v cíli byla jedna délka, a to v souboji dvouletých na distanci 1400 metrů, který vyhrál debutující Great Gunnar před Astorií. Na úvod vyhrála Archipenka o tři čtvrtě délky. Nejtěsnější rozdíl, krátká hlava, byl mezi La Velocitou a Nelissou v dostihu na 1800 metrů. Půl délkový náskok měla Iwnianka a Labond vyhrál o stejný rozdíl dostih pro žáky a mladé jezdce. Závěr přinesl překvapivé vítězství La Sarenne o krk. Čtyřletá bělka odskočila v kurzu 30:1 a vyrovnala se tak Blessed Kiss v Českém derby. Obě klisny se tak letos ve Velké Chuchli prosadily v nejvyšším kurzu.

(bda)

Zpět na výpis