Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Brno: Bratři Ferhanovové vítězi podzimních vrcholů

6. 10. 2018  |  19:31

Třetí a závěrečný dostihový den hostilo v sobotu odpoledne závodiště v Brně-Dvorskách. Vrcholy programu měly přívlastek podzimní, ale počasí bylo velmi příjemné, a tomu také odpovídala návštěva. Stejně jako v jiných dnech byla výborná.

Podzimní moravská míle se uskutečnila pod patronátem firmy Mewotech a čtvrté vítězství v letošním roce vybojovala tříletá ryzka Gold Havanah v sedle s Bejsimem Ferhanovem, vracejícím se do dostihů po dlouhém zákazu startu. O aktivní pojetí se snažil především Nyani Tomba s Michalem Hroudou, ale zhruba 600 metrů před cílem se dostala na špici Gold Havanah a bylo jasné, že úkol soupeřů bude velmi náročný. Nakonec byl atak i marný, klisna si doběhla pro vítězství téměř s dvěma délkami k dobru. Gold Havanah v letošním roce absolvovala šest dostihů, čtyři vyhrála, jednou byla druhá a jednou třetí. Zatím se třikrát prosadila ve čtvrté kategorii, tentokrát to bylo o stupínek výš. Realizační tým plánuje ještě jedno vystoupení, za čtyři týdny ve Slušovicích. Druhé místo uhájil Nyani Tomba a třetí honorář si vybojovala Yordana o krk před favorizovaným Rivertonem.

V Podzimní brněnské steeplechase – Poháru statutárního města Brna na 4100 metrů chtěl na vítězství v Netolicích navázat polokrevný Tymian, ale musel se sklonit před dvojicí Tamas a Rocknrobin. Tamase vedl Sertaš Ferhanov, v průběhu dostihu byla dvojice téměř neviditelná, útok si připravil Ferhanov až na poslední stovky metrů a byl úspěšný. V cíli byl o krk dříve než velmi aktivní Rocknrobin s Adamem Čmielem. Tamas letos startoval poosmé a poprvé vyhrál, pro trenérku Janu Novákovou vybojoval druhé překážkové vítězství kariéry. To první má na svědomí také reprezentant stáje Vocetka, loni v listopadu vyhrál v Kolesách. Právě překážkový vrchol přinesl jeden z nejdramatičtějších doběhů odpoledne.

V prvním dostihu se o pouhá nos prosadil Trinis před Quaff. Vyhlášená letounka Quaff udávala tempo až do cílové roviny, při točení mírně vybočila, nechala volné místo na bariéře a Trinis toho dokázal využít. Třetí letošní vítězství si zaknihoval amatér Lukáš Charvát.

Zbytek dostihů nabídl jasná vítězství. V dostihu na 2800 metrů vyhrála „domácí“ Camelai stylem start-cíl o propastných šest délek. Také stylem start-cíl vyhrál čtyřletý hnědá Landaron v amatérském dostihu a konečně se vyčlenil ze zástupu nezvítězivších. 44. triumf kariéry si připsal v jeho sedle působící Jindřich Fabris, nejúspěšnější tuzemský amatér současnosti. Náskok Landarona byl čtyři délky. Na závěr programu vytěžil z dobrého úsudku svého jezdce Michala Hroudy pětiletý tmavý hnědák Wimbledon. V první části dostihu zachoval Hrouda chladnou hlavu, nikam se nehnal a v závěru lehce vyhrál o tři a půl délky.

Také rámcové překážkové dostihy přinesly suverénní výhry. Mezi čtyřletými zužitkovala zkušenosti ze slušovických proutěnek Princess Ryana a prosadila se pod Marcelem Novákem o sedm délek. Na distanci 3600 metrů potvrdil sedmiletý Thirteen Diamonds, že se mu na malých travnatých drahách daří. Soupeře k sobě pustil maximálně na čtyři délky. Dobrý letošní rok potvrdil Patrick Boekhout pátou tuzemskou výhrou. Vzhledem k tomu, že Marcel Novák i Sertaš Ferhanov přidali po jedné čárce, situace na čele překážkového jezdeckého šampionátu je velmi vyrovnaná. Ve prospěch Novák mluví druhá místa.

(bda)

Zpět na výpis