Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Festival s Velkou pardubickou je tady!

10. 10. 2018  |  08:54

Milovníci překážkových dostihů už jsou jako na jehlách a není se co divit, v sobotu začíná v Pardubicích dvoudenní překážkový festival, který nabídne devět dostihů nejvyšší kategorie a vrcholem bude 128. Velká pardubická s Českou pojišťovnou. V sobotu začíná program v pravé poledne a vrcholem budou tři jedničky přes lehčí skoky, v neděli se začíná v 11 hodin, první dostih bude odstartován o půl hodiny později, vrchol bude odstartován v 16:40 hodin.

Ve Zlaté sponě tříletých na 3200 metrů bude startovat pouze pět koní a měla by to být repríza souboje z druhé zářijové soboty, kdy Laverno porazil Saula, ale za pět týdnů se síly mohly přeskupit.

Ve vrcholných dostizích pro starší koně se shodně představí osm aktérů. Účastníky krosů pravidelní návštěvníci pardubických znají, ale mezi proutěnkáři a klasiky je několik koní, kteří spíše preferují zahraniční starty, ale start při festivalu je hodně prestižní, a tak je uvidíme na vlastní oči.

Tři vítězství za sebou vybojoval Amadeon, před pěti týdny vyhrál ve Velké Chuchli Zlatý pohár Elektrizace železnic, a tak by měl patřit k favoritům. Ovšem tentokrát ho čeká těžší společnost než v Praze. Anaking se v květnu v Pardubicích vítězně rozběhal, následně vyhrál jeden z nejprestižnějších dostihů v Německu a při posledním startu byl těsně druhý ve Francii. Dvakrát se ve Francii dokázal umístit Gryffichop. K nejlepším slovenským překážkářům patří klisna Meny Bay, která v Pardubicích absolvuje již 17. start přes proutěné překážky a osm z nich dokázala vyhrát. Ve Francii startuje také Taste of Rock, v sedmi startech na vítězství nedosáhl, několikrát se umístil a má handicap 54.

Velmi dobrá společnost se představí ve Stříbrné trofeji na 4400 metrů. Triumf z loňského roku bude obhajovat Sundara, do jehož sedle se opět vyhoupne žokej Marcel Novák. Loňský Zlatý pohár vyhrál tempař Dangerous Gleam. Pětiletý Lamum je spolehlivý, a navíc se do sedla vrací žokej Josef Bartoš. Lodgian Whistle si vyběhal ve Francii handicap 53 a rozhodně se s ním musí počítat. Northerly Wind letos dvakrát vyhrál v Německu, ale malou nevýhodou může být, že od května nestartoval. Před dvěma týdny se v Karlových Varech vítězně rozběhal Monsieur Bachir, který se také za hranicemi neztratil.

V rámcovém dostihu, klasické steeplechase na 3900 metrů se představí také vítěz Gran premio Merano 2016 Mazhilis a v jeho sedle bude Josef Bartoš.

Nedělní vrchol, Velkou pardubickou, není třeba nijak zvlášť představovat, to český dostihový fenomén a velká společenská událost, kterou přímo na závodišti bude sledovat více než 20 tisíc diváků. Kdo jsou hlavní protagonisté 6900 metrů dlouhého dostihu?

Už více než jednu dekádu čekáme, kdy Josef Váňa mladší naváže vítěznou nit svého otce ve Velké pardubické. Letos se následník rekordmana dostihu vyhoupne do sedla hnědáka No Time To Lose, obhájce vítězství. Plánovalo se, že za obhajobou vyrazí loňský vítěz opět s Janem Kratochvílem, ale zranění pravé ruky v den závěrečné kvalifikace vystavilo mladému jezdci nepříjemnou stopku.

Ale ani změna jezdce nic nezměnila na faktu, že No Time To Lose je velkým favoritem 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Loni si poradil s osmnácti soupeři, letos ho čeká 20 vyzyvatelů. Drtivá většina je připravována v České republice, pouze Vajgaros přijede ze sousedního Slovenska. Kromě Sztorma všichni koně znají pardubické velmi dobře. Svěřenec Grega Wroblewského se vrací do Pardubic po třech letech. Letos startoval třikrát v Polsku a nenašel přemožitele. Půjde ve stopách Orphee de Blins, která poprvé vyhrála Velkou před šesti lety a také ji připravoval polský mág?

Díky absenci cizinců ze západu Evropy je letošní pole Velké pardubické přece jen čitelnější. Šance jednotlivých koní se dají odhadovat podle výsledků jednotlivých kvalifikačních dostihů. Vítěze květnového dostihu, Talenta, na start nepustilo zranění, zbylé tři kvalifikace ovládli svěřenci Josefa Váni Ange Guardian (dvakrát) a No Time To Lose. To by měli být hlavní favorité, navíc v sedle prvně jmenovaného bude letos velmi úspěšný Jiří Kousek. Pro někoho možná nenápadný, ale velmi dobrý žokej, který Pardubice zná velmi dobře.

Za dvojicí favoritů je několik velmi zajímavých a ambiciózních koní. Hegnuse od zimy připravuje Radek Holčák, nesporný talent několikrát ukázal Tzigane du Berlais a loni druhý nejvýznamnější dostih dne, Cenu Labe, vyhrál Vicody.

Loni proběhla cílem na třetím místě Delight My Fire, letos se jí tolik nedařilo, ale ambice na některou z nižších dotací je plně na místě. Bohaté zkušenosti s Velkou pardubickou mají třináctiletí Nikas, Kasim a Universe of Gracie. Věk ovšem nelze zastavit ani u koní, a tak to budou mít v souboji s mladšími na rychlé dráze hodně náročné. Do stejné kategorie patří vítěz Velké pardubické 2015, Ribelino. Od svého triumfu se hledá a jeho forma příliš přesvědčivá není.

Dlouhá léta se mluvilo o tom, že pardubická dráha je hodně specifická a uspět mohou jen jezdci, kteří ji velmi dobře znají. Letos se ovšem vyšvihne do sedel několik zahraničních jezdců, které čeká v českém nejsledovanějším dostihu premiéra. To, jak se vyrovnají se specifiky dráhy, ale i kurzu samotného, může hodně ovlivnit dostih samotný.

Velká pardubická je vrcholem programu, ale také rámcové dostihy budou velmi zajímavé. Na prvním místě musíme zmínit Cenu společnosti VCES – Cenu Labe na 5200 metrů. V ní se představí dvojice ve Francii připravovaných koní. Po pěti letech se vrací do Pardubic Sarika, který v roce 2013 Cenu Labe vyhrál a zajímavým koněm je i Unbrin de l’Isle, neboť začátkem září se představil v dostihu Crystal cupu v Craonu na 6000 metrů a obsadil čtvrté místo. To je výsledek, který by ho opravňoval i ke startu ve Velké pardubické. Z domácích koní by měli být polokrevným Francouzům nejvážnějšími soupeři loňský účastník Velké pardubické Power Zar a letos do Velké kvalifikovaný Eldorado.

Na viděnou v Pardubicích na dostizích!

Dostihy v Pardubicích ve zkratce

První dostihový den: 7. října 1856 (první dostihy se konaly na jiném místě v Pardubicích již 14. října 1842)

Celkem dostihů od roku 1945: 3204 (304 rovinových a 2900 překážkových)

Letošní sezóna od roku 1945: 73. v pořadí (neběhalo se pouze v roce 1945)

Nejlepší jezdci na překážkách od roku 2001: Josef Bartoš 133 vítězství, Jaroslav Myška 128, Jan Faltejsek 112, Dušan Andrés 83, Marek Stromský 61, Marcel Novák 56.

Nejlepší jezdci na překážkách v sezóně 2018: Josef Bartoš, Marek Stromský a Sertaš Ferhanov 5 vítězství, Jaroslav Myška, Jan Kratochvíl, Jiří Kousek a Marcel Novák 4.

Nejlepší trenéři v překážkových dostizích od roku 2001: Josef Váňa 174 vítězství, Čestmír Olehla 128, Radek Holčák 111, Stanislav Popelka 65, František Holčák 63, Grzegorz Wroblewski 44.

Nejlepší trenér na překážkách v sezóně 2018: Josef Váňa 7 vítězství, Helena Vocásková 5, Štěpánka Myšková, Stanislav Popelka a Čestmír Olehla 4, František Holčák, Pavel Poles a Lenka Kvapilová 3.

Předpověď počasí na sobotu 13. a neděli 14. října: oba dny má být slunečno a jasno 22 stupňů

Start 1. dostihu: v sobotu ve 12:00 hodin (celkem 7 dostihů, 6 překážkových a 1 rovinových), v neděli 11:30 hodin (8 překážkových dostihů)

Možnost sázek: Tipsport (v předprodeji i v den dostihů) a Betino (na závodišti)

Možnost sledovat: v sobotu přímý přenos na ČT Sport od 13:00 hodin a v neděli přímý přenos od 11:00 hodin na ČT Sport a od 14:45 hodin na ČT 1

Zajímavosti: vstupné na sobotní dostihy činí 100 korun, zlevněné je za polovinu, děti do 140 centimetrů výšky mají vstup zdarma. V neděli je vstup k stání za 220 korun, zlevněné stojí 100 Kč. Víkendové vstupné na stání stojí 250 Kč, ale neposkytuje se na něj „železniční“ sleva (viz níže), ta je poskytována pouze na jednodenní vstupenky! Vstupenky lze také zakoupit online na webu závodiště nebo přes Ticketportal.

Pokud přijedete vlakem a prokážete se jízdenkou do Pardubic, případně do zastávky Pardubice-závodiště zaplatíte za vstup polovinu.

(bda)

Zpět na výpis