Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Galavečer: Profily vítězných koní

25. 2. 2019  |  06:03

V sobotu večer byly na XXIV. Galavečeru českého turfu v pražském Národním domě na Vinohradech slavnostně vyhlášeny výsledky ankety o Koně roku 2018. Koně roku Subway Dancera a vítěze všech dalších "koňských" kategorií Vám představujeme předstřednictvím krátkých medailonků.

Kůň roku 2018 a Nejlepší starší kůň

Subway Dancer (IRE)

Shamardal (USA) – Sub Rose (IRE) (Galileo (IRE))

hnědák, Bonanza, trenér Zdeno Koplík, chovatel SCEA Haras de Saint Pair

V roce 2018 zvládl osm startů. Všechny kromě jednoho byly na grupové scéně. Celkem čtyřikrát nedosáhl na dotovaný doběh, ale dostihový svět šokoval v sobotu 20. října v Ascotu. V jednom z vrcholů anglické dostihové sezóny, The QIPCO Champion Stakes na 2000 metrů, obsadil fantastické třetí místo. Získal tak první blacktype umístění v grupě 1 v Anglii pro koně v českém tréninku.

 

Nejlepší dvouletý hřebec

KING ARCHIE (GER)

Archipenko (USA) – Karavel (GER) (Monsun (GER))

ryzák, Dr. Charvát, trenér Pavel Tůma, chovatel Gestut Görlsdorf

Při karlovarském debutu sice jeho finiš nestačil na Chiouboucara, ale poté ovládl oba české dostihy kategorie Listed pro dvouleté hřebce. V závěru Gerschova memoriálu se dostal o krk před tempaře Pardon My French. Do mostecké Ceny zimního favorita tak odskakoval v roli desetinového favorita a tuto roli s přehledem potvrdil, když ho žokej Václav Janáček v závěru především rovnal a ani jednou nepoužil bičík.

 

Nejlepší dvouletá klisna a Objev sezóny na rovině

DARK ABSOLU

Pouvoir Absolu (GB) - Rabbit Dark Angel (IRE) (Dark Angel (IRE))

bělka, Rabbit Trhový Štěpánov, trenér Allan Petrlík, chovatel Rabbit Trhový Štěpánov a. s.

Dva ze tří startů absolvovala ve Fitmin Cupu. Zkraje června v něm i kvůli horšímu startu skončila druhá. O tři měsíce později ale odskočila výrazně lépe, brzy se chopila diktování tempa a v závěru nejlepšímu ze soupeřů nadělila 8 délek. Cenu zimní královny pro ní rozjela stájová kolegyně Motivator Over. S jejím přispěním nejenže ve vrcholu pro dvouleté klisny zvítězila, ale navíc vyběhla rekord dostihu.

 

Nejlepší tříletý hřebec/valach

MON CHERI (FR)

 Makfi (GB) – Skysweeper (FR) (Hurricane Run (IRE))

 hnědák, Lokotrans, trenér Luboš Urbánek, chovatel Ec. Haras du Cadran, G. Tocze, M. Tocze, Ec. P. Klein

Po zimním přesunu do českého tréninku v uplynulém roce absolvoval jen čtyři starty. Do sezóny vstoupil v Bratislavě třetím místem v tamním trialu na Velkou jarní cenu, stejné umístění získal i o tři týdny později v klasické Velké jarní ceně na chuchelském závodišti. Do třetice třetí finišoval v tuzemském vrcholu pro tříleté koně - v Českém derby a ke svému zatím poslednímu startu zamířil do slovenského ekvivalentu, ve kterém se prosadil po boji o krk před Blessed Kiss.

 

Nejlepší tříletá klisna

BLESSED KISS (FR)

Kentucky Dynamite (USA) – Blanc Sur Blanc (IRE) (Hold That Tiger (USA))

hnědka, Yerbol Baizhasrkinov, trenér Igor Endaltsev, chovatel Earl Haras du Tailis, B. Wenger

Do Českého derby nastupovala jako outsiderka, ale po úchvatném boji s německým Poldi’s Liebling dokázala těsně zvítězit. Na Slovensku finišovala v derby těsně druhá a ve Velké Chuchli suverénně ovládla St Leger. S Českou republikou se rozloučila těsně prohrou při Evropském poháru žokejů ve Velké ceně českého turfu. Poté se přesunula do francouzského tréninku a dvakrát startovala v listed dostihu (čtvrtá a pátá).

 

Nejlepší sprinter

MR RIGHT (IRE)

 Echo Of Light (GB) - Danetime Lily (IRE) (Danetime (IRE))

 hnědák, Dr. Charvát, trenér František Holčák, chovatel D. Healy

V roce 2018 absolvoval osm startů, přičemž polovinu z nich dokázal vyhrát – prosadil se ve sprinterských dostizích tvořících doprovodný program při derby v Praze i v Bratislavě, v září v Bratislavě vyhrál i Tatranskou cenu a v říjnu v Mostě opanoval Českomoravskou cenu. Umístit se dokázal i ve Svatováclavské ceně a sprintu v rámci Turf - Gala a jediným startem, ve kterém se neumístil, tak bylo zářijové vystoupení v EJC Million.

 

Nejlepší mílař

WIRELESS (FR)

Kentucky Dynamite (USA) – Sachet (USA) (Royal Academy (USA))

ryzák, Leram, trenér Václav Luka ml., chovatel Haras de Manneville

Wireless strávil v tréninku Václava Luky třetí sezónu. V první části roku získal tři blackytype umístění ve Francii a tuzemskému publiku se představil při Evropském poháru žokejů a bez problémů vyhrál na distanci 1800 metrů. To bylo jeho jediné vítězství v sezóně. I přes vyšší věk si udržel vysoký mezinárodní standard.

 

Nejlepší vytrvalec

NAGANO GOLD (GB)

Sixties Icon (GB) – Never Enough (GER) (Monsun (GER))

hnědák, Syndikát V3J, trenér Václav Luka ml., chovatel J. Knight a E. Cantillon

V roce 2018 absolvoval „jen“ pět startů na francouzských drahách. Rozcvičil se čtvrtým místem v „déčku“, následovalo třetí místo v listed a v polovině července ve Vichy vyhrál excelentním způsobem listed na 2400 metrů. Sezónu uzavřel dvěma grupovými starty, které skončily shodně čtvrtým místem. Na dotacích vydělal bezmála jeden a půl miliónu korun.

 

Nejlepší proutěnkář

ANAKING (FR)

 Astarabad (USA) – Toutevoie (FR) (Sillery (USA))

 hnědák, Dr. Charvát, trenér Pavel Tůma, chovatel Earl Haras du Luy

Nejlepší proutěnkář a nejlepší steepler roku 2016 se loni vrátil na dráhu po více než roční přestávce zaviněné zraněním. Absolvoval celkem čtyři starty, přičemž třikrát zvítězil a jednou doběhl druhý. Největšími úspěchy bylo červencové vítězství v listed proutěnkách v Bad Harzburgu a říjnový triumf v pardubickém Křišťálovém poháru.

a

AZTEK

 Moonjaz (GB) - Apaska (Scater (POL))

 ryzák, Dr. Charvát, trenér Tomáš Váňa, chovatel F. Vocásek

Nejlepší vytrvalec roku 2014 ve své druhé překážkové sezóně absolvoval šest startů. Na jaře se rozběhal v Pardubicích a pak zamířil do Itálie, kde v srpnu a v září zaznamenal sérii tří triumfů, která vyvrcholila vítězstvím v Gd-1 proutěnkách Grand Corsa Siepi di Merano. Sezónu uzavřel druhým místem v dalším Gd-1 dostihu přes proutěné překážky Gran Corsa Siepi di Milano.

 

Nejlepší steepler

AL BUSTAN (IRE)

Medecis (GB) – Avera (GER) (Monsun (GER))

hnědák, Lokotrans, trenér Stanislav Popelka, chovatel Haras des Marais

Všechny čtyři loňské starty absolvoval v italském Meranu. Tam před letní pauzou ovládl dvojici dostihů včetně Gd-1 Grande Steeple-Chase d’Europa, takže svou vítěznou sérii natáhl na sedm startů. Na podzim pak přidal dvě stříbra. Druhé z nich zaznamenal v Gran Premio Merano. V italském překážkovém vrcholu tak sice neobhájil loňský triumf, přesto podal výborný výkon, když ho porazil pouze třídový Francouz Le Costaud.

 

Nejlepší kůň v cross country

TZIGANE DU BERLAIS (FR)

Poliglote (GB) - Boheme Du Berlais (FR) (Simon Du Desert (FR))

hnědák, Dr. Charvát, trenér Pavel Tůma, chovatel Jean-Marc Lucas

Do sezóny vstoupil koncem května v I. kvalifikaci, kterou však nedokončil, když byl svým jezdcem zadržen. Přes léto se vzhledem k preferenci měkčího podkladu na dráze neobjevil a kvalifikovat do Velké se musel až na poslední chvíli druhým místem ve IV. kvalifikaci. Trpělivost se však realizačnímu vyplatila, když druhou říjnovou neděli si bez problémů podmanil 128. ročník Velké pardubické.

 

Nejlepší kůň českého chovu

AZTEK

Moonjaz (GB) - Apaska (Scater (POL))

ryzák, Dr. Charvát, trenér Tomáš Váňa, chovatel František Vocásek

Nejlepším koněm českého chovu byl zvolen v letech 2014 a 2015, kdy ještě startoval v rovinových dostizích. V posledních letech se úspěšně etabloval mezi překážkovou elitu, což loni dokazoval především na italských drahách. Z trojice vítězství získal to nejcennější v Gran Corsa Siepi di Merano a v dalším dostihu se statusem Gd-1 Gran Corsa Siepi di Milano skončil těsně druhý.

 

Objev sezóny na překážkách

EVŽEN (GB)

So You Think (NZ) – Ermena (GB) (Dalakhani (IRE))

hnědák, Englicovi a Kulhánkovi, trenérka Štěpánka Myšková, chovatel Litex Commerce

Klasickou sezónu ukončil už 7. května, takže během ní nestihl nasbírat překážkové zkušenosti, přesto letos kraloval pardubickým cross country pro čtyřleté. Po aktivním průběhu totiž lehce zvítězil v květnové čtyřce i v červnové trojce. Do vrcholu sezóny pro svou věkovou kategorii, kterým je Cena ČASCH, tak odskakoval v roli favorita. Znovu udával tempo dostihu a zvítězil ještě s výraznější převahou, než v předchozích startech.

Související články

Zpět na výpis