Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Galavečer: Šampióni sezóny 2018

23. 2. 2019  |  07:25

Již dnes večer dojde v Národním domě na Vinohradech v rámci XXIV. Galavečera českého  turfu ke slavnostnímu vyhlášení nejvýznamnějších osobností a nejlepších koní uplynulého roku. Zatímco na vítěze "koňských" kategorií si musíme počkat až do večera, vítězové jednotlivých šampionátů jsou známi již od konce loňské dostihové sezóny. Pojďme si tedy prostřednictvím krátkých medailonků představit všechny šampióny sezóny 2018.

Rovinové dostihy

Šampión jezdec na rovině & Nejlepší žák na rovině - David Liška

Devatenáctiletý David Liška získal šampiónský titul ještě před vyučením, když stejný kousek se kromě něj povedl už pouze Jaroslavu Hourovi v roce 1930. Liška měl raketový vstup do sezóny. Do konce května totiž posbíral 18 vítězství. Přes léto se frekvence jeho úspěchů snížila, ale podzim už mu zase vyšel, takže loni posbíral na českých drahách 31 vítězství. Dvakrát se prosadil v dostizích I. kategorie. S Rapet ovládl Deylův memoriál a Forever Drye dovedl k vítězství ve Velké ceně BBAG. Vzhledem ke skutečnosti, že celou sezónu absolvoval jako žák, stal se zároveň i nejlepším žákem na rovině.

Šampión trenér na rovině - Helena Vocásková

Trenérka zastupující rodinný klan z Němčic pod Kunětickou horou. Již jaře si mezi rovinovými trenéry vybojovala tak velký náskok, že zbytek tuzemských trenérů na podzim bojoval na rovinách pouze o druhé místo. Helena Vocásková se může pochlubit také vysokou úspěšností, na rovině její svěřenci vyhráli téměř dva z pěti startů. Šampionský titul na rovině získala Vocásková podruhé, poprvé vyhrála v roce 2016. V sezóně 2018 její svěřenci vyhráli čtyři dostihy nejvyšší kategorie.

Majitel sezóny na rovině - DS Pegas

Pozici nejúspěšnějšího majitele na rovinách obhájila DS Pegas Jiřího Trávníčka, jejíž reprezentanti v roce 2018 během 38 startů na tuzemských drahách získali celkem 1 975 250,- Kč. K nejvýznamnějším triumfům reprezentantů této stáje patří Sagarův klasický triumf ve Velké jarní ceně, Felixovo vítězství ve Zlatém poháru a suverénní triumf dvouleté Near to be Rich v Ceně Masise.

Šampión jezdec amatér na rovině - Jindřich Fabris

Titul amatérského šampióna získal už popáté. Loni jím vedení koně vybojovali pětici vítězství, když se mu vydařil především závěr sezóny. Od 15. září totiž zvítězil čtyřikrát. Stejný počet úspěchů mu schází k završení padesátky kariérních triumfů. Připomeňme, že své dosavadní úspěchy posbíral na třech kontinentech, protože několik let úspěšně reprezentoval Českou republiku v mistrovství světa amatérských jezdců Fegentri.

 

Překážkové dostihy

Šampión jezdec na překážkách - Sertash Ferhanov

Talentovaný bulharský jezdec ve své čtvrté sezóně na tuzemských drahách těžil především ze spolupráce se šampionskou překážkovou centrálou trenérky Heleny Vocáskové. V průběhu sezóny získal 22 vítězství a jím odjetí koně vydělali celkem 1 489 900,- Kč.  K jeho největším úspěchům patřily triumfy se Saulem ve Zlaté sponě tříletých a s Tiara Manem v Memoriálu Rudolfa Popplera. Úspěšnou sezónu podtrhl ziskem titulu žokej.

Šampión trenér na překážkách - Helena Vocásková

Helena Vocásková je první trenérkou, které se od roku 1997 podařilo vyhrát rovinový, ale i překážkový šampionát v jedné sezóně. Na překážkách slaví díky neuvěřitelné úspěšnosti dosahující 50 procent. Její svěřenci vyhráli 18 z 36 startů. O jedničková překážková vítězství se postarali Amadeon a Saul.

Majitel sezóny na překážkách - Dr. Charvát

Nejúspěšnější překážkovou stájí tradičně bývá majitel vítěze Velké pardubické a nejinak tomu je i tentokrát - na prvním místě se umístila stáj prezidenta Jockey Clubu ČR  Jiřího Charváta a podstatnou část z celkového zisku za loňskou sezónu 2 670 400,- Kč tvoří cena pro vítěze Velké pardubické Tzigane du Berlais. Stáj však získala i další cenná vítězství, např. Peintre Elusif se prosadil ve Velké mostecké anebo rekonvalescent Anaking ovládl Křišťálový pohár.

Šampión jezdec amatér na překážkách - Michal Mikšovský

Amatérským šampiónem na překážkách se stal potřetí v řadě. K završení hattricku mu stačila dvojice vítězství. Tradičně se mu daří ve Světlé Hoře, kde loni uspěl s Čerokézem. Na mítinku Velké pardubické pak v proutěných překážkách zařazených do seriálu Fegentri splnil roli favorita jím vedený Mister Westminster. Celkově Michal Mikšovský prožil nejúspěšnější sezónu kariéry, protože kromě dvou překážkových zaznamenal také čtyři rovinová vítězství.

 

Další kategorie

Chovatel sezóny - František Ševců

Chovatelem sezóny je vyhlašován český chovatel, s nejvyšším průměrným ziskem na potomka. Podle tohoto kritérii byl loni stejně jako v roce 2016 nejúspěšnější František Ševců. Jeho stáj reprezentující Hegnus je totiž jeho jediným aktivním odchovancem. Loni přitom na dotacích vydělal bezmála jeden a čtvrt miliónu korun, když většinu této sumy získal zásluhou druhého místa ve Velké pardubické.

Fitmin Cup - stáj Rabbit Trhový Štěpánov

I v roce 2018 se uskutečnil tradiční seriál dostihů pro dvouleté české odchovance Fitmin Cup. Seriál byl tvořen pěticí dostihů vypsaných na chuchelském závodišti v období od června do října a nejúspěšnější v něm byli reprezentanti stáje Rabbit Trhový Štěpánov, kteří  získali celkem 172 700,- Kč.

Zpět na výpis