Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

K titulu Kůň roku 2019 má nejblíže Nagano Gold

16. 5. 2019  |  10:35

Jak jsme vás informovali před začátkem sezóny, letos o ocenění Kůň roku kromě tradiční ankety rozhodnou také body, které koně získají za výsledky na dráze. Dle uvedeného klíče už na body dosáhly rovné dvě desítky koní. Nejvíce jich posbíral ve francouzských black-type dostizích úspěšný Nagano Gold.

K titulu Kůň roku 2019 má nejblíže Nagano Gold

Svěřenec Václava Luky Nagano Gold je v aktuální sezóně zatím jediným českým koněm, který se dokázal umístit na black-type scéně. Při vstupu do sezóny dokonce zvítězil v Prix Lord Seymour (Listed). Jak je u něj zvykem, většinu dostihu cválal v zadní části pole. Tam se nacházel ještě 250 metrů před cílem, ale poté své soupeře rychle minul, když na nejlepšího z nich měl v cíli náskok bezmála 2 délky. Ještě kvalitnější společnost ho čekala o tři týdny později v Prix d`Hedouville (Gr.3). V ní proto němu hrálo falešné tempo, přesto znovu předvedl dobrý závěr, který stačil na třetí místo. Od Nagano Golda bychom se v dalších průběhu sezóny mohli dočkat ještě zajímavějších zářezů, protože v jeho plánech figuruje mítink Royal Ascot i nejprestižnější evropský dostih Prix de l’Arc de Triomphe.

Česká překážková sezóna se teprve pomalu rozjíždí, takže z překážkářů si zatím lépe vedou ti, kteří se specializují na italské dostihy. O celkové druhé místo se aktuálně dělí dvojice svěřenců Josefa Váni mladšího. Morning Star už v lednu vyhrál dostih kategorie Gr.3 v Pise a poté obsadil trojici druhých míst, z nichž dvě získal v dostizích se statusem Gr.1. Pouze pro zahraniční starty je registrován také Notti Magiche. Také on letos stihl už čtveřici startů. Ve všech dokázal zvítězit, a zatímco v prvních dvou případech šlo o menší dostihy, následně stylem start-cíl lehce ovládl Listed i Grande Steeple Chase di Milano (Gr.1). O víkendu se italský překážkový provoz přesouvá do Merana, což přinese také zvýšení konkurence.

Na děleném čtvrtém místě se se dvěma body nachází pětice tříletých koní, kteří byli úspěšní v jarních klasikách. Astoria a Amazing Gangster zvítězili v klasických trialech, ale o tři týdny později oba našli jednoho přemožitele. Mosteckou Jarní ceně klisen totiž nástupem v závěrečném oblouku rozhodla Gold Memory, zatímco chuchelskou Velkou Jarní cenu ovládl teprve podruhé startující Ignacius Reilly. Jarní klasiky už se odběhly také na Slovensku a v tamní Velké jarní ceně splnil roli favorita Arcturus. Dalších jedenáct koní pak získalo po jednom bodu, přičemž kompletní pořadí naleznete v níže uvedené tabulce.

pořadí jméno body
1. Nagano Gold (GB) 5
2. Morning Star (GER) 3
2. Notti Magiche (FR) 3
4. Amazing Gangster (GER) 2
4. Arcturus (IRE) 2
4. Astoria (FR) 2
4. Gold Memory (IRE) 2
4. Ignacius Reilly (GB) 2
9. Ange Guardian (GER) 1
9. Black Canyon (FR) 1
9. Bridport (IRE) 1
9. Heaven’s Night (FR) 1
9. Il Superstite (IRE) 1
9. Kihnu (FR) 1
9. Kristiano 1
9. Lumum (GER) 1
9. Master Of Gold (FR) 1
9. Nikeandnemesis (IRE) 1
9. Orpheus  1
9. Sweeticon (GB) 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Jaroslav Fabris)   

Související články

Zpět na výpis