Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Kůň roku podle nových pravidel

29. 3. 2019  |  12:02

Středobodem každého Galavečera českého turfu vyhlášení Koně roku. Jméno vítěze v posledních letech určoval výsledek ankety, v níž hlasovali účastníci dostihového provozu a vybraní odborníci (přesný klíč pro hlasování do ankety Kůň roku 2018 vyšel ve Věstníku ČT 2019/1). Anketa zůstává zachována i pro příští rok, ale po vzoru Cartier Racing Awards, tedy cen pro nejlepší evropské koně, budou nově koně získávat body také za výsledky na dráze.

KR

Anketa kůň roku vznikla pod patronátem Turf Clubu v roce 1970, takže v příštím roce oslaví jubilejní padesátý ročník. Zpočátku v ní hlasovali pouze členové Turf Clubu a vybraní odborníci, později přešla pod patronát Jockey Clubu ČR a změnila se do podoby, kterou známe z posledních let. Porovnat výsledky nejlepších českých koní je každopádně stále složitější. Nejenže totiž mají společnou anketu rovinoví a překážkoví koně, což je české specifikum, ale stále stoupá počet zahraničních startů. Mezi domácí špičkou tak často schází přímé srovnání. Stále složitější je tedy i objektivní hlasování, a i proto je pro letošní rok doplněno bodováním za výsledky. To by zároveň mělo přinést větší přehlednost a atraktivitu ceny Kůň roku.

Změny se týkají pouze hlavní ceny Kůň roku, ostatní kategorie zůstávají beze změn. Koně budou získávat body podle níže uvedené tabulky, která je doplněna o dvojici bonusů. Bod navíc získá vítěz jakékoliv dostihu ve Velké Británii nebo Irsku a stejně tak získá bonusový bod i kůň českého chovu, který se umístí v black-type dostihu. Na oba zmíněné úspěchy totiž ještě žádný kůň v českém tréninku nedosáhl. Bonusové body jsou tedy způsobem, jak k dosažení těchto milníků motivovat a zároveň je i patřičně ocenit. Pro koně v zahraničním tréninku platí, že body získávají pouze za dostihy na území České republiky.

 

Bodovací tabulka pro cenu Kůň roku

dostihy v Česku a na Slovensku

italské a německé překážkové dostihy

ostatní zahraniční dostihy

 

1.

2.

3.

4.

5.

 

 

Gr.1 (na překážkách GB, IRE, FR)

 

5

4

3

2

1

 

 

Gr.2 - Gr.3 (na překážkách GB, IRE, FR)

4

3

2

1

 

dotace minimálně 2.000.000 Kč

 

 

Gran Premio Merano

 

 

L (na překážkách GB, IRE, FR)

 

3

2

1

 

 

L nebo překážky s dotací min. 300.000 Kč

Gr.1

 

 

 

dotace min. 30.000 euro

 

 

2

1

 

 

 

I. kategorie

 

 

 

L - Gr.2

 

 

 

 

1

 

 

 

 

bonusy:                                

vítěz libovolného dostihu v Anglii a Irsku - 1 bod                                          

český odchovanec umístěný v rovinovém black-type dostihu - 1 bod 

 

Po skončení dostihové sezóny proběhne také tradiční anketa. Aby bylo možné pro koně hlasovat v kategorii Kůň roku, je podmínkou, aby na základě výsledků obdržel aspoň 2 body. Na základě hlasování bude v anketě o Koně roku rozděleno 12 bodů, které budou přičteny k bodům získaným za výsledky. Aby bylo zajištěno, že za získané hlasy bude rozděleno přesně 12 bodů, bude jejich rozdělení probíhat na základě d’Hondtovy metody.

Například letos by to v praxi znamenalo, že by za hlasy získané v anketě obdržel Subway Dancer 10 bodů, Nagano Gold a Blessed Kiss 1 bod (výsledky ankety naleznete ve Věstníku ČT 2019/7). Anketa tedy stále může hrát důležitou roli. O rok dříve ale byla anketa výrazně vyrovnanější, takže podle nového klíče by za ní obdrželi Trip To Rhodos 4 body, Capferret a Venillia 3 body, No Time To Lose a Al Bustan 1 bod (výsledky ankety naleznete ve Věstníku ČT 2018/1). V takovém případě by tedy naopak mohly rozhodnout body získané za výsledky.

Už v průběhu sezóny tedy bude možné sledovat, kdo má k titulu Kůň roku nejblíže. Průběžné pořadí budeme průběžně zveřejňovat na našem webu, a protože už jsou bezmála tři měsíce sezóny za námi, první body už jsou rozdány.

Průběžné pořadí Koně roku:

Morning Star – 2 body

Notti Magiche – 1 bod

 

(Jaroslav Fabris)

Zpět na výpis