Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Leopardstown: Dublin Racing Festival 2019

4. 2. 2019  |  10:56

Překážková dostihová sezóna v Irsku dlouhá léta měla dva tradiční vrcholy – prosincový Christmas Festival v Leopardstownu a dubnový Festival v Punchestownu. V loňském roce došlo ke sloučení tří dostihových dnů, které se na dublinském závodišti v Leopardstownu konaly na přelomu ledna a února, k jejich vrcholům v podobě Irish Champion Hurdle a Irish Gold Cup byly doplněny další dostihy (např. Dublin Chase) a vznikl dvoudenní supermítink pojmenovaný Dublin Racing Festival. Dvoudenní mítink, který byl v dostihovém kalendáři umístěn na první únorový víkend je tvořen celkem patnácti dostihy, z nichž sedm má nejvyšší statut Grade 1 a během kterého jsou mezi úspěšné realizační týmy rozděleny prizemoney ve výši 1,8 milionu Eur (tj. zhruba 47,5 milionu Kč).

Leopardstown: Dublin Racing Festival 2019 Zobrazit fotogalerii

Vedení leopardstownského závodiště, jehož historie sahá až do roku 1888, se snaží využít v poslední době ve světě stále populárnějšího konceptu vícedenních festivalů a nabídnout divákům nejen špičkové sportovní zážitky - vedle top překážkových dostihů bylo v sobotu v areálu možné sledovat i navazující rugbyový zápas Irsko – Anglie - ale i zážitky kulturní v podobě živé hudební produkce a kulinářské, zkrátka "párty ukazující to nejlepší co může Dublin svým návštěvníkům nabídnout".

 

Dostihovému programu Dublin Racing Feastivalu dominují především dva dostihy – dvoumílové proutěnky Irish Champion Hurdle a o míli delší steeplechase Irish Gold Cup.

 

Vrcholem prvního dne mítinku jsou Irish Champion Hurdle (pp Gd-1, 4+, 3 219 metrů, 175 000 €), které mají svůj vzor v cheltenhamských Champion Hurdle a první ročník se uskutečnil v roce 1950. Nejúspěšnějšm koněm v historii tohoto dostihu je Hurricane Fly, který ho v letech 2011 až 2015 dokázal vyhrát pětkrát za sebou a na závodišti má i svoji sochu. Vzhledem k tomu, že se stále těší dobrému zdraví byl i hlavní hvězdou přehlídky legend, která se v paddocku uskutečnila před startem tohoto dostihu a na které ho doprovázeli vítězové z let 2006 Brave Inca a 2007 Hardy Eustace. V letošním ročníku Irish Champion Hurdle se představilo šest koní, přičemž hned kvarteto koní reprezentovalo stáj Gigginstown a proti nim se postavil Mullinsův Melon a Supasundaye trenérky Harringtonové. Do dostihu jako favoritka odskočila gigginstownská Apple’s Jade (J. Kennedy) připravovaná Gordoem Elliottem a navzdory tomu, že na dvoumílovou distanci se vrátila po více než dvou letech, neměla v dostihu nejmenší problém – od startu diktovala tempo, nikomu nedala šanci se ani přiblížit a nakonec zvítězila s náskokem propastných šestnácti délek před Supasundae (R. Power), třetí s odstupem dalších pěti délek doběhl předloňský vítěz tohoto dostihu Petit Mouchoir (R. Blackmore).

 

V rámci druhého dne Festivalu byla největší pozornost soustředěna na steepelechase Irish Gold Cup (stch Gd-1, 5+, 4 828 metrů, 225 000 €), která se v Leopardstownu běhá od roku 1987. Původně byla pojmenována po úspěšném trenérovi Vincentu O’Brienovi, v roce 1991 byla přejmenvána na Hennessy Gold Cup a označována jako „Irish Hennessy“. Toto partnerství skončilo v roce 2015 a poté co se jeden ročník uskutečnil bez sponzora se v roce 2017 této role ujala společnost Unibet. Startovní listina letošního ročníku tohoto dostihu byla zdecimována řadou škrtů kvůli nevyhovujícímu stavu dráhy a do dostihu tak namísto deseti koní původně figurujících na startovní listině odstartovali pouze čtyři. I nemalé startovní pole však nabídlo strhující podívanou. Po startu tempo dostihu diktoval svěřenec Willieho Mullinse Bellshill (R. Walsh), sledovaný sázkovým favoritem Road to Respect (S. Flanagan), po polovině dostihu favorit převzal vedení, ale svého soupeře nedokázal setřást. Naopak v cílové rovině po absolvování poslední překážky došlo na souboj hlava hlava, ve kterém byl nakonec úspěšnější Ruby Walshem vedený Bellshill, který Road to Respecta zdolal o krátkou hlavu, třetí místo s odstupem sedmi a půl délky obsadil Storyteller (D. Russell). Pro nejúspěšnějšího trenéra v historii dostihu Willieho Mullinse to bylo jubilejní desáté vítězství, pro Rubyho Walshe to byl třetí triumf a na nejúspěšnějšího jezdce Marka Dwyera tak stále jedno ztrácí.

 

Otakar Nový

Zpět na výpis