Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Náborová akce na adepty jezdeckého řemesla pokračuje

13. 9. 2018  |  15:41

Dostihových jezdců ubývá. Majitelé a trenéři tuto situaci velmi intenzivně zažívají už několik sezón. Pokud je v jeden den více dostihových dní v regionu, tak sehnat dobrého jezdce do sedla, je úkol téměř nadlidský. „Chtěl bych, aby mi v dostihu startovalo více koní, ale nejsou jezdci, a tak možná bude startovat jeden,“ můžete nejednou zaslechnout při povídání s majiteli.

Náborová akce na adepty jezdeckého řemesla pokračuje

V letošním roce se v České republice konalo 100 překážkových dostihů a v sedle se představilo 42 jezdců. Zranění jsou na překážkách častější než na rovinách, a tak velký výběr jezdců není. Snahou Jockey Clubu České republiky ve spolupráci se Střední školou dostihového sportu a jezdectví je získat nové adepty jezdeckého řemesla. „Do prvního ročníku učebního oboru nám v letošním roce nastoupilo 27 dětí, 25 holek a 2 kluci,“ říká ředitelka Soňa Froňková. V minulosti byly otvírány i dvě třídy pro žáky prvního ročníku. Jedna třída byla otevřena také v maturitním oboru, kde je 25 děvčat a 1 kluk. „Byli bychom rádi, kdyby bylo kluků víc,“ slyšíme od Soni Froňkové.

Co potřebuje adept jezdeckého řemesla? „Měl by to být sportovní a soutěživý typ, který chce překonávat překážky, navíc nemusí mít ani velké zkušenosti s koňmi jako například Václav Janáček,“ vypočítala Froňková.

V neděli ve Velké Chuchli absolvovala již jedenáctý životní start Marika Podloučková, s tříletou Maine d’Ange trenéra Fedorowicze skončila na pátém místě. „Jezdila jsem parkury, ale chtěla jsem větší adrenalin, tak jsem přešla k dostihovým koním.“ Na kontě má už jedno vítězství ze slovenské Senice. Před sebou má ještě téměř dva roky školy, ale cíl má jasný. „Co nejvíce jezdit a vyhrávat. Pokud to půjde, ráda bych zkusila štěstí také v zahraničí.“ Na jezdeckou praxi nemusejí noví žáci dlouho čekat. „Půl roku po nástupu do učení mohou jezdci začít nastupovat v dostizích,“ doplňuje ředitelka. V praxi to znamená, že už na jaře v prvním ročníku již mohou noví adepti jezdit dostihy a přesvědčovat o svém nadání.

Cílem tříletého učebního oboru je, aby jeho absolvent mohl zvládat rovinové dostihy. „Nejsme schopni naučit jezdit i překážkové dostihy, to záleží na jejich praxi a dalším zájmu o dostihy,“ doplňuje Froňková.

Žáci tříletého učebního oboru se mohou těšit především na odborné předměty. „Samozřejmě jsou na škole i všeobecné předměty, ale není to na takové úrovni jako jinde,“ říká z vlastní zkušenosti Michal Hrouda, který se v sedle objevuje už pátou sezónu a má na svém kontě 21 vítězství. „Třetí sezónu jezdím u trenéra Fedorowicze ve Velké Chuchli.“ Samozřejmostí tříletého oboru je praxe, kde žáci získávají potřebné návyky a zkušenosti. „Ve třetím ročníku jsou týden ve škole a týden u trenérů. Pokud na trenéry udělají dobrý dojem, mají šanci dostávat další šance v dostizích,“ dozvídáme se.

Pokud se chce dítě prosadit v rovinových dostizích je dobré mít i příznivou váhu. „Já mám 51 kilogramů a moc se omezovat nemusím, pouze pokud jezdím 51 kilo, tak je to si dát večeři den dopředu nemůžu,“ je spokojen Michal Hrouda. Podobně jsou na tom i adeptky jezdeckého řemesla Alena Plimlová a Marika Podloučková.

Láká vás jezdit dostihy a zažívat adrenalin? Přijďte na jednu z náborových akcí, kterou pro vás připravil Jockey Club České republiky ve spolupráci s ministerstvem zemědělství a Střední školou dostihového sportu a jezdectví, které se konají ve Velké Chuchli v neděli 16. září, 30. září, 21. října a 28. října. Sraz je vždy v 11 hodin před školou v ulici U závodiště!

(bda)

Zpět na výpis