Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Návštěva v Irsku II.

30. 7. 2018  |  16:45

Dne 26. 7. 2018 jsme v odpoledních hodinách navštívili jedno z nejvýznamnějších závodišt v Irsku - dublinský Leopardstown. Závodištěm nás provázel John Osborne (výkonný ředitel společnosti HRI Racecourse). Čistě rovinový program odstartoval prvním dostihem v 17:30, zatímco poslední byl načasován na 20:45. Největší pozornost poutaly dva testy kategorie Group 3 určené dvouletým koním - klisnám vyhrazené Silver Flash Stakes na distanci 1 400 metrů o 60 000 € a hřebcům určené Tyros Stakes se stejnou propozicí. 

Návštěva v Irsku II.

Leopardstown je jednou z nejvýznamnějších dostihových drah v Irsku. Podle vzoru sandownského závodiště byla postavena v roce 1888, irská dostihová autorita Horse Racing Board of Ireland ji do svého vlastnictví získala v roce 1967. Závodiště je v provozu celoročně, běhají se na něm rovinové i překážkové dostihy.

V letošním roce se na tomto závodišti uskuteční celkem 23 dostihových dní. Z nejvýznamnějších mítinků jmenujme dvoudenní překážkový Dublin Racing Festival začátkem února s vrcholy v podobě graded 1 dostihů Irish Champion Hurdle a Irish Gold Cup, první den zářijového Longines Irish Champions Weekendu, jehož magnetem jsou dvoukilometrové Gr. 1 Irish Champion Stakes nebo povánoční čtyřdenní Christmas Festival s jednou z nejvýznamnějších irských steeplechase Lexus Chase. Přes léto je na programu série osmi čtvrtečních podvečerních dostihových dní Bulmers Live at Leopardstown, kdy na dostihy bezprostředně navazuje živé vystoupení hudební skupiny (při naší návštěvě to byla irská folkrocková kapela Keywest, ale například 9. srpna se představí legendární britští Smokie).

 

 Přehled zajímavostí během dostihového dne: 

DSCN9423
Foto: Veterinární pomoc pro zraněné koně

 

DSCN9429
Foto: EBF sponzoruje dostihy i v Česku, ale je pravdou, že propagaci při dekorování bychom mohli věnovat větší prostor

 

DSCN9430
Foto: Favority v obou vrcholech odpoledne byli svěřenci momentálně nejúspěšnějšího trenéra Aidana O'Briena (zády stojící), jehož výjimečné postavení potvrzuje skutečnost, že v srpnu spolu s Johnem a Sue Magnierovými obdrží cenu "2018 Longines and IFHA International Award of Merit", kterou Mezinárodní federace dostihových autorit (IFHA) uděluje za celoživotní přínos dostihovému sportu.

 

DSCN9433
Foto: Vážnice v budově tribuny. 
Interval pro vážení jezdců je od jedné a půl hodiny před startem dostihu po deadline, která je stanovena na 15 minut před startem. Vpravo jsou dečky s čísly, které se hned po dostihu perou v šatně pro jezdce.

 

DSCN9434
Foto: Místost pro stewardy v přízemí tribuny. Na závodišti je v průběhu dostihového dne pět stewardů, kteří jsou během dostihu různě rozmístěni (někteří dostih sledují naživo z tribuny dalekohledem, někteří zůstávají v této místnosti a sledují dostih na TV obrazovkách). Po doběhu se všichi sejdou v této místnosti a řeší dostih. 

 

DSCN9435
Foto: I v Česku se snažíme prosazovat toto pravidlo, ale ne vždy s úspěchem :-)

 

DSCN9444
Foto: Nezbytní "bookies" dotvářejí kolorit na všech ostrovních závodištích, avšak v konkurenci internetových sázkových kanceláří to mají stále těžší... Nicméně kurzová sázka je v Irsku stále, podobně jako u nás, mnohem oblíbenější než totalizátor. 

 

DSCN9447
Foto: Čtrnáctimístné startovací boxy jsou podobné jako u nás, profesionální zavaděči mají všichni stejné oblečení, navíc jsou vybaveni helmou a bezpečnostní vestou.

 

DSCN9453
Foto: Povšimněte si absence zrcadla na "cílovém mezníku" - jeho funkci přebírá druhá cílová kamera umístěná v budce nad ním, která doběh snímá zevnitř dráhy. Leopardstownské závodiště využívá cílové kamery značky LINX.

 

DSCN9454
Foto: Ani vynikající technika však není všemocná - shodou okolností při naší návštěvě byl ve hned dvou dostizích zaznamenán současný doběh, podle slov obsluhy cílové kamery situace, kterou nepamatují. Foto z cílové kamery se záhy po doběhu objeví na televizní obrazovce vnitřního i vnějšího okruhu (nerozmazaná a krásně ostrá).

 

DSCN9455
Foto: Příchod pro koně z padocku na dráhu, cesta je ohraničená a z bezpečnostních důvodů je vedena prostorem kam nemá přístup veřejnost.

 

DSCN9457
Foto: Tribuna v Leopardstownu ve 20:30 (v ČR 21:30) - ideální podmínky pro pořádání podvečerních dostihů

 

DSCN9462
Foto: Čekání na odběr vzorků pro antidopingovou kontrolu -  vítěz každého dostihu se v Irsku musí povinně podrobit antidopingové kontrole, v případě současného doběhu pak vítězové oba.

 

DSCN9463
Foto: Ustájení pro startující koně má kapacitu celkem 140 míst, jako podestýlku používají vždy jen piliny.

 

DSCN9465
Foto: První dva kamiony zleva jsou Aidana O'Briena, na parkovišti byla převaha velkých kamiónů, přívěsy pro dva koně tam parkovaly jen dva.

 

DSCN9473
Foto: V prostoru paddocku jsou (podobně jako např.  Epsomu) pro osvěžení koní po doběhu připraveny kbelíky s vodou, hadice není používána.

 

20180726_211517

Foto: V prostorách tribuny závodiště je umístěna Leopardstown Hall of Fame. Síň slávy, ve které jsou vystaveny artefakty připomínající nejslavnější irské dostihové trenéry, jezdce a koně jako jsou Vincent O’Brien, Pat Eddery, Arkle či Nijinski.

 

Otakar Nový
předseda Pořádkové a Legislativní komise JC ČR

Foto: M. Krejčí

 

Související články

Zpět na výpis