Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

O Koni roku se rozhodne mezi triem Blessed Kiss, Nagano Gold a Subway Dancer

6. 2. 2019  |  11:45

Do konce minulého týdne probíhala volba nejlepších koní sezóny 2018. Odevzdáno bylo celkem 75 platných anketních lístků a vítězové jednotlivých kategorií budou vyhlášeni na XXIV. Galavečeru českého turfu, který se uskuteční v sobotu 23. února od 18 hodin v Národním domě na Vinohradech. Už nyní vám ale přinášíme nominace v každé ze 13 kategorií.

O Koni roku se rozhodne mezi triem Blessed Kiss, Nagano Gold a Subway Dancer

V každé nominaci, které naleznete na konci článku, je v abecedním pořadí uvedena trojice koní s nejvyšším počtem hlasů. Pokud na třetím místě došlo ke shodě, je nominace početnější, což se týká pouze ankety o Nejlepšího dvouletého hřebce. V nejprestižnější anketě o Koně roku je už jasné, že stejně jako v předchozích třech letech zvítězí kůň úspěšný v rovinových dostizích. Z překážkářů totiž získal nejvíce hlasů vítěz Velké pardubické Tzigane Du Berlais, který obsadil čtvrtou příčku.

Tříčlennou nominaci tvoří Blessed Kiss, Nagano Gold a Subway Dancer, kteří jsou zároveň jedinými koňmi nominovanými ve třech kategoriích. Na českých drahách se loni z této trojice představila pouze Blessed Kiss. Dnes už bývalá svěřenkyně Igora Endaltseva jako první klisna od v roce 2005 úspěšné Ready For Life ovládla České derby, a že se nejednalo o náhodu, potvrdila lehkým vítězstvím v St Legeru. Posledním derby vítězem, který se stal Koněm roku, byl před třemi lety Touch Of Genius.

Nagano Gold a Subway Dancer se podobně jako poslední vítěz ankety Trip To Rhodos soustředili na starty v zahraničí, kde sbírali cenné úspěchy na black-type scéně. Nagano Gold je jedním z dvojice českých koní, kteří loni dosáhli na vítězství v black-type dostihu. To získal s nevídanou lehkostí v Listed ve Vichy, kde navzdory vypuštěnému závěru utekl nejlepšímu ze soupeřů o 4 a ½ délky.

Subway Dancer sice naposled zvítězil v roce 2016, ovšem loni vybojoval historický výsledek na britské půdě. Nejenže se totiž stal prvním českým koněm, který v kolébce turfu získal black-type umístění, ale povedlo se mu to rovnou v jednom z vrcholů sezóny. Vždyť ascotské Champion Stakes, v němž finišoval na třetím místě, je druhým nejbohatším anglickým dostihem a jeho vítěz Cracksman je nejlépe hodnoceným koněm světa.  

Kůň roku: Blessed Kiss, Nagano Gold, Subway Dancer

Pořadí v anketě Kůň roku od 4. místa: 4. Tzigane Du Berlais – 3 hlasy, 5. Saša – 2 hlasy, 6. – 7. Capferret a Evžen – 1 hlas

Nejlepší dvouletý hřebec: Bobesh, Chiouboucar, King Archie, Pardon My French

Nejlepší dvouletá klisna: Dark Absolu, Hermiona, Near To Be Rich

Nejlepší tříletý hřebec/valach: Darkolva, Mon Cheri, Sagar

Nejlepší tříletá klisna: Blessed Kiss, Lady Westminster, Rousse

Nejlepší starší kůň: Nagano Gold, Saša, Subway Dancer

Nejlepší sprinter: Henrytheaeroplane, Mr Right, Troizilet

Nejlepší mílař: Ideal Approach, Saša, Wireless

Nejlepší vytrvalec: Blessed Kiss, Nagano Gold, Subway Dancer

Nejlepší proutěnkář: Anaking, Aztek, Stuke

Nejlepší steepler: Al Bustan, Capferret, Mustamir

Nejlepší kůň v cross country: Ange Guardian, Izynka, Tzigane Du Berlais

Nejlepší kůň českého chovu: Aztek, Dark Absolu, Hegnus

Jaroslav Fabris

Zpět na výpis