Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Menu

Také třetí květnový víkend s dvojicí dostihových dní

17. 5. 2017  |  19:28

Dostihový kolotoč nabral již své pravidelné tempo, a tak i o nadcházejícím víkendu se můžete těšit na dvojici dostihových dní. V sobotu je na programu druhý den v Brně-Dvorskách, který nabídne celkem devět klání, šest rovinových a tři překážkové. Úvodní klání dvouletých bude odstartováno již v půl druhé. O půl hodiny později začíná šestý dostihový den letošní sezóny v neděli odpoledne ve Velké Chuchli. Také na centrálním rovinovém závodišti se jako první představí debutující „junioři“. Třetí květnový víkend nabízí první dva sezónní dostihy pro nejmladší ročník anglických plnokrevníků, kteří se narodili v roce 2015.

Vrcholy druhého brněnského dne sezóny jsou tradičně s přívlastkem letní. V rovinové míli se na start postaví sedm koní a nechybí mezi nimi ani vítězka jarní edice Quaff. V dubnu měla v sedle Kateřinu Hlubučkovou, tentokrát se představí s žákem Jakubem Spáčilem, se kterým se v Brně prosadil loni v dubnu. Pro Quaff to bude jubilejní třicátý životní start a bude usilovat o osmé vítězství. Kateřina Hlubučková tentokrát usedne do sedla Ultimy, která byla před čtyřmi týdny nejvážnější soupeřkou pro Quaff. Téměř po dvou letech se vrátil první květnový den na dostihovou dráhu Honzik, svěřenec trenérky Zdeny Havlíčkové. Návrat to byl vítězný, a tak se pokusí prosadit opět. Step Star přes zimu startovala v Německu bez velkého úspěchu, nyní se pokusí prosadit pod Martinou Havelkovou.

Také v Letní moravské steeplechase představí vítěz z před čtyř týdnů Tripolis. Devítiletý hnědák bude mít v sedle stálého jezdce Jana Odložila. Minule byl druhý o necelé dvě délky Stefan, ale nosil o tři kilogramy více než soupeř. Tentokrát je hmotnostní rozdíl pouze jeden a půl kilogramu, a tak se pořadí u cílového mezníku může otočit. Před rokem se v Brně dokázal prosadit jedenáctiletý Marl Bora, tentokrát bude mít v sedle amatérku Veroniku Řezáčovou. Zajímavou volbou může být Sorgenio, který v dubnu absolvoval v Lysé nad Labem jedničkovou Velikonoční steeplechase a dokončil na třetím místě.

V květnu se vrcholy programu v Conseq parku ve Velké Chuchli běhají na mílových distancích. Po Jarní ceně klisen a Velké jarní ceně bude pozornost upřena na 68. ročník Velké květnové ceny pod patronátem VW Wachal. Startovní listina obsahuje osm jmen, ale velmi kvalitních. Podruhé v letošním roce se divákům představí nejlepší kůň loňského roku, šestiletá Dally Hit. Opět bude mít v sedle Jiřího Palíka a pokusí se napravit čtvrté místo z Velké dubnové, přece jen se čekalo při premiéře o trochu více. Dva starty již letos absolvoval Master of Gold, v Gomba handicapu se naplno prosadil a o tři týdny později nestačil pouze na Dashing Homa. Míle by mu měla vyhovovat, navíc svěřenci trenéra Grzegorze Wroblewského mají velmi dobrou formu. V Karlových Varech se vítězně vrátil na dostihovou dráhu Aldar trenéra Šavujeva a míle by mu měla sedět. Jeho stájový a tréninkový partner Aldzarb by potřeboval měkko a možná o nějaký metr navíc (pokud bude platit předpověď počasí, možná se měkké dráhy dočká). Jediným českým odchovancem bude Montjeu Third. Pole doplňují veterán Malq, Jarahi a dvakrát ve Francii startující Albe Back.

Celkem program ve Velké Chuchli nabízí osm rovinových klání, ve kterých se představí 80 koní a v jejich sedlech 21 jezdců. Ve všech kláních se představí trojnásobný český šampion z let 2013 až 2015 Bauyržan Murzabajev, který letos startuje především v Německu a už tam posbíral pět vítězství.

Teploty ve třetím květnovém týdnu už se blíží těm letním, ale sobota by měla být v Brně oblačná a teploměr by měl ukazovat 17 stupňů, déšť by měl přijít až večer. V neděli by se mělo v Praze ochladit, ráno by mělo pršet a přes den by mělo být maximálně 14 stupňů, a tak i pro tento víkend platí, že není špatné počasí, ale jen špatné oblečení.

Na viděnou na dostizích!

(bda)

Zpět na výpis

Sledujte dostihy