Slavíme 100 let
Menu

Timekeeper vybojoval roli favorita derby

5. 6. 2016  |  21:45

Před rokem se stáj Statek Blata Český ráj manželů Dufkových mohla v klidu chystat na České derby s dvojicí Touch of Genius a Tamarind Cove. Po dvanácti měsících na ně bude zaměřena mnohem větší pozornost, neboť hnědák Timekeeper vyhrál Velkou červnovou cenu, nejvýznamnější předzkoušku Českého derby, které je na programu ve čtvrtek 23. června ve Velké Chuchli.

Letošní edice Velké červnové ceny pod patronátem Erste Factoring na 2235 metrů byla především soubojem o naději. Pokud koně byli přihlášení do vrcholu rovinové sezóny, jejich realizační týmy chtěly razítko na vstupenku opravňující start v derby. Na startu bylo také sedm koní, jejichž realizační týmy váhaly, zda zaplatit za dohlášku, nebo koně směřovat jinam. Výsledek? Všech šestnáct koní proběhlo okolo cílového mezníku v rozmezí třinácti délek. Navíc čas vítězného Timekeepera, 2:25,34 nepatří k nejrychlejším ba naopak, byl nejpomalejší od roku 2009, kdy se prosadil zástupce Rabbitu Trhový Štěpánov Pumpkin. Loni byl Sirius Shine o vteřinu rychlejší při vítězství start-cíl, ale na tvrdší dráze (loni 3,1, letos 3,4). I Timekeeper dokázal být na 2200 metrů rychlejší, téměř o tři vteřiny, při triumfu před čtyřmi týdny. O tom, že trial nebude žádný kvapík, rozhodl žokej André Best v sedle Lamuma po výběhu na protilehlou stranu. Prvních šest stovek metrů koně absolvovali za necelých 43 vteřin, následně se začalo zrychlovat a do cíle dokázali doběhnout v jednom chumlu všichni zúčastnění. Bez selektivního tempa jsme moc odpovědí o šancích směrem k derby nedostali.

Cesta potomka Galilea, Timekeepera, do role favorita Českého derby je poměrně strmá, poprvé se na dráze objevil v polovině dubna, při chuchelské sezónní premiéře a obsadil deváté místo. O tři týdny později už suverénně vyhrál dostih třetí kategorie na 2200 metrů a tento triumf potvrdil při třetím životním startu ve Velké červnové ceně. „Dneska byl trochu línější než při minulém startu. Na začátku dostal trochu ran a pak se mu moc nechtělo, musel jsem na něj tlačit i v cílové rovině,“ přiznával žokej Jaromír Šafář, který před rokem pro Statek Blata Český ráj vyhrál derby s Touch of Geniem. „Myslím, že už zítra nebude vědět, že dnes běžel dostih, myslím, že mu kratší přestávka do derby vadit nebude, každým dostihem jde nahoru,“ doplnil Šafář.

Velkou radost měli manželé Dufkovi. „Tentokrát to pro celý realizační tým bude mnohem náročnější než před rokem, neboť budeme nastupovat v roli favorita, snad si s tím všichni poradí,“ doplnil Josef Dufek, majitel fotbalové Mladé Boleslavi. Timekeeper předvedl v cílové rovině největší progres a po zásluze zvítězil. Náskok nebyl velký, ale jednalo se o jisté vítězství. Hodně byly vidět také bílozené barvy Rabbitu Trhový Štěpánov. „Jsme nadšeni, Golden Devilovi jsem věřil, ale Secretive Lord mě překvapil,“ sděloval asistent trenéra Juránka Ivan Siegl, který měl v neděli ekipu z Pičína na starosti. Golden Devil obsadil druhé místo o délku a čtvrt za Timekeeperem a řekl si o dohlášení do vrcholu domácí rovinové sezóny, stejně jako třetí Krasava. Ta poprvé v kariéře poznala hořkost porážky, ale třetí místo je velmi dobrým výsledkem naznačení klasických ambicí. Čtvrté místo bere Secretive Lord a tabuli doplnil Eruption (účastník Velké jarní ceny) s Ingrid Janáčkovou. Opět se potvrdilo, že se mezi letošními klasiky daří českým odchovancům, kteří odběhli na druhém až čtvrtém místě.

Rámcový program patřil především koním, kteří se dočkali prvního životního vítězství. Mezi dvouletými začal kariéru triumfem Mikrop Nice z Rabbitu Trhový Štěpánov. Mezi tříletými se zbavili nálepky nezvítězivší Viitja s Milanem Zatloukalem a Latigera s Martinem Laubem. Bez triumfu se dá žít poměrně dlouho, až v šesti letech poprvé zvítězil Iraklin, v pěti letech se poprvé tleskalo Alfa Wolfovi a ve čtyřech se prosadil Singapore Spice. Zbylá vítězná trojice Timekeeper, Thailand a Heure slavila druhý životní triumf. Z jezdců se nejvíce dařilo trojici Milan Zatloukal, Michal Mach a Martin Laube, která zaknihovala dva úspěchy.