Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Tiskovou konferencí byla zahájena 100. sezóna na území Československa a České republiky

27. 3. 2019  |  15:48

Očekávání stoupá, dostihová sezóna 2019 v České republice už hodně hlasitě klepe na dveře. Ve čtvrtek 28. března budou uveřejněny přihlášky na úvodní dostihový den, který se uskuteční v neděli 7. dubna na chuchelském závodišti a nabídne dva vrcholy, tradiční Gomba handicap a Velkou dubnovou cenu. Navíc 28. března tomu bude přesně 100 let, co byl v Praze položen základ Československému Jockey Clubu, dostihové autoritě v mladé zemi. O nové sezóně, ale i o historii se hovořilo ve středu okolo poledne na tiskové konferenci v hotelu Paříž.

Tiskovou konferencí byla zahájena 100. sezóna na území Československa a České republiky

Dostihový provoz se rozjel v květnu roku 1920, a od té doby se na území České republiky konají dostihy každý rok. Nejbohatší na dostihy byl rok 2000, kdy jsme mohli sledovat 567 dostihů, naopak nejméně se jich konalo v roce 1945, kdy od července bylo odběhnuto 137 dostihů.

Jaká bude dostihová sezóna 2019? Dá se říct klasická. Na jedenáct dostihových drah je naplánováno 56 dostihových dní od začátku dubna do začátku listopadu. Na dotacích by mělo být rozděleno zhruba 46,5 milionu korun, stejně jako v minulých letech jsou vypsány majitelské prémie a po dlouhé době také chovatelské prémie.

Vrchol rovinové sezóny, České derby se bude konat v sobotu 22. června. „Na neděli má ČT Sport naplánováno už jiný koňský přenos, proto jsme se rozhodli pro sobotu a podařilo se nám domluvit formát, který bude podobný Velké pardubické,“ ředitel pražského závodiště Martin Pecka. Červeně mají příznivci dostihů zaškrtnutu sobotu 28. září, nejen, že se jedná státní svátek, ale bude se konat 5. ročník Evropského poháru žokejů. „To je podnik, který přesahuje středoevropský region,“ doplnil Pecka. 129. Velká pardubická bude odběhnuta v neděli 13. října s dotací stejnou jako v minulosti, tedy 5 miliónů korun. „V současné době probíhají práce na dostihové dráze a jsou realizovány podle plánu,“ doplnil ředitel pardubického závodiště Martin Korba.

U příležitosti významného jubilea poděkoval prezident Jockey Clubu České republiky Jiří Charvát. „Chtěl bych upřímně poděkovat všem, kteří se o dlouhou tradici českého dostihového sportu zasloužili, ať už to byli pořadatelé, majitelé, jezdci nebo trenéři.“ Jiří Charvát potvrdil, že český turf je v současné době v nejlepší kondici, co byl. Svědčí o tom zahraniční výsledky, ale také handicapy koní.

Na českých drahách je zatím klid, pořadatelé se připravují na letošní premiéru, ale české realizační týmy už vyslaly do boje 59 koní, kteří absolvovali 95 startů a 16 z nich vyhráli. Na dotacích už se podařilo vydělat více než 5,2 miliónu korun.

(bda)

Zpět na výpis