Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

V sobotu v Pardubicích bude odběhnuta třetí kvalifikace a v neděli v Karlových Varech Cena Masise

15. 8. 2018  |  15:19

Nabitý dostihový program je připraven na následující víkend. Osm překážkových dostihů bude k vidění v sobotu od 14 hodin v Pardubicích a v neděli začíná ve 14:30 hodin program na Hipodromu Holoubek v Karlových Varech, kde bude k vidění šest rovinových soubojů a jedno překážkové klání.

Největší pozornost se v Pardubicích soustředí na III. kvalifikaci na 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, která bude odběhnuta jako Cena firmy Chládek a Tintěra Pardubice. Distance bude tradiční 5800 metrů, a startovní listina obsahuje dvanáct jmen.

Největší pozornost přitahuje obhájce vítězství ve Velké pardubické No Time To Lose. Letos ho čeká druhý start, v tom prvním v těsném doběhu nestačil na dvojici Talent a Ange Guardian. V sedle bude stejně jako v posledních třech startech žokej Jan Kratochvíl, a tak by No Time To Lose měl potvrdit roli favorita. Konkurence bude přece jen o trochu slabší, než byla v květnu. Trenér Josef Váňa posílá do dostihu ještě dvojici Theophilos a Buonarroti. Prvně jmenovaný se kvalifikoval již v květnu čtvrtým místem. Buonarrotiho Josef Váňa chtěl v letošním roce pořádně otestovat již několikrát, ale nebyly podle něj vhodné podmínky. Do sedla Buonarrotiho usedne Josef Váňa mladší, který se letos na českých dostihových drahách dosud nepředstavil. Startuje především v Itálii a ve Francii.

Z dalších účastníků třetí kvalifikace stojí za zmínku především trojice Kasim, Izynka a Tzigane du Berlais. Prvně jmenovaný je ostříleným koněm, Velkou pardubickou už čtyřikrát dokončil, ale věk nejde zastavit, a tak ve 13 letech patří k nejstarším, kteří mohou být na startu. Izynka je velmi talentovanou klisnou, z deseti překážkových startů šestkrát vyhrála a třikrát se umístila. Letos startovala jednou a vyhrála Úvodní cross country Koroka. Velkým talentem je Tzigane du Berlais. Loni dvojkový kros v rámci srpnového pardubického odpoledne vyhrál a následně finišoval druhý v Ceně Labe v den Velké pardubické.

Z dvanácti účastníků mají splněné kvalifikační podmínky tři, No Time To Lose, Theophilos a Vajgaros, slovenský host, kterého povede jeho trenér Jaroslav Brečka. Izynka společně s Eldoradem nefigurují na přihláškách do Velké, ale v případě úspěšně zvládnuté kvalifikace mohou být dohlášeni v září. V překážkových dostizích se může stát cokoliv, ale bylo by překvapením, kdyby o nejvyšší příčky bojovali Mileryt, Val de Guye, letos dvakrát neúspěšná Sisi Merble, Artistmontot, nebo letos třikrát neúspěšně startující Eldorado.

Druhým vrcholem odpoledne je Cena Peruána na 5200 metrů, kde pozornost soustředí především na dvojici Templář a Zarif. Oba již mají kvalifikaci splněnou, prvně jmenovaný pátým místem v květnu a Zarif skončil čtvrtý v červnovém dostihu na 5800 metrů. Právě Templář a Zarif jsou velkými favority dostihu. Zbytek by měl při vší úctě bojovat o třetí místo. I zde budeme moci sledovat slovenského hosta. Jaroslav Brečka posílá do dostihu pětiletého francouzského odchovance Vernois, v jehož sedle bude Angličan Leighton Aspell, který během své dlouhé kariéry vyhrál více než 800 překážkových dostihů na britských ostrovech.

Vrcholy sobotního programu jsou především o dobře známých jménech, za to v nedělním vrcholu v Karlových Varech, Ceně Masise – Poháru Grandhotelu Pupp na 1200 metrů se představí dvouletí, koně jejichž starty zatím spočítáte na prstech jedné ruky. Diváci by měli by měly být svědky souboje dvou klisen. Near To Be Rich a Falcon Baby. Prvně jmenovaná reprezentantka DS Pegas doslova zdemolovala konkurenci v dostihu na 1400 metrů v Karlových Varech před čtyřmi týdny. Falcon Lady se na dráze představila třikrát a dvakrát zvítězila, ale vždy startovala v nepočetných startovních polích. Kdo by mohl favoritky ohrozit? Pokud předvedou podstatné zlepšení, tak mohou promluvit do podstatného dění Strassburg, Lauderdale, Moon Shot nebo Motivator Lady.

Druhým vrcholem bude Cena společnosti Lokotrans na 2400 metrů, která by měla vyhovovat derby-vítězi z roku 2015, Touch of Geniovi. Zajímavé bude sledovat dvojici tříletých Be Master a Mount Q, která se nedostala do letošního Českého derby a zůstala pod čarou. V červencových startech ovšem oba nepřesvědčili, podaří se to tentokrát?

Na viděnou na dostizích!

Dostihy v Pardubicích ve zkratce

První dostihový den: 7. října 1856 (první dostihy se konaly na jiném místě v Pardubicích již 14. října 1842)

Celkem dostihů od roku 1945: 3188 (304 rovinových a 2884 překážkových)

Letošní sezóna od roku 1945: 73. v pořadí (neběhalo se pouze v roce 1945)

Nejlepší jezdci na překážkách od roku 2001: Josef Bartoš 129 vítězství, Jaroslav Myška 128, Jan Faltejsek 110, Dušan Andrés 83, Marek Stromský 60, Marcel Novák 55.

Nejlepší jezdci na překážkách v sezóně 2018: Marek Stromský, Sertaš Ferhanov a Jaroslav Myška 4 vítězství, Marcel Novák a Jan Kratochvíl 3.

Nejlepší trenéři v překážkových dostizích od roku 2001: Josef Váňa 171 vítězství, Čestmír Olehla 128, Radek Holčák 110, František Holčák 63, Stanislav Popelka 61.

Nejlepší trenér na překážkách v sezóně 2018: Josef Váňa, Štěpánka Myšková a Čestmír Olehla 4 vítězství, František Holčák a Helena Vocásková 3.

Předpověď počasí na sobotu 18 srpna: zataženo 30 stupňů

Start 1. dostihu: 14:00 hodin (celkem 8 překážkových dostihů)

Možnost sázek: Tipsport (v předprodeji i v den dostihů) a Betino (na závodišti)

Možnost sledovat: on-line stream na www.dostihy.tv

Zajímavosti: vstupné na dostihy v Pardubicích v letošním roce činí 100 korun, zlevněné je za polovinu, děti do 140 centimetrů výšky mají vstup zdarma. Nezbytnou pomůckou každého dostihového návštěvníka je dostihový program, který stojí 50 Kč. Vstupenky lze také zakoupit online na webu závodiště nebo přes Ticketportal. Pokud přijedete vlakem a prokážete se jízdenkou do Pardubic, případně do zastávky Pardubice-závodiště zaplatíte za vstup polovinu.

Dostihy v Karlových Varech ve zkratce

První dostihový den: červenec 1899

Celkem dostihů od roku 1945: 2403 (2005 rovinových a 398 překážkových)

Letošní sezóna od roku 1945: 69. v pořadí (neběhalo se v letech 1945, 1973 až 1975 a 1980)

Nejlepší jezdci na rovině od roku 2001: Jan Rája 56 vítězství, Václav Janáček 38, Jiří Chaloupka 37, Petr Foret 32, Ferdinand Minařík ml. a Bajuržan Murzabajev 28, Radek Koplík a Jaromír Šafář 27.

Nejlepší trenéři v rovinových dostizích od roku 2001: Roman Vítek 28 vítězství, Václav Luka ml. a Allan Petrlík 25, Zdeno Koplík 23, Filip Neuberg a Ivana Pejšková 21.

Nejlepší jezdci v rovinových dostizích v sezóně 2018: Martina Havelková 5 vítězství, Antoine Subias 3, osm jezdců po 2 triumfech a devět vyhrálo jednou.

Nejlepší trenéři v rovinových dostizích v sezóně 2018: Ludvík Haris, Helena Vocásková a Jaroslav Jelen 3 vítězství, Tomáš Váňa, Eva Záhorová, Luboš Urbánek, Dalibor Török a Kateřina Berthier 2 vítězství, 14 trenérů připravilo jednoho karlovarského vítěze letošního roku.

Předpověď počasí na neděli 19. srpna: jasno 25 stupňů

Start 1. dostihu: 14:30 hodin (celkem 7 dostihů, 6 rovinových a 1 překážkový)

Možnost sledovat: on-line stream na www.dostihy.tv

Možnost sázek: Tipsport (možnost v předprodeji a v den dostihů) a Betino (na závodišti)

Vstupné: pro dospělé 50 Kč a pro děti 20 Kč.

(bda)

Zpět na výpis