Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Vzpomínka na Ing. Miroslava Ševčíka

4. 10. 2018  |  12:11

V neděli 16. září přišla smutná zpráva z moravských Vlachovic, kde ve věku 68 let zemřel majitel, trenér a především chovatel Ing. Miroslav Ševčík. Mezi koňmi se pohyboval už před Sametovou revolucí, když jezdil a posléze i trénoval sportovní koně ve Vizovicích. Prvního koně si koupil už jako student v roce 1970 za 1.600 Kčs a chovu anglického plnokrevníka se začal věnovat v JZD Vlachovice.

Vzpomínka na Ing. Miroslava Ševčíka

Od roku 1990 je Miroslav Ševčík soukromým podnikatelem. Nejprve především obchodoval s koňmi a v roce 1993 zakoupil ve Vlachovicích areál bývalého JZD, kde od té doby působil jako chovatel. Zdaleka se neomezoval jen na anglické plnokrevníky, když nejenže choval různá plemena koní, ale například také skot nebo pávy, takže jeho farma připomínala menší ZOO. Právě chovem anglického plnokrevníka se ale proslavil nejvíce. Na jeho úspěchách má velkou zásluhu angažování plemeníka Sectoriho, který byl synem výborného Secretariata. Z potomků Sectoriho odchovaných Miroslavem Ševčíkem na jedničkové vítězství dosáhly Abba (vítězka Ceny zimní královny), Amerika (Memoriál Rudolfa Deyla), Tanečnice (Červnová cross country Válečníka) a také Divá Bára. Všechny zmíněné klisny posléze rozšířily chovné stádo ve Vlachovicích.

V roli matky zanechala nejvýraznější stopu Divá Bára, která dala trojici jedničkových vítězů. Divoká Šárka (Japa) a Divoká Orlice (Ray Of Light) ovládly Cenu zimní královny a byly oceněny jako nejlepší dvouleté klisny. Vůbec nejúspěšnějším potomkem Divé Báry je ale Demon Magic (Jape). Také on získal jedničkové vítězství už jako dvouletý, když triumfoval v Pardubickém zimním favoritovi, ale ještě výraznější úspěchy zaznamenal na překážkách. Jako čtyřletý v Meranu zvítězil v dostizích kategorií Gd-2 a Gd-3 a na kontě má i bronz z tamního Gran Premia. Jeho celkový zisk se tak přehoupl přes hranici tří a půl miliónu korun. 

Na rovinách slavil Miroslav Ševčík největší úspěchy zásluhou Mary Lou (Beccari). Slovenská zimní královna totiž jako tříletá přidala další tři jedničková vítězství včetně klasického Oaks. Také ona působila ve vlachovickém chovu a je matkou dvou nejúspěšnějších odchovanců Miroslava Ševčíka v aktuální sezóně. Těmi jsou pátá v obou exfederálních Oaks Maková Panenka (Stormy Jail) a Monte Christo (Tiger Cafe), který minulou neděli získal v chuchelském sprintu III. kategorie třetí letošní vítězství.  

Z dosud nejmenovaných odchovanců Miroslava Ševčíka nelze opomenout ani vítěze Ceny zimního favorita Catapulta (Big Walt), pardubickou zimní královnu Rozálku (Ray Of Light), ve švýcarském vrcholu pro dvouleté druhého Archanděla Michaela (Tiger Cafe) a čtvrtého z Velké jarní ceny Archanděla Gabriela (Sectori). Od roku 2014 byl Miroslav Ševčík majitelem vítěze klasické trojkoruny Age Of Japa (Jape), který patří k našim nejpopulárnějším plemeníkům a letos má na dráze první dvouleté.

U několika výše zmíněných koní včetně Mary Lou zastával Miroslav Ševčík roli majitele i během jejich dostihové kariéry. Barvy stáje Sectori Ševčík-Vlachovice hájil také Čáriray (Ray Of Light), který na mítinku Velké pardubické ovládl Křišťálový pohár a Stříbrnou trofej a v roce 2013 získal titul Nejlepší proutěnkář. Miroslav Ševčík vlastnil také trenérskou licenci, takže v posledních letech Čáriraye rovněž připravoval. V této roli mu ovšem výraznější úspěchy přinesl Nikan (Scater), který loni ovládl čtveřici překážkových dostihů včetně dvojice proutěnek II. kategorie. Miroslav Ševčík byl také řadu let členem Prezidia Českého svazu chovatelů plnokrevníka a majitelů dostihových koní.

Čest jeho památce!

za JC ČR
Jaroslav Fabris

foto: Age Of Jape na chovatelské přehlídce v Hřebčíně Napajedla v roce 2015 (Otakar Nový)

Zpět na výpis