Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Závěrečná kvalifikace bez pádu a s druhým triumfem Ange Guardiana

9. 9. 2018  |  10:07

Karty jsou rozdány. Série kvalifikačních dostihů na pardubickém závodišti skončila a z 38 přihlášených koní v květnovém termínu jich má kvalifikaci splněnou 28. K tomuto číslu musíme přidat dvojici Hegnus a Eldorado, kteří v květnu přihlášeni nebyli, ale 27. září při termínu dodatečných přihlášek se situace může změnit. To je také termín, kdy mohou být dohlášeni zahraniční koně, především účast francouzského Bucefala by dostih ozdobila.

Závěrečná kvalifikace potvrdila dominanci svěřenců Josefa Váni v letošních testovacích dostizích. Ze čtyř klání vyhráli tři a získali další cenná umístění.

  1. kvalifikace: Ange Guardian (2. místo), No Time To Lose (3. místo), Theophilos (4. místo)
  2. kvalifikace: Ange Guardian (vítěz), Zarif (4. místo)
  3. kvalifikace: No Time To Lose (vítěz), Theophilos (2. místo)
  4. kvalifikace: Ange Guardian (vítěz), Buonarroti (5. místo)

Nyní bude zajímavé sledovat, koho rekordman Velké pardubické do letošního vrcholu překážkové sezóny pošle. Jistou místenku mají No Time To Lose a Ange Guardian, ale kdo další? Zarif, Theophilos, Buonarroti, nebo kompletní pětice?

V srpnu se mohlo zdát, že se letošní Velká pardubická změní v defilé svěřenců Josefa Váni, ale zářijový dostihový den ukázal, že několik trenérů může situaci v nejsledovanějším klání pořádně zamotat. Favorizovaný Ange Guardian sice kvalifikaci vyhrál, ale na záda mu dýchali Tzigane du Berlais a Vicody. Jejich odstup nebyl velký, pouze délkový, a jejich vzájemný souboj musela rozsoudit cílová kamera, která určila, že Tzigane du Berlais porazil Vicodyho o pouhý nos. Tzigane du Berlais i Vicody se na dráze představili po více než třech měsících, a tak je reálné, že forma směrem k Velké pardubické půjde nahoru, a navíc hvězdné jezdecké obsazení naznačuje, že nechtějí hrát druhé housle.

Ange Guardian absolvoval třetí kvalifikaci v sedle se třetím žokejem. V květnu jej vedl Jaroslav Myška, v červnu Jan Kratochvíl a nyní Jiří Kousek, vítěz květnové kvalifikace s Talentem. „Ange Guardiana jsem neznal, seděl jsem na něm poprvé. Viděl jsem nějaká videa, sledoval jsem ho. Měl jsem pokyn být vzadu, ale už na pátém skoku – na Irské lavici mi to výborně skočil a dostal se na čtvrté-páté místo, tam jsem ho musel trošku schovávat, aby tolik netahal. Nastoupil jsem asi trochu brzo. Kdybych ho znal, asi bych začal trochu později. Musel jsem ho trochu pobídnout. Asi by vyhrál lehčeji. Ale vyhrál. Je to dobrý koník,“ popsal průběh dostihu žokej Jiří Kousek.

Odepsat nelze ani Delight My Fire, která sice nemá tak skvělou sezónu jako loni, ale kvalifikaci dokončila na čtvrtém místě před Buonarrotim. Nejnižší dotace si připsali zlepšený Nikas a aktivní Bridgeur, který udělal chybu na posledním skoku. Do cíle doběhli ještě Vandual a Val de Guye, ale jejich ztráta byla obrovská.

Trojici koní kvalifikovaných do Velké pardubické jsme mohli sledovat také v Ceně deníku Právo na 4500 metrů. Hegnus několikrát naznačil svůj potenciál a potvrdil ho i v tomto dostihu, který vyhrál o necelé dvě délky před Turdusem. Také Hegnus může ve Velké zamířit hodně vysoko. V sérii nevýrazných výkonů pokračoval Ribelino, který doběhl sedmý a Universe of Gracie byl zadržen.

Trenérský double vybojoval Stanislav Popelka. V krosu na 3400 metrů se prosadil 9letý Lord Jagmin s Janem Odložilem a v následné klasické steeplechase na 3900 metrů vyhrála Snezenka s Patrickem Boekhoutem. V dramatické koncovce o pouhý krk porazila Santose. V krátkém krosu, testu na Memoriál kpt. Poplera, se prosadil Starbuck s Josefem Bartošem.

(bda)

Zpět na výpis