Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Menu

Závěrečné dostihy první kategorie pro Dangerous Gleama a Delight My Fire

4. 11. 2018  |  17:37

Počasí, jak vystřižené z katalogů cestovních kanceláří, to byla kulisa letošního dostihového loučení. Předpovědi nelhaly a skutečně dostihový den ve Slušovicích probíhal za teploty 18 stupňů, a tak se mnoho diváků pohybovalo pouze v tričkách s krátkým rukávem. Z dostihového dění přitahovaly pozornost především dvě překážková klání nejvyšší kategorie. Vítězové se prosadili stylem start-cíl. V „klasice“ si na loňský Zlatý pohár vzpomněl ryzák Dangerous Gleam s Lukášem Matuským a ve Velké slušovické si zrežírovala dostih podle svého Delight My Fire.

Jen prvních pár metrů Ceny Sergeant Thundera na3400 metrů nebyl na čele tempař Dangerous Gleam. Potom mu byl nejvážnějším soupeřem Tiara Man, ale i toho svěřenec Stanislava Popelky setřásl a poprvé od loňského vítězství v Pardubicích se prosadil. „Při posledním startu v Pardubicích ještě nebyl v plné kondici, proto jsem ho zastavil, ale věřil jsem, že následující start bude lepší a on to potvrdil,“ sdělil spokojený žokej Lukáš Matuský.

Vítězstvím skončila sezóna pro trenéra Stanislava Popelku. „První část sezóny jsme vynechali z důvodu zdravotních problémů z konce minulého roku,“ vysvětlil. Konec sezóny měl Popelka velmi dobrý, a dokonce se přiblížil Heleně Vocáskové na dvě vítězství. „Ani jsem to nesledoval, někdy je sezóna lepší, jindy se daří míň, každý rok je to trochu jiné,“ dodal Popelka. Na prvních třech místech mezi překážkovými trenéry skončili Helena Vocásková, Stanislav Popelka a Josef Váňa.

Delight My Fire se zapsala do historie Velké slušovické. Stala se teprve druhým koněm historie, který tento dostih vyhrál dvakrát. Tím prvním byl legendární Železník v osmdesátých letech minulého století. Svěřenkyně Radima Bodláka se na dráze pod sudem poprvé prosadila v roce 2016 a letos si triumf zopakovala. Byl to sebevědomý a suverénní výkon, který si trenér Bodlák vysnil ve svých představách. „Nemám rád falešné dostihy, proto jsem řekl Sertašovi, ať jde stylem start-cíl. Vím, že síly má dost, kdyby doběhl druhý, řekl bych mu, že měl jít ještě rychleji,“ sdělil Bodlák sebevědomě po doběhu.

Loni docválala Delight My Fire třetí ve Velké pardubické, ale letos nejsledovanější tuzemský dostih nedokončila. Ve Slušovicích dala realizačnímu alespoň malou náplast na sezónu, která rozhodně nebyla tak dobrá, jako ta loňská. „Už se k tomu nechci vracet, beru to na sebe,“ zaslechli jsme od trenéra. Na příští rok slibuje opatrnější menežování než letos. V sedle klisny podtrhl zisk jezdeckého překážkového šampionátu Sertaš Ferhanov, který se má během zimní přestávky vydat do Francie.

Za Delight My Fire doběhl na druhém místě All About Cossio, vítěz Crystal cupu z Merana, a trojici nejlepších uzavřel Catch Life. Za příjemného počasí se dostih odehrál v ideálním tempu, které vyústilo v čas 6:35,66. Před dvěma roky byla Velká slušovická ještě téměř o 12 vteřin rychlejší.

Program odstartovaly proutěné překážky, ve kterých si vítěznou skokovou premiéru odbyl Intisari. Soupeřům pod Adamem Čmilelem nadělil minimálně patnáct délek. Zajímavým koněm byl již na rovině, a tak bude zajímavé sledovat jeho překážkový potenciál.

Na rovině se sice odehrávala „pouze“ klání nižších kategorií, ale o zajímavé doběhy nebyla nouze. Mezi dvouletými na 1800 metrů už se zdálo, že vyhraje Castro pod Adamem Florianem, ale těsně před cílem se mladý jezdec sesunul ze sedla a daroval tam vítězství Uranovi s Michalem Demem. Pro Realizační tým Castra to byla nevídaná pohroma, pro „domácího“ Urana dar z nebes.

Slušovické loučení, to jsou již několik let také nejdelší a nejkratší dostih tuzemského kalendáře. Na distanci 3900 metrů potvrdila své supervytrvalecké vlohy Orphanta s Michalem Hroudou. Zopakovala si vítězství z roku 2016 a navázala a dva triumfy z letošních Karlových Varů. Mezi letouny na distanci 900 metrů vybojoval druhé letošní vítězství Stormico. Podtrhl výbornou sezónu trenéra Michala Kalčíka, kterému s 18 triumfy patří čtvrté místo v šampionátu. Sprint také rozhodl letošní pořadí nejlepších rovinových jezdkyň. O krk skončila na druhém místě Vendula Korečková s Celine My Heart, a třetí Martina Havelková s debutujícím Bettsutem. Havelková vyhrála poslední dva dostihy programu, nejprve se prosadila s Giselle a následně s bělkou Riverside. Pokud by pořadí jezdkyň bylo ve sprintu opačné, stala by se nejlepší jezdkyní Martina Havelková.

(bda)

Zpět na výpis