Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Menu

Zpráva z tiskové konference k případu koní Nikas a Čáriray

20. 1. 2016  |  09:32

Očekávaný výsledek analýzy vzorku B dopingové kontroly koní Nikase a Čáriraye po pardubickém mítinku 10. a 11. 10. 2015 byl zveřejněn v úterý 19. 1. 2016 před polednem na tiskové konferenci Jockey Clubu České republiky. Kontrolní vzorky B vyšetřované v laboratoři v anglickém Newmarketu potvrdily pozitivní laboratorní nález vzorků A, který zjistila laboratoř v Kolíně nad Rýnem, a byla zjištěna přítomnost zakázaných látek kofeinu a většího než povoleného množství theobrominu v moči obou koní. U kofeinu není množství specifikováno a u theobrominu byla u mediálně sledovaného Nikase naměřena průměrná hodnota 2,89 mikrogramu na mililitr moči. Povolená hranice je 2,00 mikrogramu na mililitr, nejistota měření byla vypočítána na +/- 0,506 mikrogramu na mililitr.

Případ bude nyní řešit Pořádková komise Jockey Clubu České republiky, která by se měla sejít v nejbližších dnech a rozhodnout zda a jak se budou měnit výsledky obou dostihů - 125. Velké pardubické s Českou pojišťovnou a Křišťálového poháru podporovaného společností Bohemia Sekt, s.r.o., dosažené na dostihové dráze, a o případném postihu. „Nemůžeme předbíhat, ale Dostihový řád hovoří poměrně jasně v otázce použití zakázaných látek, paragrafy hovoří pro diskvalifikaci,“ sdělil prezident Jockey Clubu České republiky JUDr. Ing. Jiří Charvát. Rozhodnutí Pořádkové komise by mělo být známo do 30. ledna, tedy do termínu konání Galavečeru českého turfu. Směrodatné pro jednání Pořádkové komise bude vyjádření Komise pro antidopingovou kontrolu koní Jockey Clubu České republiky. 

Na tiskové konferenci přečetli svá prohlášení také trenér Stanislav Popelka a majitel Nikase Petr Kupka. Pro oba bylo oznámení o pozitivním dopingovém nálezu jednou z nejhorších zpráv v životě. Trenér Popelka si nechal analyzovat vzorky krmiva, které podával svým svěřencům před pardubickým mítinkem a podle svého prohlášení je nyní rozhodnut právní cestou zajistit alespoň částečnou satisfakci ze strany výrobce krmiva pro sebe a celý realizační tým. Rovněž Petr Kupka píše ve svém prohlášení: „Byl jsem a jsem i nadále šokovaný, i já jsem rozhodnutý podniknout právní kroky k reparaci újmy, která mi byla jednáním Troubecké hospodářské a.s. způsobena.“

Petr Malík

Související články

Zpět na výpis

Sledujte dostihy