Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > České Derby, klasický vrchol sezóny, již tuto neděli

České Derby, klasický vrchol sezóny, již tuto neděliPoslední červnovou neděli se v Chuchle Areně Praha uskuteční slavnostní odpoledne, jehož vrcholem bude nejprestižnější klasický dostih sezóny, 102. CPIPG České Derby (Gd-3, 2400 m, 1,800.000 Kč). Na startu má opět maximální možný počet šestnácti koní, proti dvanácti tříletým hřebcům nastoupí čtyři klisny, do sedel koní se vyhoupnou kromě členů domácí elity špičkoví žokejové ze Španělska, Francie a Slovenska. Akce se koná pod záštitou ministryně obrany Jany Černochové a s bohatým doprovodným programem Armády ČR. První z osmi dostihů startuje ve 14 hodin, areál závodiště bude otevřen již o dvě hodiny dříve.

DSC_5252.jpgNečekaně významně ovlivnil situaci v letošním ročníku nejsledovanější klasické zkoušky termín posledních přihlášek, kdy deset dní před konáním dostihu přibyla na seznam adeptů čtyři nová jména. A právě čerstvý import stáje Joly Ariolo, jehož trénink převzal Josef Váňa a povede jej trojnásobný vítěz Českého Derby Jiří Palík, je favoritem na vítězství. Vzhledem k jeho dosavadním výsledkům se však není co divit, vloni patřil k nejlepším dvouletým v Německu (byl čtvrtý v tamní Ceně zimního favorita a těsně druhý ve Velké ceně Krefeldu, letos finišoval čtvrtý v Dr. Bush Memorialu a pátý v badenském Derby Trialu – vše kategorie Gr.3), mířil do Německého Derby, ale byl škrtnut a zakoupen do ČR. Z Francie pro stáj Statek Blata Český ráj přibyly dvě nové akvizice s vytrvaleckými vlohami Stronger Together a klisna Totally Gold, po třetím místě z Velké červnové ceny pak byl dohlášen také Fascing Rock majitele Stanislava Chudáčka, který bude mít v sedle jedinou ženu na startu Vendulu Korečkovou.

V letošním Českém Derby se utkají hned čtyři klasičtí vítězové, jediným koněm, který si v případě triumfu může udržet šanci na Klasickou trojkorunu, a také jediným tuzemským rodákem v poli, je premiant Velké jarní ceny Zamico, syn vítězky Oaks 2009 Rabbit Zamindar, hájící barvy svého chovatele Rabbitu Trhový Štěpánov. Další tři jarní klasici jsou členy silných ekip: suverénka Jarní ceny klisen Queen of Beaufay tvoří spolu se Zaracampou, jež zatím startovala pouze ve Francii, respektovaný tandem Dostihové stáje Pegas, držitelé Jarní ceny klisen a Velké jarní ceny ze Slovenska ShabanaDarling In Pink hájí spolu s Ashatem barvy stájí Lokotrans a MS Racing manželů Jalových a trénuje je Luboš Urbánek.

Trojici svěřenců bude mít v dostihu i Ingrid Janáčková, kromě již výše jmenovaného tandemu nových posil z Francie pošle do boje ještě čtvrtého z Velké červnové ceny Secret Peeta, dvěma svěřenci budou, vedle trenéra DS Pegas Dalibora Töröka, zastoupeni ještě Ludvík Haris, jehož American CharlieCharmbruck jsou chystáni přímo ve Velké Chuchli, a naopak nejvzdálenější účastník Radek Holčák, který z Velkých Karlovic přiveze duo vítězů obou hlavních přípravných testů Well PreparedAgadir Gold. Šestnáctým účastníkem pak je bronzový ze slovenské Velké jarní ceny Apollon.

Kompletní sestava koní v letošním Českém Derby už celkem vyhrála 28 dostihů (pouze dva jdou na start jako dosud nezvítězivší) a na dotacích získala přes šest miliónů korun.

Vysokou kvalitu má jezdecké obsazení, proti domácí špičce s řadou šampiónů posledních sezón, přiletí první tři z aktuálního španělského šampionátu Václav Janáček (pětinásobný český a sedminásobný španělský šampión bude loňský triumf s Hazarderem letos obhajovat na Darling In Pinkovi) a účastníci Evropského poháru žokejů 2018, oba dvojnásobní španělští šampióni Ricardo Sousa s Borjou Fayosem, které doprovodí poprvé do Prahy mířící mladík Jaime Gelabert, nejlepší španělský žokej nastupující generace. Českou premiéru má před sebou i nejmladší žokej celého Derby, jednadvacetiletý Francouz Alex Pouchin, jenž předloni skončil patnáctý ve francouzském šampionátu. Dohromady všichni jezdci, kteří se představí v Derby, už vyhráli přes sedm tisíc dostihů.

Skvělou podívanou slibují i další dostihy programu, tradičně tři z nich mají status nejvyšší kategorie. favoritkou Zlatého poháru Armády ČR (2400 m 4l. a st.) je vítězka Velké ceny českého turfu Wellunca, v Tattersalls Mile se znovu utkají aktéři strhujícího duelu z Velké květnové ceny Pace ManPoliticum a ve Sprinterské ceně Chuchle Areny Praha je proti vítězům posledních tří ročníků tohoto dostihu favoritem tříletý premiant nedávné Ceny jezdectví Arkhangelsk.

Doprovodný program mj. nabídne oblíbený dostih shetlandských pony, bohatou nabídku zábavy pro nejmenší a širokou škálu zajímavých prezentací Armády České republiky.

Více informaci naleznete na DETAILU AKCE.

 

DSC_3657.jpgO následujícím víkendu se rovněž uzavře první polovina sezóny na Moravě, když na tamní dráhy v Brně a ve Slušovicích budou moct diváci znovu vyrazit nejdříve až ve druhé polovině září. První ze sobotních dostihů ve Slušovicích odstartuje ve 13 hodin a diváci se mohou těšit na tradičně pestrý program. Odběhne se totiž čtveřice rovin, dvojice proutěnek a dvojice steeplechase. Vrcholy programu jsou dva rovinové dostihy III. kategorie. První z nich je vyhrazen dvouletým koním, které shodně čeká první start kariéry a zajímavostí je, že pětičlenné pole tvoří pouze svěřenci trenérů Radima Bodláka a Radka Holčáka. Tříletí a starší koně se utají na distanci 2200 metrů, na níž je favoritkou Storm de Nuit, které se sice letos tolik nedaří, ale před necelým rokem vybojovala v Bratislavě třetí místo v dostihu I. kategorie.

Více informaci naleznete na DETAILU AKCE.

 

foto: Bohumil Křižan