Areál slušovického závodiště patří k nejmladším v ČR. Byl vybudován v roce 1981 za doby fungování legendárního Jednotného zemědělského družstva Slušovice pro pořádání rovinných a překážkových dostihů. Zdejší dráhu mnozí považují za nejkrásnější na Moravě. Je také jediná v ČR, která má klopené oblouky. Symbolem areálu je budova v podobě obřího sudu. Celý komplex má podobu přírodního amfiteátru s unikátní polohou přímo v zástavbě města. Je tak možno sledovat dostihy z kteréhokoli místa areálu - počet návštěvníků může dosáhnout až 10 000 v závislosti na ročním období. Nejznámějším pořádaným dostihem je Velká slušovická steeplechase cross country, která se pravidelně běhá jako překážkový dostih 28. října na 5 200 metrů.
Veřejnou dopravou
Pokud pojedete veřejnou dopravou, vyhledejte si v jízdním řádu spojení (autobusem, vlakem, kombinované spojení - IDOS) z vámi zvoleného místa: jízdní řád veřejné dopravy. Pokud jedete autobusem, pak nejblíže závodišti je zastávka “Výpočetní středisko“.
Autem
Od Brna a Olomouce přes Hulín a Holešov do Fryštáku a dále pokračovat přes Lukov a Velíkovou přes Hrobice a po vjezdu do Slušovic u zahradnictví odbočit vpravo na ulici Dostihovou, která je v bezprostřední blízkosti dráhy a je zároveň bezplatným parkovištěm.
Od Otrokovic a Uherského Hradiště přes Zlín směrem na Vizovice odbočit doleva na čtyřproudou silnici do Slušovic a pokračovat přes kruhový objezd rovně na ulici Dostihovou, kde je možno zaparkovat a na závodiště dojít pěšky asi 300 metrů nebo na konci ulice odbočit mírně dolů doleva a zaparkovat na ulici Dostihová, která slouží také jako bezplatné parkoviště s výjimkou vyznačených úseků, které jsou vyhrazeny pro soukromé firmy.
Přímo v dostihovém areálu je velký počet parkovacích míst, autem se dostanete až k tribunám ještě před průchodem pokladnami. Parkování je zdarma.
Přímo u dostihové dráhy si můžete zakoupit studené i teplé nápoje a další široký sortiment občerstvení ve stáncích za příznivé ceny. Využít můžete také restaurace v přízemí Music Clubu SUD.
Součástí dostihů bývají různé doprovodné programy, např. seskok parašutistů, dostihy poníků, hudební produkce, atd.
Kde si mám koupit vstupenky?
Vstupenky se prodávají na pokladnách u vstupu do areálu v den konání dostihů, prodej začíná dvě hodiny před startem prvního dostihu.
Děti mají vstup zdarma, cena vstupenky pro dospělé je 100 Kč, parkovné se neplatí. Za 50 Kč nabízíme i podrobný dostihový program.
Mohou na závodiště psi?
Psi na závodiště mohou pouze na vodítku a nesmí ohrožovat ostatní návštěvníky a dostihové koně.
Co si mám obléci? Je na dostizích nějaký předepsaný dresscode?
Pro běžné návštěvníky žádný předepsaný dress code není. Pokud je společenské oblečení vyžadováno, např. do VIP salonku, je tato informace uvedena přímo na pozvánce či voucheru.
V kolik hodin je nejlepší na závodiště přijet? Kdy začínají dostihy?
Pokud chcete v klidu stihnout první dostih, ideální je naplánovat příjezd 30 až 45 minut před jeho startem. Areály závodišť, včetně stánků s občerstvením a restaurací, bývají otevřené již dvě hodiny před startem prvního dostihu. Časy zahájení akce a startu prvního dostihu vždy najdete v detailu akce na webu, na plakátech a bannerech v okolí Slušovic.
Jak dlouho dostihy trvají? Kolik se běží dostihů?
Jeden dostih trvá v průměru minutu a půl, překážkový kolem pěti až devíti minut. Během dostihového dne se běží většinou 8 - 9 dostihů s 25 až 40minutovými přestávkami podle druhu a typu dostihu. Celková doba trvání dostihového dne je okolo 4 hod.
Dostihy se dělí mj. podle typu a výkonnostních kategorií, hlavní dostih (nejvyšší kategorie daného dostihového dne) bývá odstartován zpravidla v druhé části programu.
Jak probíhá dostihový den?
Jak mohu dostihy sledovat? Je k tomu potřeba dalekohled?
Nejlepší přehled budete mít z tribuny. Pozice ve vyšších řadách vám přinesou lepší přehled o dění během dostihu, nižší řady, či přímo chodník před tribunou, vám umožní bližší až těsný kontakt s koňmi v cílové rovince. Své vybrané místo na tribuně je dobré obsadit cca 5 až 10 minut před plánovaným startem dostihu. V restauraci SUD a ve VIP prostorách můžete sledovat průběh dostihů na obrazovkách s interním videookruhem. Náš tip: pokud chcete sledovat dostih jako správný "turfman", vybavte se dalekohledem a i z výšky tribuny budete mít dostihové dění jako na dlani.
Kde dopředu zjistím, kteří koně v dostizích poběží?
Všechny důležité informace nejen o účastnících dostihů, ale také o celém harmonogramu dostihového dne obsahuje Dostihový program, který zakoupíte hned u vstupu na závodiště. Startovní listiny na víkendové dostihy se uzavírají v úterý daného týdne a s předstihem je najdete na našich stránkách v detailu dostihu.
Jak a kde si mohu vsadit?
Důležitou součástí dostihů jsou sázky, které je možno uzavírat přímo na závodišti na označených místech. Sázky se zpravidla uzavírají poté, co si koně prohlédnete před dostihem v paddocku. Pokud si nevíte rady, můžete se řídit tipy odborníků, které jsou uvedené v Dostihovém programu.
Vysílá se přímý přenos ze všech dostihů?
Pokud nemáte možnost se přímo zúčastnit dostihového dne, můžete sledovat online stream ZDE >>, kde kromě všech potřebných informací uvidíte i originální záběry z dronu a především opakování průběhu dostihů ze záznamu.
Výstavba dostihového areálu ve Slušovicích byla logickým vyústěním rozrůstající popularity dostihového sportu ve Slušovicích. Již v roce 1975 vznikla v JZD první dostihová stáj a měla tři koně, dva byli u trenéra Pindura v Kunovicích, jeden u Evy Palyzové v Lysé nad Labem. V roce 1976 angažovalo JZD trenéra Helda a svěřilo mu 4 koně, v roce 1977 již stáj měla 8 koní. Běhalo se na provizorní dráze ve Vizovicích, která však svými parametry nedosahovala optimálních parametrů dostihové dráhy. V roce 1978 již slušovická stáj registrovala 18 koní a jeden z nich – importovaný Beller s jezdcem Klučkou zvítězil překvapivě v Československém derby. V roce 1980 měla stáj 20 koní. Později byl angažován jako trenér Ing. Václav Chaloupka a počet koní vzrostl až na 48.