Během každé sezóny jsou na programu tři klasické dostihy pro všechny tříleté koně, tedy jak pro hřebce, tak i pro klisny. Klisny pak mají ještě dva dostihy navíc, v nichž měří své síly výhradně mezi sebou.
Jako první je na řadě Jarní cena klisen na Hipodromu Most, která se běží na 1600 metrů a koná se v květnu.
Nedlouho po ní se běží Velká jarní cena v Chuchle Areně Praha rovněž na 1600 metrů. Pokud kůň zvítězí v jednom z klasických dostihů, zapíše se natrvalo do historie. Klasické dostihy mohou koně běhat pouze ve třech letech, a tak možnost opravy neexistuje. Mít koně na startu těchto dostihů je snem každého majitele, chovatele, trenéra nebo ošetřovatele.
V červnu následuje vrchol dostihové sezóny v podobě Českého Derby na 2400 metrů, které se koná v Chuchle Areně Praha. Vyhrát Derby je snem generací lidí, kteří spojili svůj osud s anglickými plnokrevníky. Výhra znamená nesmrtelnost, slávu a prestiž. Stejně jako u jarních klasik, ani neúspěch v Derby se nedá napravit. Je to společenská událost, v rámcových dostizích se představuje elita tuzemských koní v jednotlivých kategoriích. Vyhrát i ten nejmenší dostih v rámci Derby dne je zážitek na celý život.
Po Jarní ceně klisen, která se běhá na distanci 1600 metrů, je Oaks druhým klasickým dostihem vyhrazeným pouze klisnám. „Derby klisen“, jak se mu také přezdívá, se koná v srpnu na závodišti Hipodrom Holoubek v Karlových Varech.
Sérii klasických dostihů pak uzavírá v září vytrvalecký St Leger na 2800 metrů v Chuchle Areně Praha. Dlouhá léta platí, že Derby vyhrává nejšťastnější kůň a St Leger nejlepší. Tím je o správný náboj závěrečné klasiky postaráno. Kdo je lepší? Tříletí účastníci nebo starší koně? Tyto otázky létají každoročně na podzim vzduchem.
Velká pardubická steeplechase je synonymem českých překážkových dostihů. Noblesa, prestiž, společenská událost, o které se mluví nejen mezi odborníky, ale i širokou veřejností. Koná se vždy druhou říjnovou neděli na závodišti v Pardubicích. Nejsledovanější a nejnavštěvovanější dostihový den roku s dostihem, jehož historie sahá do roku 1874 a je jednou z nejstarších sportovních událostí na českém území. Řadí se mezi nejtěžší dostihy v Evropě typu cross country, tedy klání, kde se střídají povrchy, koně s jezdci často mění směr jízdy a musí překonávat i výškové překážky jako je Irská lavice. Dráha tohoto dostihu měří 6900 metrů a má celkem 31 překážek. Ve Velké pardubické steeplechase mohou startovat pouze šestiletí a starší koně, kteří se musí kvalifikovat v jednom ze čtyř kvalifikačních dostihů.