Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Chuchelský podzim odstartuje mílařský vrchol a závěrečná klasika

Chuchelský podzim odstartuje mílařský vrchol a závěrečná klasikaV neděli se po sedmi týdnech vrátí dostihový provoz na naší centrální rovinovou dráhu, tedy do Chuchle Areny Praha. Start chuchelského podzimu nabídne devítku dostihů, mezi nimiž jsou dva výrazné vrcholy. Jako první z nich přijde na řadu Velká cena Prahy, tedy největší srovnávací dostih na mílové distanci. O zhruba 40 minut později pak odstartuje St Leger, který je nejdelším a zároveň posledním z pětice klasických dostihů. Oba zmíněné dostihy mají celkovou dotaci 600.000 korun.

Dostihy

Na start 43. Velké ceny Prahy CK Martin Tour (L, 1600 m) se postaví dvanáctka koní, z nichž většina úspěchem výrazně nepřekvapí. Mezi šancové koně bezpochyby patří dvojice, která absolvuje českou premiéru. Svěřenec Luboše Urbánka Heaven Forfend (Laube) v posledních čtyřech startech neprohrál. Na jaře totiž dvakrát zvítězil v Anglii, na což navázal dvěma úspěchy v prodejkách ve francouzském Longchamp. Po druhém z nich byl stájí Lokotrans zakoupen za 25.555 euro. Dodejme, že se stane první potomkem výborného Frankela na českých drahách. Václavem Lukou připravovaný Billabong Cat (Chaloupka) pravidelně startuje ve Francii, kde sice posledně neuspěl, ale jeho tamní handicap 41,5 kg je dokladem vysoké třídy.

Na startu bude také jeho tréninkový kolega Ophelia’s Aidan (Foret), který každý z pěti letošních startů absolvoval v jiném státě a vždy se vešel mezi pětici nejlepších. V Česku se uvedl blízkou čtvrtou příčkou ve Velké dubnové ceně, přičemž tady narazí na kompletní trojici svých přemožitelů. Vítězem Velké dubnové ceny se stal Rate (Hrouda). Svěřenec Dalibora Töröka ale v dalších čtyřech startech i kvůli experimentování s delšími distancemi podobný výkon nezopakoval. Jen těsně mu v dubnu podlehla Zariyannka (Línek), která následně skončila druhá i ve dvou bratislavských jedničkách.

Třetí skončil ve Velké dubnové ceně Torque Power (Palík). Svěřenec Arslangireje Šavujeva sice na první letošní vítězství čeká, ale pravidelně se umísťuje mezi nejlepšími a jeho čas obvykle přichází na podzim. Koneckonců je vítězem posledních dvou ročníků Velké ceny Prahy. Na podzim jde s formou nahoru také jeho tréninkový druh Cape Freedom (Šafář), který před pouhým týdnem suverénně ovládl mosteckou Velkou letní cenu.

V posledních dvou českých dostizích kategorie Listed obsadili první dvě příčky svěřenci Miroslava Nieslanika. Ze stájové formy tentokrát může těžit Donn Clifs (Zatloukal), který v zimě podával dobré výkony v Itálii a před týdnem se vrátil na dráhu druhým místem v mosteckém dvojkovém handicapu, v němž nosil vysokou váhu. Jeho tréninková kolegyně Achird (Lukášek) letos vyhrála Letní cenu klisen a bude obhajovat druhé místo, které ovšem vybojovala ve výrazně slabší konkurenci.

Trenér Zdeno Koplík kromě Zariyannky pošle na start také Royal Towna (Koplík), který tu před rokem skončil čtvrtý a naposled dobře zaběhl o slovinském derby dnu. Finišoval totiž třetí v Bratislavské míli. Jeho dcera Ingrid Janáčková Koplíková připravuje Raging Storma (Verner). Ten se letos na dráze ještě neukázal, nicméně loni patři k mílařské špičce, když mimo jiné skončil čtvrtý ve Velké květnové ceně. Sestavu doplňuje Seasony, který naposled bojoval o vítězství ve dvojkovém handicapu. Do jeho sedla se znovu vyhoupne trenérka Martina Havelková.

O klasické vítězství bude v 76. St Legeru Factoringu České spořitelny usilovat osmička koní. Tři z nich se představili ve vůbec nejprestižnějším z klasických dostihů, tedy v Českém Derby. V něm Kamssio (Foret) absolvoval teprve třetí životní start a finišoval pátý. Díky metrům navíc by měl svěřenec Václava Luky předvést další zlepšení, když jeho polobratr Ramssio předloni St Leger suverénně ovládl. V Derby skončil jen délku za Kamssiem sedmý Zoriyman (Zatloukal). Svěřenec Miroslava Nieslanika si v létě vyzkoušel překážky v italském Meranu, ale po několika chybách byl zadržen. Daliborem Törökem připravovaný Vert Liberte (Hrouda) sice obsadil v Derby až dvanáctou příčku, ovšem ani jeho ztráta nebyla výrazná. Letos se zaskvěl především stříbrem ve Velké jarní ceně, v níž se dočkal oblíbené měkké dráhy.

Z ostatních může pořadím zamíchat především Dionis (Palík). Svěřenec Luboše Urbánka totiž skončil čtvrtý ve Slovenském derby. Pro stájového druha Zoriymana Mike Majka (Lukášek) je maximem vítězství ve čtyřce, takže na nejlepší by stačit neměl. Sestavu doplňuje trojice českých odchovanců. Z nich by měl minimálně umístění mezi pěticí nejlepších atakovat Respekt (Chaloupka). Svěřenec Tomáše Duchoně půjde na start dva týdny po lehkém vítězství mezi českými odchovanci v Karlových Varech. Ramsya (Korečková) zase před dvěma týdny uspěla ve slušovické čtyřce, v níž se ale sešla slabší konkurence. Vademilla (Fialová) vyběhne teprve podruhé, když debutovala čtvrtým místem v Lysé nad Labem.

Na závěr dodejme, že první dostih odstartuje ve 13:00. Pokud se na závodiště nedostanete osobně, tradičně můžete kompletní program sledoval prostřednictvím streamu na webu dostihy.tv. To nejdůležitější z nedělního odpoledne přinese také osmdesátiminuový přímý přenos na programu ČT sport, který startuje ve 14:15.

Více informací najdete na webu závodiště

Jaroslav Fabris
Foto: Bohumil Křižan