Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Dostihový víkend ve znamení dramatických soubojů

Dostihový víkend ve znamení dramatických soubojůTento víkend se u nás běhalo v Pardubicích a Praze. Sobota patřila překážkářům a zejména zájemcům o start ve Velké pardubické, neděle ve Velké Chuchli zas elitním rovinovým mílařům. O vítězství oba dva dny musela rozhodnout až cílová fotografie.

I. kvalifikace_cílová kamera.jpg

Sázkovým favoritem Ceny města Pardubic – I. kvalifikace na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou byl Theophilos, který do dostihu na 5800 metrů odskakoval v kurzu 4:1. Za ním následovali Player, resp. No Time To Lose. Na vítězství ale dosáhl svěřenec trenéra Zdeňka Mimry - sedmiletý valach Del Rey, který do dostihu vstupoval s kurzem 17:1.

Tempa se ujal zkušený Stretton s žokejem Jaroslavem Myškou, který odvodil podstatnou část dostihu. Jemu sekundovali Mr Spex a Player. Vzadu se naopak drželi oba slovenští zástupci Star s Matuským a Paris Eiffel s Cagáněm.

Pole koní se drželo pohromadě a spolehlivě skákalo. Na ovál vybíhal jako první Stretton s Playerem následovaný Theophilem. Ten pak přeřadil na vyšší rychlost a zdálo se být jasné, kdo si běží pro vítězství. Další sled byl velmi vyrovnaný, následovali Player, Stretton, pozici si lepšil Del Rey, který se nadechl k mocnému finiši a o nos předčil Theophila. Doběh byl tak těsný, že o vítězství musela rozhodnout cílová fotografie.

„Ve skrytu jsem doufal, že tam nos strčil. Del Rey je talentovaný a pořád se posouvá. Zda zamíří v sedmi letech do Velké pardubické je otázka na majitele, ale zřejmě ano,“ řekl trenér vítězného Del Reye Zdeněk Mimra, který hnědáka připravuje v Častolovických Horkách na Královéhradecku.

V sedle vítěze byl Jakub Kocman, který se v sobotu na tři vítězství přiblížil k titulu žokeje. V sobotním mítinku zopakoval vítězství z úvodních květnových dostihů. Prvenství obhájil v sedle Lianela a ukázal, že bude patřit mezi favority Poplerova memoriálu, který se běží při mítinku Velké pardubické. Jestli se však tento hnědák postaví zrovna na start sprintu pro krosové rychlíky, je otázkou. „Ještě nás před Velkou čeká Cena Válečníka na 3300 metrů. Lianel by ale mohl klidně běžet delší trať,“ uvedl trenér vítězného koně Stanislav Popelka.

Hattrick tuto sobotu nikdo nezaznamenal, ovšem jak trenér Popelka, jehož kořistí se stala také Cena služeb města Pardubic s Yarou, tak i další aktéři brali po dvou vítězstvích. Double se podařil žokeji Pavlu Složilovi, stáji Dr. Charvát i žokeji Janu Faltejskovi. Ten bral vítězství s Coupstarem a také v červeno-bílém dresu Makové Panenky. „Vítězství zařídil žokej Faltejsek, ale dojmy máme dobré, i když nějaké chyby tam byly, ale klisna na rovině všechno dohnala,“ řekl asistent trenérky Radim Petřík.

Koněm pro zapamatování je bělouš Forever Dry. Pro Statek Blata Český ráj ho připravuje Josef Váňa. Valach odtáhl prakticky celý dostih a velmi dobře skákal. Na dráhu se vracel po zdravotních peripetiích po více než roce. „Majitel Josef Dufek si na něj počkal a kůň mu to vrátil. Podal super výkon, u něj je to jen o zdraví,“ komentoval zasloužené vítězství trenér Josef Váňa.

VKC22_finis.jpegVrcholem vydařené premiéry Dámského dostihového dne v Chuchle Areně Praha byla v neděli 22. května výborně obsazená 73. Velká květnová cena Rolls-Royce Motor Cars Prague, tradiční jarní měření sil čtyřletých a starších koní na mílové trati. Po strhujícím duelu v závěrečných stovkách metrů uhájil těsné start-cíl vítězství šestiletý bílý valach Pace Man s žokejem Jiřím Chaloupkou.

Loňský trojnásobný vítěz na úrovni II. kategorie Pace Man letošní sezónu zahájil druhou příčkou ve Velké dubnové ceně a tentokrát nastupoval jako favorit. Svou roli splnil, když stylem start-cíl ubránil rozdílem krátké hlavy triumf před premiantem dubnového Memoriálu Jaroslava Maška Politicumem, za nímž téměř čtyři délky zpět finišoval na třetí příčce vítěz loňského EJC Middle Australien. Pace Mana vedl žokej Jiří Chaloupka, pro kterého to byl již pátý zápis do listiny vítězů Velké květnové ceny, zatímco stáj Stall KSK, jejímž je Pace Man jediným reprezentantem, a trenérka Jana Manová se prosadily premiérově nejen v tomto dostihu, ale vůbec na scéně nejvyšší výkonnostní třídy. Jana Manová, která kariéru zahájila až letos, se navíc stala vůbec první trenérkou, jež připravila vítěze Velké květnové ceny. Švýcarský odchovanec Pace Man zvítězil v kvalitním čase 1:37,75.

Druhým nejkvalitněji obeslaným dostihem byla Cena Moser, kde se z vítězství radovala loňská vítězka Ceny tříletých klisen (bývalé Ceny hřebčína Napajedla) a pátá z Oaks, Dakota. Pan Ing. Jiří Trávníček se tak mohl radovat z dalšího významného úspěchu vlastní odchovankyně, když o rok mladší Queen of Beaufay  opanovala první klasický dostih sezóny. I v tomto případě byl v sedle Daliborem Törökem připravované klisny žokej Petr Foret. Za ní se srovnala stájová dvojice trenérky Martiny Havelkové, Culihrach a Procellarum.

Ta prožila mimořádně úspěšné odpoledne, když v rámcovém programu s Fanny Mast a Sapientim zaznamenala 22. jezdecký double kariéry, a s aktuálně devíti plnými zásahy se posunula do čela průběžného pořadí jezdeckého šampionátu Lázně Poděbrady Cup. Vzhledem k tomu, že oba dva má ve svém tréninku, se šesti triumfy jí tak patří rovněž třetí příčka v šampionátu trenérském.

 

Foto: T. Holzbecher (Praha), B. Křižan (Pardubice), závodiště Pardubice