Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Favoritkami Oaks trojice jedničkových vítězek

Favoritkami Oaks trojice jedničkových vítězekV neděli se v Karlových Varech odběhne čtvrtý klasický dostih letošní sezóny, konkrétně klisnám vyhrazené Oaks. O podíly z celkové dotace 550.000 korun se utká pouze osmička klisen, mezi nimiž největší pozornost poutá trojice jedničkových vítězek. Celkem se v Karlových Varech odběhne osm dostihů, přičemž vysokou kvalitu nabídne také Lázeňská míle.

Dostihy

Na startu 76. Oaks Holdingu Rabbit CZ (L, 2400 m) nebude chybět dvojice nejlepších z kratší dámské klasiky, tedy z mílové Jarní ceny klisen. V ní sahala po vítězství Devoir Rien (Verner), ale v závěru jí o krk předstihla Solemeena (Foret). Obě se utkaly také začátkem června v Ceně Arvy, kde měla pro změnu navrch druhá Devoir Rien, když Solemeena nenašla na menší bratislavské dráze dostatek prostoru pro svojí koncovku. Pavlem Tůmou připravovaná Devoir Rien od té doby nevyběhla, takže si nevyzkoušela delší distanci než 1800 metrů. Zároveň ale platí, že nikdy neskončila hůře než druhá. Dodejme, že její matka Dumnonia skončila před šesti lety v Oaks třetí, když jí vítězství uniklo jen o dva nosy.

Solemeena naposled vyběhla před třemi týdny v chuchelské Ceně tříletých klisen, která je hlavní předzkouškou Oaks. Navrch ovšem tehdy měla Dakota (Hrouda). Svěřenkyně Dalibora Töröka odrazila útok po bariéře finišující Solemeeny o půl délky, k čemuž jí pomohla i váhová výhoda 1,5 kg. Teoreticky tak ten tentokrát vychází lépe svěřenkyně Václava Luky, proti níž ovšem hovoří statistika. Obě dámské klasiky totiž nevyhrála žádná klisna od v roce 2004 úspěšné Arganty. Za pozornost stojí, že i když Dakota a Devoir Rien vlastní francouzský sufix, všechny tři favoritky jsou odchovankyněmi svých majitelů.

Na zaváhání favoritek bude čekat především dvojice svěřenkyň Miroslava Nieslanika. Stájová jednička Milan Zatloukal se vyhoupne do sedla Sparkle Shout, která skončila v Jarní ceně klisen třetí, ale od osmého místa v Ceně Arvy nevyběhla. Zlepšení naposled ukázala Giannah (Verner). V Ceně tříletých klisen totiž obsadila čtvrtou příčku, přestože jí v polovině cílové roviny soupeřky zavřely a finiš tak musela rozjíždět nadvakrát.

Dvojice klisen chystá do Oaks také trenér Allan Petrlík. Barvy sponzora budou hájit sedmá z Jarní ceny klisen i Ceny tříletých klisen Rabbit Manduro (Koplík) a Rabbit Ruler (Fialová), která naposled skončila druhá v lysolabské V. kategorii. Vůbec největším outsiderem je ale Dalmácie (Chaloupka). Svěřenkyně Radka Žaluda vstoupila do sezóny teprve před týdnem v Lysé nad Labem, kde skončila mezi nezvítězivšími šestá a stále čeká na první životní dotaci.

Kvalitní konkurence se sejde také na startu 33. Lázeňské míle Mikrop Čebín a.s. (1600 m). Ta sice nese pouze status II. kategorie, ale protože se jedná o takzvanou „open dvojku“ s váhovou penalitou se do ní vejdou i jedničkoví koně. Mezi nejužší špičku patří dvojice svěřenců Arslangireje Šavujeva, když Torque Power (Koplík) je dvojnásobným vítězem Velké ceny Prahy a Politicum (Kozhomkulov) loni opanoval EJC Million. Mezi devítkou jejich vyzyvatelů se nachází klasický vítěz Sagar (Hrouda) nebo čerství import Shershab (Zatloukal), který po červnovém vítězství v Salon-de-Provence získal francouzský handicap 37,5 kg.

První dostih v Karlových Varech odstartuje ve 13:30, a pokud se na závodiště nedostanete osobně, tradičně platí, že stream z celého odpoledne poběží na webu dostihy.tv. To nejdůležitější nabídne také osmdesátiminutový přímý přenos na programu ČT 2, který můžete sledovat od 15:40.

Jaroslav Fabris
Foto: Bohumil Křižan