Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Klasifikace 2020: Nagano Gold znovu s nejvyšším hodnocením

Klasifikace 2020: Nagano Gold znovu s nejvyšším hodnocením



Po sezóně 2016 nahradila Generální handicap Klasifikace, takže letos vychází její pátý ročník. Klasifikace je hodnocením koní za jejich nejlepší výkony v uplynulé sezóně, tedy českou obdobou Longines World's Best Racehorse Rankings (tzv. mezinárodní klasifikace).

Na úvod krátké vysvětlení, co vlastně představuje klasifikační známka. Pro lepší pochopitelnost to uvedeme na příkladu Raging Storma, jehož umístění v Top 10 aktuální Klasifikace může být na první pohled překvapivé. Nejlepší výkon podal v Prix Dollar, jejíž doběh sice uzavřel, ale pro výpočet klasifikační známky jsou klíčovými ukazateli kvalita soupeřů a rozestupy v cíli. Pokud tedy budeme vycházet z toho, že francouzský handicaper odhodnotil nejlepší koně v Prix Dollar správně, ztráta Raging Storma prozrazuje, že podal výkon odpovídající francouzskému handicapu 40,5 kg. Známky uvedené v Klasifikaci jsou přepočty tohoto handicapu.

Je pravdou, že Raging Storm nikdy jindy podobný výkon nepodal. Opodstatněné jsou tedy úvahy, že své hodnocení získal z velké části zásluhou účasti v kvalitně obsazeném dostihu a jeho třída je ve skutečnosti nižší. I proto jsme po Prix Dollar nehýbali s jeho handicapem. Zatímco ale při stanovení handicapu lze brát v potaz okolnosti ovlivňující výkon, případě předchozí výkony koně, Klasifikace je čistě výsledkem handicapové matematiky.

Do Klasifikace jsou zahrnuti všichni koně v českém tréninku registrovaní ke startům v České republice a koně v zahraničním tréninku, kteří jsou hodnoceni pouze za výkony v České republice. Úspěchy pod českou vlajkou ovšem sbírají i koně registrovaní pouze pro starty v zahraničí, takže aby byl přehled top výkonů nejlepších českých koní kompletní, do Klasifikace jsme znovu zapracovali ty, kteří vyběhli formu odpovídající minimálně českému handicapu 75 kg. Tuto hranici překonalo celkem 74 koní a my vám nabízíme jejich přehled, který je zpracován v tabulce po vzoru mezinárodní klasifikace.

Stejně jako před rokem Klasifikaci vévodí Nagano Gold. Ten sice letos obdržel o pár liber nižní rating než loni, kdy zazářil druhým místem v Hardwicke Stakes (Gr.2), ovšem formu o hodnotě 115 liber respektive 97,5 kg vyběhl hned dvakrát. Nejprve se tak stalo koncem června při těsném druhém místě v Grand Prix de Saint-Cloud a srovnatelný výkon podal o dva a půl měsíce později, kdy skončil třetí v Prix Foy. V obou případech ho vedl Christophe Soumillon, který je tak podepsán pod trojicí jeho nejlepších životních výkonů.

Zmínku si bezpochyby zaslouží také Subway Dancer. Ten získal rating 101 liber, což je sice nejnižší známka jeho kariéry, přesto ani v pátém vydání Klasifikace neskončil hůře než druhý, což je bezesporu úctyhodná bilance. Dodejme, že jediným dalším koněm, který od roku 2016 nespadl v Klasifikaci pod hranici 80 liber, je jiný reprezentant stáje Lokotrans Ideal Approach.

V samostatné tabulce naleznete také nejlepší výkony 13 dvouletých koní, kteří se dostali přes hranici 68 kg. Azov získal dokonce známku 81,5 kg, což z něj dělá vůbec nejlépe hodnoceného dvouletka v historii Klasifikace. Svěřence Václava Luky jsme na českých drahách neviděli, ale výborně si vedl ve Francii, kde nejprve zvítězil v Saint-Cloud, ale ještě hodnotnější výkon podal při druhém místě v Chantilly.

Klasifikace je prioritně záležitostí rovinových dostihů, když pomáhá zařadit výkony nejlepších českých koní do mezinárodního kontextu. Překážkové dostihy jsou oproti rovinám záležitostí pouze několika států, přičemž překážkový provoz každého z nich je specifický. Mezinárodní srovnání je tedy o poznání složitější. Každopádně abychom si připomněli také nejlepší výkony českých překážkářů, letos jsme do příslušné tabulky zpracovali také výkony těch, kteří překonali handicapovou hranici 85 kg. Jedná se o 14 koní, jimž vévodí už dvojnásobný vítěz Grand Premio Merano L’Estran.

Při sestavování rovinové Klasifikace jsme se stejně jako v minulých letech mohli opřít i o hodnocení našich zahraničních kolegů, protože nám byl zásluhou bližší spolupráce se zahraničními dostihovými autoritami umožněn přístup do handicapové databáze všech světových black-type dostihů. Pohled na výkony českých koní v black-type dostizích tak nemáme pouze od handicaperů ze států, kde se dané dostihy odběhly, ale i od několika dalších handicaperů. Právě na základě této databáze vzniká zmiňovaná mezinárodní klasifikace.

Jaroslav Fabris a Jan Žid
handicapeři JC ČR

Klasifikace 2020 - roviny

Klasifikace 2020 - dvouletí

Klasifikace 2020 - překážky