Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Klasifikace 2022: Nejvyšší známku získal Ponntos

Klasifikace 2022: Nejvyšší známku získal PonntosPo sezóně 2016 nahradila Generální handicap Klasifikace, takže letos vychází už její sedmý ročník. Klasifikace je hodnocením koní za jejich nejlepší výkony v uplynulé sezóně, tedy českou obdobou Longines World's Best Racehorse Rankings (tzv. mezinárodní klasifikace).

Do Klasifikace jsou zahrnuti všichni koně v českém tréninku plus koně v zahraničním tréninku, kteří jsou hodnoceni pouze za výkony v České republice. V TABULCE zpracované podle vzoru mezinárodní Klasifikace najdete všechny koně, kteří vyběhli formu odpovídající minimálně českému handicapu 75 kg. Tuto hranici překonalo celkem 91 koní.

DSC_8954.jpgZatímco předchozím třem vydáním Klasifikace vévodili svěřenci Václava Luky, konkrétně dvakrát Nagano Gold a loni Partenit, v jejím aktuálním vydání je nejvýše hodnoceným koněm Miroslavem Nieslanikem připravovaný Ponntos. Ten vůbec nejhodnotnější výkon podal hned při vstupu do sezóny, když na rovné dráze v Longchamp lehce vyhrál kilometrovou Prix de Saint-Georges (Gr.3), za což obdržel známku 94,5 kg. Výkon, který by mu stačil na první příčku, podal ještě v dalších třech startech. Konkrétně při tabulových umístěních v grupových dostizích v Goodwoodu a Chantilly i při sedmé příčce v Prix de l'Abbaye de Longchamp (Gr.1).

Ponntos už má za sebou i povedený vstup do aktuální sezóny, protože obdržel poznámku na Dubai World Cup Carnival. Hned na jeho úvod získal třetí příčku v Ertijaal Dubai Dash (L), čímž se postaral o první české black-type umístění za hranicemi Evropy. Pro příští vydání Klasifikace tedy nastavil už začátkem ledna hodně vysokou laťku.

Z předchozích odstavců vyplývá, že Ponntos je samozřejmě nejvýše hodnoceným sprinterem. V dalších distančních kategoriích jsou nejvýše hodnoceni koně, kteří sice loni na status black-type nedosáhli, ale mnoho na něj neztráceli. Pátá místa v dostizích kategorie Listed shodně obsadili mílař Aigle Vaillant, vytrvalec Deputy Ruler i supervytrvalec Popinjay. Středotraťařům vévodící Partenit sice skončil v Listed osmý, ale ani on na své přemožitele mnoho nescházel.

DSC_5482.jpgRočníkovým kategoriím vévodí svěřenci Luboše Urbánky. Konkrétně už zmíněný tříletek Aigle Vaillant a dvouletý Devil In Pink, který se rovněž může pochlubit pátou příčkou z francouzského Listed. Nejlepší výkony 16 dvouletých koní, kteří se dostali přes hranici 67 kg, naleznete v samostatné TABULCE. Stejně jako loni zaslouží zmínku ještě jeden reprezentant stáje Lokotrans, a to Ideal Approach. Je totiž jediným koněm, který od vzniku Klasifikace nespadl pod hranici 80 kg. Jeho dlouhověkost je o to obdivuhodnější, že loni jako desetiletý vyrovnal své maximu z roku 2017.

Klasifikace je prioritně záležitostí rovinových dostihů, když pomáhá zařadit výkony nejlepších českých koní do mezinárodního kontextu. Překážkové dostihy jsou oproti rovinám záležitostí pouze několika států, přičemž překážkový provoz každého z nich je specifický. Mezinárodní srovnání je tedy o poznání složitější. Každopádně abychom si připomněli také nejlepší výkony českých překážkářů, letos jsme do příslušné TABULKY zpracovali také výkony těch, kteří překonali handicapovou hranici 85 kg. Jedná se o 12 koní, jimž stejně jako v předchozích dvou letech vévodí už čtyřnásobný vítěz Grand Premio Merano L’Estran.

Při sestavování rovinové Klasifikace jsme se stejně jako v minulých letech mohli opřít i o hodnocení našich zahraničních kolegů, protože nám byl zásluhou bližší spolupráce se zahraničními dostihovými autoritami umožněn přístup do handicapové databáze všech světových black-type dostihů. Pohled na výkony českých koní v black-type dostizích tak nemáme pouze od handicaperů ze států, kde se dané dostihy odběhly, ale i od několika dalších handicaperů. Právě na základě této databáze vzniká zmiňovaná mezinárodní klasifikace.

Jaroslav Fabris a Jan Žid
handicapeři JC ČR

 

Klasifikace 2022 - roviny

Klasifikace 2022 - dvouletí

Klasifikace 2022 - překážky