Po sezóně 2016 nahradila Generální handicap Klasifikace, takže letos vychází už její devátý ročník. Klasifikace je hodnocením koní za jejich nejlepší výkony v uplynulé sezóně, tedy českou obdobou Longines World's Best Racehorse Rankings (tzv. mezinárodní klasifikace).
Do Klasifikace jsou zahrnuti všichni koně v českém tréninku plus koně v zahraničním tréninku, kteří jsou hodnoceni pouze za výkony v České republice. V TABULCE zpracované podle vzoru mezinárodní Klasifikace najdete všechny koně, kteří vyběhli formu odpovídající minimálně českému handicapu 75 kg. Tuto hranici překonalo celkem 83 koní.
Potřetí v řadě Klasifikaci vévodí Ponntos. Svěřenec Miroslava Nieslanika získal v předchozích dvou letech shodné hodnocení 94,5 kg, přičemž nyní posunul své maximum na 96 kg. Tento výkon vyběhl o francouzském derby dnu v Prix du Gros-Chêne, v níž volil osvědčenou taktiku start-cíl a svůj premiérový zásah v kategorii Gr.2 vybojoval s výraznou převahou 2 a ½ délky. Pro reprezentanta rodinné stáje MUDr. Eva Nieslaniková rozhodně nešlo o ojedinělý loňský úspěch. Koneckonců podal hned šestici výkonů, které by ho řadily na první příčku aktuální Klasifikace. Získal totiž další dvě black-type vítězství, druhý skončil v dubajské Gr.2 a cenná je rovněž pátá příčka z anglického Nunthorpe Stakes (Gr.1). Specialista na rovný kilometr je prvním koněm, který se na čele klasifikace objevil potřetí, čímž překonal její dvojnásobné lídry Trip To Rhodose a Nagano Golda.
Ponntos je samozřejmě nejvýše hodnoceným sprinterem. Na čelních příčkách Klasifikace jsou nejvíce zastoupeni mílaři, z nichž je nejvýše hodnocený Shahbandar, který sice při druhém z únorových vítězství ve francouzském Cagnes-sur-Mer porazil pouze čtveřici koní, ovšem všichni z nich zvítězili v black-type dostihu. Na mílařských distancích podal nejlepší výkon také Aigle Vaillant, který letos dokonce zvítězil v Listed. Na výbornou konkurenci narazil také v červnu v Compiegne, kde skončil druhý, přičemž na tabuli se vešli pouze vítězové black-type dostihů. Díky tomuto výkonu vévodí kategorii středotraťařů.
Nejvýše hodnoceným vytrvalcem je stejně jako před rokem Vert Liberte. Tomu se sice druhá polovina sezóny nepovedla, ale na jaře bral dvě druhá místa ve francouzských dostizích kategorie Listed. Posledními výkony zklamal také Magic Merlin, ovšem v úvodu sezóny prokázal vysoké kvality. V Prix Vicomtesse Vigier sice poté, co dostih odvodil, vycouval na poslední šesté místo, ale ztráta 11 délek na vítěze není na distanci přes tři kilometry nijak závratná. Když tedy vezmeme v potaz, že jeho soupeři šli na start s francouzskými handicapy od 47,5 do 53,5 kg, podal výkon, který ho řadí na první místo mezi supervytrvalci.
Tříletému ročníku vévodí dvojice svěřenců Ingrid Janáčkové Koplíkové, přestože Zorken ani Reverso se v klasických dostizích nepředstavili. Vyšší hodnocení získal sprinter Zorken, jemuž se sice nepovedl úvod sezóny v Dubaji, ale po letní pauze se vrátil do formy a při zářijovém vítězství v Chantilly za sebou nechal i pětici black-type koní. Hodnocení dvouletých koní, které najdete v samostatné TABULCE, vévodí ve třech startech neporažená Lada. Svěřenkyně Heleny Vocáskové podala nejlepší výkon v Prague Westminster Queen, když navzdory zaváhání při startu nadělila nejlepší ze soupeřek více jak 4 délky.
Klasifikace je prioritně záležitostí rovinových dostihů, když pomáhá zařadit výkony nejlepších českých koní do mezinárodního kontextu. Překážkové dostihy jsou oproti rovinám záležitostí pouze několika států, přičemž překážkový provoz každého z nich je specifický. Mezinárodní srovnání je tedy o poznání složitější. Každopádně abychom si připomněli také nejlepší výkony českých překážkářů, také letos jsme do příslušné TABULKY zpracovali také výkony těch, kteří překonali handicapovou hranici 80 kg.
Zatímco v dosavadní historii Klasifikace platilo, že překážkářům kraloval kůň úspěšný v zahraničí, letos na medailových příčkách najdeme specialisty na pardubické krosy. O první příčku se stejně jako ve Velké pardubické dělí svěřenec Dalibora Töröka Godfrey a Martinou Růžičkovou připravovaný Sexy Lord. Za nimi následuje suverénní vítěz srpnové kvalifikace Chelmsford, který zbytek sezóny bohužel musel pro zranění vynechat.
Při sestavování rovinové Klasifikace jsme se stejně jako v minulých letech mohli opřít i o hodnocení našich zahraničních kolegů, protože nám na základě spolupráce se zahraničními dostihovými autoritami umožněn přístup do handicapové databáze všech světových black-type dostihů. Pohled na výkony českých koní v black-type dostizích tak nemáme pouze od handicaperů ze států, kde se dané dostihy odběhly, ale i od několika dalších handicaperů. Právě na základě této databáze vzniká zmiňovaná mezinárodní klasifikace.
Jaroslav Fabris a Jan Žid
handicapeři JC ČR
foto: Bohumil Křižan, Lucie Bílá