Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Letošní Oaks bylo oranžovo – bílé

Letošní Oaks bylo oranžovo – bíléV neděli se konaly dostihy v Karlových Varech a vrcholem byly 33. Lázeňská míle Mikrop Čebín a 76. Oaks holdingu Rabbit.

Dostihy

Na start mílařského vrcholu dne se postavilo deset soupeřů a velkým favoritem byl dvojnásobný vítěz Velké ceny Prahy, Torque Power. Ten na první letošní triumf zatím čeká a v neděli se poprvé představil se stínidly. Na startu však ztratil 2 délky a je otázkou, nakolik se na tom podepsala tato pomůcka. Na čele zatím začala svižné tempo udávat dvojice Politicum a Rabbit Havana. Druhý svěřenec trenéra Šavujeva se v polovině oblouku pokusil o trhák, síly mu ale na měkké dráze brzo došly.

Toho využil v závětří vyčkávající Jiří Chaloupka v sedle Opinion Makera a poslal bělouše stáje B & P Int. – Pejšková už 400 metrů před cílem do vedení. To nakonec neměl problém uhájit, když finiš favorizovaného Torque Power neměl potřebnou razanci. Svěřenec trenérky Pejškové tak potvrdil svou oblibu lázeňské dráhy, kde dosáhl už svého čtvrtého životního triumfu. Na třetím místě si po několika smolných běháních napravila reputaci Rabbit Havana, dotované pozice doplnily klisny Tularka a Sixte.

Neméně překvapivý doběh měla nakonec i druhá dámská klasika, Oaks. Podle předstartovních prognóz si to o triumf měla rozdat trojice klisen, nakonec se ale smály reprezentantky stáje Mudr. Evy Nieslanikové. O osudu dostihu bylo rozhodnuto v podstatě krátce po startu, kdy se diktování tempa chopila Giannah s žokejem Jaromírem Šafářem, stájovou kolegyni Sparkle Shout usadil Milan Zatloukal hned za ní. Při vbíhání na protilehlou stranu se tempo zpomalilo, což nelibě nesla zejména favoritka Dakota.

Toto pořadí zůstalo nezměněné až do cílové roviny, kde si to o vítězství rozdaly právě obě svěřenkyně trenéra Nieslanika. Sparkle Shout sice na chvíli přešla do vedení, Giannah si ale za distančním mezníkem vybojovala první pozici zpět. Na třetím místě potvrdila výbornou letošní sezónu česká odchovankyně Solemeena, slábnoucí Dakotě uzmula čtvrtou dotaci Rabbit Manduro v majetku sponzora dostihu.

Ferdinand Minařík
Foto: Bohumil Křižan