Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Magic Merlin „prezidentem“ v novém rekordu

Magic Merlin „prezidentem“ v novém rekorduZa ideálních podmínek se v neděli 22. října uskutečnila v Chuchle Areně Praha předposlední kapitola letošní metropolitní dostihové sezóny, jejímž vrcholem byla tradiční supervytrvalecká zkouška, 102. Lokotrans Cena prezidenta republiky, které mezi rekordní návštěvou pěti tisícovek diváků osobně přihlížel i prezident ČR Petr Pavel. Těsný triumf vybojoval favorizovaný Magic Merlin, který tak po výhrách v St Leger a Velké ceně českého turfu završil, jako první v jedné sezóně, podzimní vytrvalecký hattrick.

magic merlin doběh.jpgDotace posledního rovinového dostihu nejvyšší kategorie v sezóně se díky sponzorovi oproti původní propozici zdvojnásobila a 102. Lokotrans Cena prezidenta republiky (I. kat., 3200 m, 3l. a st.) se běžela o 300 tisíc korun. Polovinu z ní bral vítěz a tím se stal favorizovaný ryzák právě stáje Lokotrans Magic Merlin, který v závěru svedl strhující duel s polosestrou loňského Koně roku Gaspariniho Garmonou a v novém rekordu dostihu i chuchelské dráhy 3:25,15 o krk zvítězil. Žokej Martin Laube si zopakoval vítězství v tomto dostihu po šesti letech od úspěchu s Eskerkhanem, trenér Luboš Urbánek a stáj Lokotrans tento dostih opanovali poprvé. Magic Merlin si, opět v Praze, připsal čtvrté kariérní vítězství a po zářijových triumfech v St Leger a Velké ceně českého turfu získal neoficiální vytrvaleckou trojkorunu, jako první kůň, jemuž se to podařilo v jedné sezóně, dosud jediný Law Soziri tyto dostihy vyhrál v průběhu let 1992 až 1995.

Skvěle si vedla také druhá v cíli Garmona, reprezentantka stáje TIPPLER Group, čtvrtá z českého i slovenského St Leger dosáhla pod žokejkou Martinou Havelkovou životního výsledku a až do cíle bojovala s favoritem o vítězství. O dvě délky třetí finišoval čtyřletý Dillon, jenž tak o jednu příčku vylepšil své loňské umístění, nejlepší pětici uzavřely slovenské klisny Abella a Palmera.

šiml.jpgV 16. ročníku atraktivní Ceny běloušů CK Martin Tour (II. kat., 1612 m, 100 tis.) pro tříleté a starší koně pouze bílé barvy naopak favorit těsně neuspěl a o hlavu před sedmiletým Politicumem při své tuzemské premiéře triumfoval pětiletý valach PP Zámrsk, chystaný Jiřím Brožem Parigi (celkově pátý životní triumf), v sedle s mladičkým slovenským žákovským jezdcem Tomášem Romanem.

 

 

 

 

lebduš.jpgV rámcovém programu poprvé v kariéře dva dostihy v jednom odpoledni vyhrála žákyně Anna Lebdušková, když první triumf dosáhla v Ceně české hodinářské značky Robot v sedle největší outsiderky Dontellyourmother v majetku JTK Bečková Germič. A protože další její vítězství se zrodilo v závěrečné kapitole seriálu Hipospol Cup, kde byla její partnerkou         N´oublie Pas, stala se tato jezdkyně i celkovou vítězkou jubilejního dvacátého ročníku této populární série pražských dostihů pro žákovské a mladé jezdce.

 

 

 

foto: B. Křižan