Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Nejprestižnější klasika je tady, v neděli se odběhne České Derby

Nejprestižnější klasika je tady, v neděli se odběhne České DerbyMezi vrcholy dostihové sezóny bezpochyby patří České Derby, které v neděli v Chuchli Areně Praha napíše svou 101. kapitolu. Na jeho start se postaví plný počet šestnácti koní, z nichž se dvanáct umístilo do třetího místa v klasickém dostihu nebo v některém z derby trialů. Zbylá čtveřice pak většinu startů absolvovala v těžké francouzské konkurenci. V neděli se tedy máme na co těšit, zvlášť když v Chuchli je plánována další trojice jedničkových dostihů.

Dostihy

Favoritem 101. Českého Derby (Gd-3, 2400 m), jehož účastníci budou bojovat o podíly z celkové dotace dva milióny korun, je Hazarder. Svěřenec Pavla Tůmy letos absolvoval jediný start, ovšem zanechal v něm výborný dojem, když zásluhou mohutné koncovky opanoval Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera. V jeho sedle střídá Jana Vernera Václav Janáček, který sice už slavil dvě vítězství v Českém Derby, ale i protože dlouhodobě působí ve Španělsku, jeho úspěch jsou staršího data, konkrétně z let 2006 a 2008. Od Frankenbergerovala memoriálu nestartovali ani druhý Locomotive (Mazur) a třetí Zoriyman (Zatloukal), kteří se tehdy postarali o rychlé tempo.

Naopak do Velké červnové ceny zamířili ve Frankenbergerově memoriálu čtvrtý Tcheque King (Vyhnálek) a pátý Kmotr (Koplík). Oba tři týdny před Derby dokázali, že na jeho startovní listinu patří, když Tcheque King zvítězil, zatímco svěřence Heleny Vocáskové Kmotra až v závěrečných metrech připravil o druhé místo jeho tréninkový kolega Dragon Arrow (Šafář). Dvojí zastoupení měl na startu Velké červnové ceny také trenér Dalibor Török, ale zatímco Tcheque King ho potěšil, zklamáním byla až devátá příčka Vert Liberta (Hrouda). Ten přitom poté, co pěknou koncovkou získal stříbro ve Velké jarní ceně, odskakoval v roli favorita.

Ve Velké jarní ceně byl jeho jediným přemožitelem Royal Word (Palík). Svěřenec Arslangireje Šavujeva poté zamířil do Prix du Jockey Club, tedy do francouzského derby. To bylo sice nad jeho síly, ale při návratu do Česka by měl patřit k nejlepším. Medailové pořadí doplnil ve Velké jarní ceně Mandarin (Janáčková Koplíková), který se od té doby na dráze neukázal. Nemá tak vyzkoušenou vytrvaleckou distanci, což platí i pro druhou ze slovenské Velké jarní ceny Besiberri (Verner). Poslední start absolvovala v Bratislavě také dvojice Rex Of Thunder (Demo) - Rabbit Red Jazz (Lukášek). Ti obsadili první a třetí příčku ve Starohájském kritériu, přičemž dobrý dojem zanechal především dříve jmenovaný svěřenec Jana Demeleho, který v závěru výrazně akceleroval.

Celkem tři svěřence chystá do Českého Derby Václav Luka. Kromě zmíněné Besiberri jimi jsou vítěz z Lyonu Global Man (Foret), který se s chuchelskou dráhou seznámil čtvrtým místem ve Velké červnové ceně, a pouze dvakrát ve Francii startující Kamssio (Florian). Naopak nejvíce zkušeností má Surabaya (Havelková), která z třinácti francouzských startů vytěžila čtveřici vítězství. Vůbec nejlépe si ale ve Francii vedl L’Ienissei. Jediného zahraničního hosta připravuje Igor Endaltsev, který před třemi lety slavil vítězství v Českém Derby s Blessed Kiss, a při posledním startu zvítězil v pařížském Longchamp. Jeho francouzský handicap tak poskočil na 36 kg.

Z trojice rámcových dostihů I. kategorie přijde nejprve na řadu 17. Sprinterská cena Jockey Clubu ČR (1200 m). V ní se po třech týdnech znovu utkají první dva z Memoriálu Jaroslava Maška, v němž zvítězil Worth Choice (Florian) před Politicem (Koplík). Tehdy ale Wort Choice nosil o 4 kg méně a v cíli je dělil pouhý krk, takže při vyrovnaných hmotnostech lépe vychází Politicum. Dobré šance má i jediný tříletek v poli Drish Venture (Lukášek), který naposled obsadil šestou příčku na mítinku Turf Gala.

Zatímco v předchozím dostihu se utkají premianti Memoriálu Jaroslava Maška, 18. Tattersalls Mile (1600 m) můžeme označit jako odvetu za Velkou květnovou cenu. V tomto případě by se ovšem poměr sil měnit neměl, protože vítězný Ignacius Reilly (Foret) v polovině května porazil druhého Torque Powera (Koplík) o 3 a ½ délky. V loňské edici Tattersalls Mile to mezi nimi bylo těsnější, ale i tehdy měl navrch svěřenec Václava Luky. Na slabší vstup do sezónu bude chtít dát zapomenout Black Canyon (Vahnálek), jehož minule limitovalo ujeté sedlo.

Nejvyrovnaněji z rámcových jedniček vypadá 62. Zlatý pohár společnosti Tipsport (2400 m). Roli favoritky zaujímá vítězka Memoriálu Vlastimila Smolíka Faliraki (Verner), ale má zdatné vyzyvatele. Rate (Hrouda) vstoupil do sezóny vítězstvím ve Velké dubnové ceně, ovšem při jeho temperamentu jsou metry navíc otazníkem. Radkem Holčákem připravovaný Arcturus (Lukášek) se naopak vrací na dráhu a distanci, na níž loni zvítězil ve Velké ceně českého turfu. Do sezóny ale nevstoupil nejlépe. Minulý víkend každopádně ukázal, že stájová forma jde nahoru.

První dostih odstartuje v Chuchli už ve 12:30. Kdo se na závodiště nedostane, může kompletní program tradičně sledovat prostřednictvím streamu na webu dostihy.tv, přičemž to nejdůležitější nabídne přímý přenos České televize, který odstartuje ve 13:35 na programu ČT 2.

Více informací najdete na webu závodiště

Jaroslav Fabris
Foto: Bohumil Křižan