Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Slušovická rozlučka s trojicí jedniček

Slušovická rozlučka s trojicí jedničekV sobotu se uzavře dostihová sezóna na Moravě, když poslední z pětice letošních dostihových dnů přivítají Slušovice. Tamní program tvoří devítka atraktivních dostihů. Početně mezi nimi sice mají mírnou převahu roviny, ale vrcholy se odběhnou přes překážky. Hned trojice překážkových dostihů má totiž status I. kategorii, přičemž se jedná o poslední jedničky letošní sezóny. 

Prvomajova 2023-36.JPGNejvětší pozornost poutá 40. Velká slušovická steeplechase společnosti K-K Metal (Stcc, I. kat., 5200 m). V její loňské edici nesplnil roli favorita Aeneas (ž. Velek), když skončil až pátý. Letos má svěřenec Josefa Váni staršího šanci na reparát. Zaskvěl se především vítězstvím v Prvomájové steepechase na své oblíbené dráze v Lysé nad Labem, ale před třemi týdny nedokončil dobře rozjetou Cenu Vltavy, když jeho jezdec spletl kurz. Samotné Velké pardubické se zúčastnil Zataro (ž. Složil), ale skončil v hromadném pádu na Taxisu. Především druhá místa sbírá v posledních startech Prince d’Orage (ž. Kratochvíl), a to jak v italském Meranu, tak v lysolabském Memoriálu Evy Palyzové. Ze Slovenska přicestuje Enjeu d’Arthel (ž. Cagáň), který za Aeneasem skončil druhý v Prvomájové steeplechase.

Překážkoví „sprinteři“ se utkají v Ceně Sergeant Thundera (Stch, I. kat., 3200 m). Po několika letech se jinde než v Pardubicích představí dvojice specialistů na tamní krátké krosy, a to Lianel (ž. Odložil) a Mediciman (Novák ml.). Oba v loňské sezóně dosáhli na jedničkové vítězství a před třemi týdny se utkali v Poplerově memoriálu, kde v uvedeném pořadí obsadili třetí a čtvrté místo. Lianel navíc bude navazovat na předloňské vítězství z tohoto dostihu. Teprve čtyřletý Ange Pitou (ž. Velek) se rovněž umístil na mítinku Velké pardubické, když skončil čtvrtý v Křišťálovém poháru. Beau Saonois (ž. Kratochvíl) minulou zimu dvakrát vyhrál v italské Pise a zřejmě ho znovu čeká aktivní zima, když od dubna nevyběhl.

Specialistům na proutěné překážky je určena Cena Flower of Lowe (I. kat., 3200 m). Hlavním kandidátem na vítězství je Dionis (ž. Složil). Svěřenec Pavla Tůmy sezónu zahájil až v září, ale hned ovládl Prútenky šampiónov, tedy největší slovenský proutěnkářský dostih, a zcela suverénní byl v pardubickém Křišťálovém poháru. Jeho hlavními vyzyvateli je dvojice Váňovců. Poprvé se českému publiku představí Josefem Váňou mladším připravovaný Grand de Thaix (ž. Kratochvíl), který od únorového vítězství ve francouzském Angers nestartoval. Svěřenec Josefa Váni staršího La Salinero (ž. Velek) byl posledně zadržen kvůli závadě na výstroji, ale předtím vyhrál v itaslkém Meranu a německém Bad Harzburgu.

Zmínku zasluhuje také Cena Tomitronix (II. kat, 2400 m), protože se jedná o největší rovinový dostih slušovické sezóny. Síly zde znovu změří pětice koní, která se před třemi týdny utkala v podobném dostihu v Pardubicích. Tam zvítězila svěřenkyně Kateřiny Ilíkové Virago Westminster (Neprašová), zatímco její tréninková kolegyně Blondie (Zedková) skončila čtvrtá. Na startu bude také dvojice účastníků letošních klasických dostihů.

Dodejme, že první dostih odstartuje ve 12 hodin, a kdo se na závodiště nedostane osobně, může to nejdůležitější sledovat od 14.40 hodin prostřednictvím přímého přenosu na programu Čt sport.

 

Více informaci naleznete na DETAILU AKCE.

 

foto: Bohumil Křižan