Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Ve Velké pardubické se utká trojice jejích vítězů

Ve Velké pardubické se utká trojice jejích vítězů



Druhá říjnová neděle tradičně patří Velké pardubické a nejinak tomu bude také letos. Na start našeho nejslavnějšího dostihu se postaví devatenáct koní, mezi nimž neschází talentovaní zástupci nastupující generace, ani dlouholetí členové nejužší krosové špičky včetně trojice vítězů předchozích ročníků Velké pardubické. Na startu sice budou scházet koně z překážkových velmocí, když francouzská Born To Be A Queen směřuje do Ceny Labe, zato hned čtveřice koní přicestuje ze Slovenska.

Dostihy

Trojici koní chystá do 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou se záštitou ministra zemědělství (L, 6900 m) trenér Josef Váňa. Ve výborné formě se z nich letos ukazuje především No Time To Lose (Velek). Vítěz Velké pardubické 2017 loni vypadal, že už má to nejlepší za sebou, a když spadl na Taxisu, kdekdo by sázel na konec kariéry. Realita ovšem byla zcela jiná, protože nejenže zůstal v tréninku, ale navíc v květnu lehce zvítězil v úvodní kvalifikaci. Ta přitom byla ze čtveřice kvalifikačních dostihů nejlépe obsazena. O dobré formě před vrcholem sezóny pak přesvědčil před měsícem, kdy porazil elitu specialistů na dvoumílové krosy.

Někdejším vítězem Velké pardubické je rovněž jeho tréninkový kolega Theophilos, který životní triumf získal předloni. Před rokem ho kvůli zranění nemohl vést jeho stálý žokej Josef Bartoš a skončil až devátý. Letos je ale Bartoš fit a ve formě, když v září vyhrál překážkové vrcholy v Polsku i Itálii, takže bude útočit na unikátní hattrick. Sestavu Josefa Váni doplňuje Mahe King (Faltejsek), který bude jako šestiletý nejmladším koněm na startu. V závěrečné kvalifikaci ovšem ze třetího místa mnoho neztrácel na druhého Theophila.

Posledním vítězem Velké pardubické je Hegnus (Matuský). Svěřenec Radka Holčáka mezi špičku patří už řadu let, ale často ho brzdila zranění. Nejcennější vítězství tak získal až jako dvanáctiletý. Letos absolvoval pouze druhou kvalifikaci, v níž skončil pátý. Před rokem na něj mnoho neztrácela trojice koní. Druhé místo nakonec vybojoval Lenkou Kvapilovou připravovaný Player (Novák), za nímž o pouhou hlavu zaostal Vandual (Julliot), jehož na Slovensku připravuje Marián Štangel. Další půl délky zpět pak skončil svěřenec Hany Kabelkové Talent (Složil).

Kromě Vanduala, jehož čeká už čtvrtý start ve Velké pardubické, bude reprezentovat naše východní sousedy trojice nováčků. Z nich nejlépe vypadá Jaroslavem Brečkou připravovaný Kaiserwalzer, který zvítězil v závěrečné kvalifikaci. Do jeho sedle se poprvé vyhoupne Patrick Mullins. Ten je synem mnohonásobného šampióna irských trenérů Williho Mullinse, s jehož hvězdami jako Douvan, Min nebo Un De Sceaux slavil vítězství v nejvyšší kategorie Gr.1. Sám Jaroslav Brečka povede Stara, jemuž se dosud dařilo spíše v dostizích po trávě. Papírově ke slabším koním patří rovněž Jánem Cagáňem připravovaný Paris Eiffel (Cagáň).

Jako nejnadějnější zástupci nastupující regenerace vypadá dvojice soupeřů z loňské Ceny Labe, v níž Evžen (Myška) o půl délky porazil Lombarginiho (Odložil). Oba letos ovládli jeden z kvalifikačních dostihů. Dříve jmenovaný svěřenec Štěpánky Myškové se suverénně prosadil v červnu a bude útočit už na čtvrté vítězství na mítinku Velké pardubické, když v minulých letech ovládl také Cenu ČASCH a Cenu Vltavy. Stanislavem Popelkou připravovaný Lombargini se v posledních letech zbavil nálepky nespolehlivého skokana a srpnovým úspěchem se definitivně zařadil mezi kandidáty Velké pardubické.

Tréninkový kolega Lombarginiho Stretton (Kocman) už získal v překážkovém vrcholu druhé a třetí místo, ale navzdory bronzu z červnové kvalifikace nevypadá v takové formě, aby na tyto úspěchy navázal. Vedle Playera a Strettona bude stáj Nýznerov reprezentovat také Sztorm (Ferhanov), který předloni ve Velké pardubické neuspěl, ale v květnu se zaskvěl druhým místem v kvalifikaci. V ní na něj mnoho neztrácel třetí Casper (Vyhnálek). Svěřenec Dalibora Töröka se bude snažit vylepšit loňskou šestou příčku.

Premiéru ve Velké pardubické absolvuje letos v kvalifikacích dvakrát sedmý Mr Spex (Kratochvíl) a úplně první pardubický start čeká Vanesse (Duchene). Svěřenkyně Pavla Vítka je také jedinou klisnou v poli a dosud startovala ve Francii. Tam se jí sice letos příliš nedařilo, ale loni vyhrála kros v Craonu. Překvapením by byl úspěch Dulcara de Sivoly (Tůma), který ze dvou účastí ve Velké pardubické vytěžil deváté a jedenácté místo, a největším outsiderem je v zářijové kvalifikaci s odstupem poslední Beau Rochelais (Čmiel).

Atraktivní je každoročně i rámcový program Velké pardubické. Vždyť během pardubické neděle se odběhne dalších sedm dostihů, které jsou s jedinou výjimkou všechny jedničkové. Některé z nich jsou sice početně hůře obsazeny, nicméně na jejich startovních listinách nalezneme řadu zajímavých jmen.

Na závěr stojí za upozornění, že první dostih odstartuje o hodinu dříve, než bývalo zvykem, tedy už v 10:30. Pokud se na závodiště nedostanete osobně, přímý přenos z celého dostihového dne tradičně odvysílá Česká televize. Konkrétně ho můžete sledovat od 10:00 na programu ČT Sport.

Více informací najdete na webu závodiště

Foto: Bohumil Křižan