Podobně jako v minulých letech, tak i letos podpořily Lázně Poděbrady a.s. české dostihové jezdce částkou 100 000 korun. Narozdíl od předchozích 5 ročníků však podpořila tato společnost šampionát rovinových i překážkových jezdců. V každém ze šampionátů si trojice nejúspěšnějších jezdců rozdělila 50 000 korun.
Šampiónem rovinových jezdců se stal už počtvrté Jaromír Šafář, který řebříčku rovinových jezdců kraloval také v letech 2011, 2012 a 2017. Letos každopádně zvítězil s nejvýraznější převahou. Na českých drahách totiž slavil 26 vítězství, což je o 12 více než v pořadí druhý Petr Foret. Nejcennější úspěch získal se svěřenkyní Miroslava Nieslanika Giannha, s níž stylem start-cíl zvítězil v klasickém Oaks. Dvakrát završil hattrick, a to v červnu v Karlových Varech a v srpnu v Netolicích. Na Šafářově úspěchu má výrazný podíl trenérka Helena Vocásková, protože hned 21 vítězství získal v sedlech jejích svěřenců.
Druhý Petr Foret vyrovnal své žebříčkové maximum, když v šampionátu skončil za Jaromírem Šafářem druhý i v roce 2012, kdy o jejich pořadí rozhodl až počet druhých míst. Každopádně co se týče úspěchů ve velkých dostizích, měl letos Foret navrch. Úspěchy slavil především se svěřenci Václava Luky. S nimi vyhrál dva klasické dostihy, a to Jarní cenu klisen se Solemeenou a St Leger s Kamssiem, a dvojici jedničkových úspěchů slavil v sedle mílaře Ignaciuse Reillyho.
S podpory trenéra Václava Luky těžila také Lucie Fialová, která prožila bezpochyby životní sezónu. V předchozích pěti letech totiž získala celkem 8 vítězství, zatímco letos slavila 14 triumfů. Díky tomu skončila nejen na celkovém třetím místě, ale také se stala nejasnější jezdkyní, které tvoří přesně polovinu rovinové Top 10. S Lukovými svěřenci ovládla trojici jedničkových dostihů, když cenné je především vítězství z Velké ceny Prahy, v níž zásluhou přesně načasované koncovky uspěla s Billabong Catem.
Výsledek šampionátu překážkových dostihů sice rovněž vypadá celkem jednoznačně, ovšem o jeho výsledku rozhodl až závěrečný dostihový den v Pardubicích. Během něj totiž Jan Faltejsek slavil pětici vítězství a získal tak rozhodující náskok na druhého Jana Kratochvíla, který na něj na konci sezóny ztrácel čtveřici úspěchů. Celkem letos Faltejsek na českých drahách získal 18 vítězství, z toho dvanáctkrát se prosadil na svěřencích Pavla Tůmy ze stáje Dr. Charvát. Tato spolupráce slaví úspěchy i v zahraničí, když v Itálii přinesla i dvojici vítězství kategorie Gr.1. I proto má Faltejsek dobře nakročeno k zisku italského šampionátu, jemuž aktuálně vévodí s náskokem tří vítězství.
Šampión z let 2015 a 2016 Jan Kratochvíl před letošní sezónou změnil působiště, když se od trenéra Josefa Váni stěhoval k Luboši Urbánkovi. V sedle jeho svěřenců slavil 6 z celkových 14 vítězství na českých drahách. Za pozornost rozhodně stojí, že pokračují Kratochvílovi vítězné sérii v obou jedničkových steeplechase v Lysé nad Labem. V Memoriálu Evy Palyzové zvítězil počtvrté v řadě a v Prvomájové steeplechase dokonce poosmé, přestože jím vedená Antalgique nepatřila s kurzem 8,5:1 mezi favority.
Bronzový skončil stejně jako v letech 2018 a 2019 Jan Odložil, který získal 11 vítězství. Vypíchnout z nich zasluhuje především vítězství ve III. kvalifikaci na Velkou pardubickou s Lombarginim, v jehož sedle měl být i v samotné Velké. Na jejím startu ale kvůli zranění z rámcového dostihu bohužel chyběl.
Dodejme, že vítězové šampionátů získali prémii 25 000 korun, jezdci na druhém místě 15 000 korun a odměna za třetí příčku činila 10 000 korun. Jockey Club ČR všem umístěným jezdcům upřímně gratuluje. Srdečné poděkování pak patří Ing. Jiřímu Odcházelovi a společnosti Lázně Poděbrady a. s. za trvalou přízeň Jockey Clubu ČR a opakovanou finanční podporu jezdeckých šampionátů.
Foto: Bohumil Křižan