Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Info pro diváky > Blog > České Derby – svátek dostihového sportu

České Derby – svátek dostihového sportu  1. Derby - co to vlastně znamená
  2. Derby v Anglii a ve světě
  3. Derby je prestiž
  4. České Derby - oslava sportu, rodiny i přátelství

Se slovíčkem „derby” jste se pravděpodobně už někdy setkali. Možná, že jste jej zaslechli při sledování večerních zpráv v televizi, možná, že vám v paměti utkvěl novinový titulek ze sportovní stránky oblíbených novin. Statisticky vzato, nejpravděpodobnější je, že si jej spojujete s utkáním dvou sportovních klubů a možná vás mate, proč se o derby mluví jak ve fotbale, tak třeba v házené. A proč o tom proboha píše dostihový web?

Co to vlastně derby znamená

Pojďme to vzít pěkně popořádku. Je to vlastně docela jednoduché: Pojem „derby” zdomácněl ve sportovních disciplínách, kde se utkávají týmy, notoricky známé vzájemnou rivalitou. Většinou je založená na snaze dokázat, že na ten který tým na „jeho území” nikdo nemá – a obzvláště ne tým, se kterým se derby hraje. Území přitom nemusí nutně být vymezeno geograficky, derby se může hrát i mezi týmy z různých měst, které ale nesou stejný název nebo mají stejného zřizovatele.

Takový zápas, kde se vždy přibližně stejně výkonné týmy snaží demonstrovat vlastní dominanci, se s železnou pravidelností každoročně opakuje. Trefnou a vtipnou, přestože peprnou paralelou k tomu je scéna z legendárního filmu Fešák Hubert, kdy představitel hlavní role Karel Heřmánek na adresu policejního inspektora Petra Kostky, pro nějž bylo Hubertovo dopadení alfou a omegou kariéry u pražského četnictva, prohlásil: „Strašnický pochcánci nebudou buzerovat žižkovský grandy!”

Derby v Anglii a ve světě

Derby v Anglii a ve světěO původu samotného slova derby se vedou vášnivé debaty. S jistou dávkou nadsázky lze říci, že o původ slova derby se hraje derby: vzniklo buď podle fotbalového utkání, které se od středověku konalo v městě Ashbourne nedaleko Derby, nebo podle dostihu, který v roce 1780 založil Edward Smith-Stanley, 12. hrabě z Derby. První dostih, určený výhradně tříletým hřebcům a klisnám, se konal na závodišti v Epsomu u Londýna, odtud tradiční název „Epsomské Derby”, které se od roku 1995 koná vždy první červnovou sobotu.

Popularita dostihu na sebe nenechala dlouho čekat a rychle se také vžilo označení „derby” pro dostihy tříletků. Postupně se s jeho konáním přidávaly další a další země, dnes už jich je dohromady přes dvě stovky. V každé zemi, kde se koná, je derby prestižní záležitostí, sportovní a společenskou událostí. Spolu se dvěma dalšími klasickými dostihy tvoří takzvanou Klasickou trojkorunu, kde výhrou je obrazně už samotná účast. V Česku je součástí Trojkoruny Velká jarní cena, St Leger a České Derby, které se ještě v Československu pod názvem Cena Československého Jockey Clubu běželo poprvé 22. května 1921.

Derby je prestiž

Derby je prestižZa dobu konání se název dostihu měnil - ať už ale byl v průběhu let jakýkoliv, České Derby, jak je označován od roku 1993, vždy představovalo vrchol české rovinové dostihové sezóny, každoročně konaný na dostihovém závodišti v Praze - Velké Chuchli. Podle anglické tradice má délku 2400 metrů a startovat v něm mohou pouze tříletí koně, hřebci i klisny. A právě to z něj dělá prestižní záležitost: každý kůň má totiž v životě pouze jedinou teoretickou šanci se Českého Derby zúčastnit. Vítězstvím na Derby se ovšem každý z nich nesmazatelně zapíše do historie jezdectví a dveře k budoucímu zařazení do plnokrevného chovu se mu otevřou dokořán.

Tradiční cenou pro vítěze je vavřínový věnec s modrou stuhou, proto se Českému Derby neoficiálně říká také „Modrá stuha”. Běžný návštěvník není povinen dodržet dress code, přesto se však i u nás začíná prosazovat anglická tradice, která slavnostní atmosféru dne náležitě podtrhuje: jak dámy, tak pánové oblékají elegantní oděv, kterým vyjadřují svůj vztah k dostihovému sportu a úctu k tradicím jezdectví. Ve výsledku pak jde nejen o přehlídku ušlechtilých koní, ale také především dámské módy, které typicky dominují výrazné klobouky nebo fascinátory.

České Derby - oslava sportu, rodiny i přátelství

České Derby - oslava sportu, rodiny i přátelstvíKterý ze 16 do 102. ročníku přihlášených koní zvítězí, se uvidí už 26. června 2022, tradičně na závodišti ve Velké Chuchli. Ať už návštěvníci pojmou návštěvu Českého Derby jako společenskou nebo rodinnou událost, čeká je bezesportu den nabitý zážitky: v rámci doprovodného programu proběhne v areálu výstava vojenské techniky Armády ČR nebo ukázky vojenské kynologie a bojového umění, k poslechu a třeba i tanci zahraje kapela Dixieland Olomouc. Pro děti je připraven dětský koutek, jízdy na ponících nebo venkovní herna plná oblíbených atrakcí jako jsou skákací hrady, kolotoče a trampolíny.

Občerstvit se, doplnit energii nebo si jen tak popovídat s přáteli je možno jak v restauraci, tak v kavárně u dětského koutku. A pokud byste opravdu nechtěli riskovat, že vám něco zásadního ohledně dostihů uteče, budou pro vás v areálu připraveny také venkovní stánky rychlého občerstvení a food trucky.

Dostihy jsou zkrátka pro každého. Jsou o sportu, o sázkách i o zábavě, jsou oslavou sportovních výkonů, rodiny i přátelství. Závodiště Chuchle Arena Praha je připraveno poskytnout všem letošním návštěvníkům nezapomenutelný zážitek, pro který si budou chtít příští rok přijít znovu.