Přeskočit hlavičku a jít na obsah

Jockey Club České republiky

Slavíme 100 let
Menu

Jaká byla letošní sezóna pro český chov?

13. 11. 2019  |  15:25

V sobotu se ve Velké Chuchli uzavřela letošní dostihová sezóna. Stejně jako v minulých letech i letos nás čeká ještě několik startů v ČR trénovaných koní na zahraničních drahách, ty domácí ale již odpočívají či se soustředí na finanční zajištění sezóny příští.

Jaká byla letošní sezóna pro český chov?

Že je to stále náročnější úkol potvrdila i letošní sezóna, ve které se uskutečnilo 402 dostihů, o 57 méně než v loňském roce. Proč ohlédnutí za výsledky domácích odchovanců začínáme počtem uspořádaných dostihů? Protože právě toto číslo má pro český chov klíčový význam, větší, než objem dotací, neboť úzce souvisí se zajištěním dostatečné příležitosti pro všechny dostihové koně. Bylo by hloupé si nalhávat, že to nejsou právě čeští koně, pro něž je nutné nabídnout dostatek dostihů umožňujících i těm slabším přinést svým majitelům nějakou radost, která je bude motivovat k dalšímu nákupu od zdejších chovatelů.

Soudě dle letošního prodeje českých ročků, nebo alespoň těch, kteří jsou nabízeni prostřednictvím Katalogu ročků, se domácí odchovanci uplatňují na trhu obtížněji než v předchozích letech, kdy z nabídky Katalogu mizeli podstatně rychlejším tempem. A to navzdory méně početné nabídce, související s klesajícím počtem připouštěných klisen a následně i narozených hříbat.

Sedm vítězů dostihů I. kategorie

Kvůli tomu podíl domácích odchovanců v našem turfu klesá. Loni poprvé v historii běhalo na českých drahách více importovaných koní než domácích, letos podíl koní českého chovu klesl na 45%. Pokles je to poměrně strmý, za 4 roky klesl o 10 procentních bodů. I tak ale 7 českých odchovanců dokázalo vyhrát na domácích drahách dostih I. kategorie, zatímco loni jich bylo o jednoho méně. V rovinových dostizích uspěli Orpheus (Stormy Jail) z chovu Karla Rybára, který vyhrál mostecký Memoriál Vlastimila Smolíka a Kristiano (Moonjaz) z chovu Františka Vocáska, který triumfoval v Memoriálu Dr. Frankenbergera. Na překážkách se dařilo Hegnusovi (Magnus) Františka Ševců, který ovládl první kvalifikaci, čtvrtá kvalifikace se stala kořistí talentovaného Talenta (Egerton) z chovu Michala Kabelky. Chov Jany Junkové reprezentující Medic (Camill) vyhrál Červnovou cross country Válečníka, odchovanec Stanislava Popelky Larizano (Jape) si na své konto připsal poslední jedničkovou steeplechase sezóny Velkou slušovickou. Vrcholem úspěchů českých odchovanců v českých překážkových dostizích bylo lehké pětidélkové vítězství šestiletého Lodgian Whistle (Silver Whistle) z chovu Ladislava Jezdinského v Ceně Labe, po Velké pardubické druhém nejprestižnějším překážkovém dostihu českého kalendáře.

Z výše uvedeného výčtu vyplývá, že se koním českého chovu dařilo především v překážkových dostizích. To potvrzují i statistiky. Zatímco v rovinových dostizích byl průměrný výdělek koní českého chovu 20.577 Kč, v překážkovém provozu dosáhl u nás výše 34.915 Kč. Sice i celkově je průměrný výdělek koní v překážkách u nás vyšší (47.290 Kč) než na rovinách (39.092 Kč), rozdíl však není tak výrazný jako u výsledků koní českého chovu. 

Poprvé v historii dvě Graded 1 vítězství

Nedílnou součástí českého turfu jsou starty u nás trénovaných koní v zahraničí. Je bohužel pravdou, že na obrovských (alespoň v porovnání s domácím objemem cen) zahraničních ziscích českých koní se především podílejí koně importovaní, ale bylo by chybou opomenout i nemalé úspěchy českých odchovanců. A to opět především v překážkových dostizích.

Plnokrevníci našeho chovu získali letos dvě Gd1 vítězství v Itálii, což se nikdy v historii zatím nestalo. Na konci června pětiletý Stuke (Jukebox Jury) z chovu K-K Metal, a.s. Pavla Kochana lehce ovládl Gran Corsa Siepi d’Italia, o tři měsíce později jej napodobil Night Moon (Moonjaz) z chovu Charvát Group s.r.o. Jiřího Charváta. Tříletý valach, syn skvělé steeplerky Nostalgie (Jape), je velkým příslibem do budoucna neboť v žádném z dosavadních 4 startů nenašel přemožitele. 

Velkým úspěchem českého chovu skončil i největší polský překážkový dostih Wielka Wroclawska, ve které se prosadil Registanin syn Reki (Look Honey) z chovu Wrbna Racing krk před dalším českým odchovancem Larizanem (Jape). I díky nim se podíl českých odchovanců na zahraničních ziscích z překážkových dostihů dostal na 12 %, což je myslím velmi solidní výsledek.

V rovinových dostizích bylo z pohledu získaných financí největším úspěchem českého odchovance v zahraničí druhé místo Kristiana ve Slovenském derby, pro prestiž českého chovu jsou ale možná důležitější 4 vítězství domácích odchovanců v Itálii. Tam se prosadili tři koně z chovu vlastníka Centra Darhorse společnosti Acton s.r.o. Bonys (Intense Focus), Finios (Midships) a Galis (Suteki Shinsukekun), přičemž posledně jmenovanému se na Apeninském poloostrově podařilo letos vyhrát dokonce dvakrát.

Dvě Graded 1 vítězství na překážkách a 4 rovinová vítězství v Itálii jsou nejlepšími výsledky v naší historii. Navzdory zužující se základně a klesajícímu zájmu o ně posunuli čeští odchovanci alespoň v těchto dvou aspektech laťku zase o něco výše.

Miloslav VlčekBlacktypepedigree, s.r.o.

foto: Lodgian Whistle vítězí v Ceně Labe (B. Krejza)    

Související články

Zpět na výpis