Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Jockey Club > Aktuality > Český odchovanec po 22 letech Koněm roku

Český odchovanec po 22 letech Koněm rokuPo vynucené dvouleté přestávce, způsobené epidemiologickými opatřeními, vrátil Jockey Club České republiky do svého programu také Galavečer českého turfu, spojený s vyhlášením Koně roku 2022 a dalšími kategoriemi. V sobotu 25. února 2023 proběhl v pražském hotelu Olšanka večerní program, vyhodnocující uplynulou sezónu, zcela nově za účasti hlavní partnera Jockey Clubu ČR, společnosti Tipsport.net a.s.

3569_0276.jpgAnketa dostihových odborníků a výsledky na dráze stanovily Koněm roku 2022 odchovance českého chovu anglického plnokrevníka a stal jím Gasparini ze stáje TIPPLER Group s.r.o. majitele Petra Karlíka. Na druhém místě se umístil Ponntos ze stáje MUDr. Evy Nieslanikové, třetí pak skončil L'Estran ze stáje Scuderia Aichner SRL.

Tento výsledek je pro české odchovance potěšující, protože posledním Koněm roku z českého chovu se stal v roce 2000 Peruán. Gasparini je svěřencem trenéra Jana Demeleho, připomeňme jeho klasická vítězství ve Slovenském derby a následně pak v pražském St Legeru po tuhém boji se svými soupeři.

Gasparini zvítězil ještě v dalších dvou anketách, když byl vyhlášen Nejlepším tříletým hřebcem i Nejlepším koněm českého chovu. Ve více kategoriích bodoval rovněž Ponntos, který obhájil titul Nejlepší sprinter a navíc se stal Nejlepším starším koněm. Každá z ostatních koňských kategorií měla jiného vítěze, nicméně hned tři ocenění koně reprezentují stáj Lokotrans, po dvou trofejích pak získali koně stáji DS Pegas a Scuderia Aichner SRL.

3569_0202.jpgSoučástí slavnostního ceremoniálu bylo také vyhlášení čtyř šampionátů, jejichž sponzoři finančně honorují trojici nejlepších. Konkrétně se jednalo o BoKaBau Ladies Cup 2022 pod patronací společnosti BoKaBau s.r.o., Pohár překážkových jezdkyň sponzorovaný společností AKUMULÁTORY – Táborský s.r.o. a Lázně Poděbrady Cup v rovinových dostizích a překážkových dostizích. Posledně jmenovaný seriál tradičně a dlouhodobě podporuje společnost Lázně Poděbrady a.s.

Připomeňme, že rovinový Lázně Poděbrady Cup, tedy šampionát rovinových jezdců, poprvé v historii ovládla žena. Konkrétně Jiřina Andrésová, která se tak logicky stala rovněž vítězkou BoKaBau Ladies Cupu. Překážkový Lázně Poděbrady Cup premiérově ovládl Jan Odložil. Nejúspěšnější sezónu kariéry prožila také Tereza Polesná, která kromě Poháru překážkových jezdkyň ovládla i překážkový šampionát amatérských jezdců. V rovinovém šampionátu amatérských jezdců zvítězil Matyáš Luka. Ten tak napodobil své rodiče Václava a Martinu, kteří se rovněž stali amatérskými šampióny.

V trenérských šampionátech se na nejvyšší příčku posunuli trenéři, kteří v posledních letech končili těsně pod vrcholem. Na rovinách po dvou druhých místech triumfoval Allan Petrlík, který celkově získal už svůj pátý šampionský titul. Na překážkách úspěšný Pavel Tůma skončil druhý dokonce v posledních třech letech a v šampionátu zvítězil poprvé. Nejúspěšnějšími majiteli se stali vítězové našich největších dostihů. Na rovinách i díky úspěchu Queen Of Beaufay v Českém Derby zvítězila DS Pegas, zatímco na překážkách slavila stáj Lokotrans, jejíž barvy reprezentuje vítěz Velké pardubické Mr Spex. Druhý za ním skončil v překážkovém vrcholu Talent, a proto pozici chovatele sezóny obhájil Ing. Michal Kabelka.

3569_0240.jpg

Jockey Club ČR uděluje dlouhodobě také čestné ceny významným osobnostem dostihového sportu. Za rok 2022 rozhodla Rada JC ČR o udělení hned několika těchto ocenění. Cenu za dlouhodobý přínos dostihovému sportu převzali legendární žokejové a trenéři Ferdinand Minařík starší a Jaroslav Drlík. Stejné ocenění bylo též uděleno panu MVDr. Antonínu Černockému in memoriam. Cenu za mimořádný přínos dostihovému sportu za rok 2022 získala společnost Lázně Poděbrady a.s., dlouholetý titulární partner šampionátů rovinových a překážkových jezdců.

Všem oceněným ještě jednou gratulujeme a se všemi se těšíme na viděnou při letošní dostihové sezóně, která startuje 7. dubna v Chuchli Areně Praha.

 

 

Ocenění na Galavečeru českého turfu:

Kůň roku 2022: Gasparini (stáj TIPPLER Group s.r.o.)

Nejlepší dvouletý hřebec: Devil In Pink (stáj Lokotrans)

Nejlepší dvouletá klisna: Salt Mix (stáj BoKaBau s.r.o.)

Nejlepší tříletý hřebec/valach: Gasparini (stáj TIPPLER Group s.r.o.)

Nejlepší tříletá klisna: Queen Of Beuafay (stáj DS Pegas)

Nejlepší starší kůň: Ponntos (stáj MUDr. Eva Nieslaniková)

Nejlepší sprinter: Ponntos (stáj MUDr. Eva Nieslaniková)

Nejlepší mílař: Ideal Approach (stáj Lokotrans)

Nejlepší vytrvalec: Vert Liberte (stáj DS Pegas)

Nejlepší proutěnkář: Sternkranz (stáj Scuderia Aichner SRL)

Nejlepší steepler: L’Estran (stáj Scuderia Aichner SRL)

Nejlepší kůň v cross country: Mr Spex (stáj Lokotrans)

Nejlepší kůň českého chovu: Gasparini (stáj TIPPLER Group s.r.o.)

BoKaBau Ladies Cup 2022: 1. Jiřina Andrésová, 2. Vendula Korečková, 3. Martina Havelková

Pohár překážkových jezdkyň 2022: 1. Tereza Polesná, 2. Dana Bořánková, 3. Lenka Neprašová

Lázně Poděbrady Cup 2022 – překážky: 1. Jan Odložil, 2. Lukáš Matuský, 3. Marcel Novák

Lázně Poděbrady Cup 2022 – roviny: 1. Jiřina Andrésová, 2. Milan Zatloukal, 3. Vendulka Korečková

Šampión jezdec amatér na rovině: Matyáš Luka

Šampión jezdec amatér na překážkách: Tereza Polesná

Šampión trenér na překážkách: Pavel Tůma

Šampión trenér na rovině: Allan Petrlík

Majitel sezóny - roviny: DS Pegas

Majitel sezóny - překážky: Lokotrans

Chovatel sezóny: Ing. Michal Kabelka

Cena za dlouholetý přínos dostihovému sportu: Ferdinand Minařík st., Jaroslav Drlík, MVDr. Antonín Černocký

Fitmin cup: Luka racing syndicate

 

Foto: Tomáš Holcbecher